tease

SoHi’s Boonstra skis to victory on 1st day at regions

Soldotna’s Tania Boonstra and Colony’s Jayden Rice 5-kilometer interval classic start races Friday at the opening day of the Region 3 meet at Government Peak Recreation Area in the Matanuska-Susitna valleys.

Boonstra finished at 16 minutes, 42 seconds, to edge teammate Ariana Cannava by a second. Also in the top 10 for the Kenai Peninsula was Kenai’s Emily Moss in fifth at 17:50 and Soldotna’s Leanne Gordon in 10th at 19:05.

Colony took the top four slots in the boys race, with Rice winning at 13:25 and Coby Marvin coming in second at 13:44.

Homer’s Jody Goodrich led the peninsula by taking fifth at 14:08, while Kenai’s Jack Laker tied for sixth at 14:12, Soldotna’s Andrew Cox was eighth at 14:15 and Homer’s Garrett Briscoe was ninth at 14:17.

The event concludes today with a 5-kilometer freestyle mass start for the girls at 11 a.m and a 7.5-kilometer mass start for the boys at 12:10 p.m.

Region 3 meet

GIRLS

Individual 5K interval start classic results

1. Tania Boonstra, Sol, 16:42; 2. Ariana Cannava, Sol, 16:43; 3. Kaija Backus, Col, 17:30; 4. Lucy Shea, Col, 17:32; 5. Emily Moss, Ken, 17:50; 6. Anna Bell, Col, 18:10; 7. Josie Peace, Pal, 18:13; 8. Stella Rose, Col, 18:27; 9. Sophia Kristich, Col, 18:41; 10. Leanne Gordon, Sol, 19:05; 11. Eryn Field, hom, 19:28; 12. Adriana Ramirez, Col, 19:39; 13. Natalee Zahrt, Pal, 19:42; 14. Daisy Walker, Hom, 19:46; 15. Lynnea Hack, Ken, 20:18; 16. Avery Cuifo, Sol, 20:21; 17. Madison McDonald, Ken, 20:43; 18. Alder Deal, Pal, 20:50; 19. Katie Van Buskirk, Sew, 20:54; 20. Ava Moore Smyth, Pal, 20:56; 21. Mia Taylor, Ken, 21:22; 22. Audrey McDonald, Ken, 21:39; 23. Katie Everett, Pal, 21:46; 24. Brook Lentfer, Gra, 21:53; 25. Aly Guernsey, Sew, 21:55.

26. Beatrix McDonough, Hom, 21:56; 27. Danika Winslow, Sol, 22:08; 28. Abby Wardhaugh, Pal, 22:49; 29. Leah Dunn, Hom, 22:52; 30. Cate Merriner, Gra, 22:53; 31. Xinlan Tanner, Ken, 22:59; 32. McKenna Black, Hom, 23:02; 33. Grace Russell, Sew, 25:11; 34. Adelaide Bell, Gra, 25:12; 35. Zara Chang, Gra, 26:03.

BOYS

Individual 5K interval start classic results

1. Jayden Rice, Col, 13:25; 2. Coby Marvin, Col, 13:44; 3. Clayton Steer, Col, 13:46; 4. Weston Sensabaugh, Col, 13:58; 5. Jody Goodrich, Hom, 14:08; 6 (tie). Tobias Buchanan, Col, Jack Laker, Ken, 14:12; 8. Andrew Cox, Sol, 14:15; 9. Garrett Briscoe, Hom, 14:17; 10. Alex Adams, Pal, 14:31; 11. Remi Cap, Pal, 14:41; 12. London Lee, Pal, 14:46; 13. Ethan Styvar, Hom, 14:50; 14. Chase Laker, Ken, 14:58; 15. Nobel Cassidy, Sol, 15:08; 16. Teigan Copp, Pal, 15:10; 17. Colton Merriner, Gra, 15:10; 18. Benjamin Abel, Sol, 15:19; 19. Levi Mickelson, Sol, 15:24; 20. Seamus McDonough, Hom, 15:26; 21. Jonathan Gordon, Sol, 15:36; 22. Michael Davidson, Sol, 15:37; 23. Zane Tews, Ken, 15:48; 24. Carter Cannava, Sol, 15:50; 25. Daniel Hennemann, Pal, 16:01.

26. Brayden Licht, Pal, 16:07; 27. Ben Boersma, Ken, 16:10; 28. Carson Deans, Pal, 16:18; 29. Johannes Bynagle, Hom, 16:22; 30. Leif Jaworski, Hom, 17:15; 31. Caleb Spence, Gra, 17:31; 32. Robert Carson, Ken, 17:59; 33. Caleb Miller, Gra, 18:08; 34. Trevor Guernsey, Sew, 18:11; 35. Owen Smith, Ken, 18:21; 36. Dylan Kodama, Gra, 18:50; 37. Oliver Trobaugh, Sew, 19:02; 38. Easton Roads, Gra, 19:27; 39. Rockwell Bates, Hom, 19:34; 40. Marty Fink, Sew, 21:55.

More in Sports

Cook Inlet Academy sophomore Ian McGarry battles for a rebound against Birchwood Christian on Saturday, Jan. 21, 2023, at Cook Inlet Academy just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
CIA’s Ian McGarry gets 1A boys Player of Year

Cook Inlet Academy sophomore Ian McGarry was named the Class 1A boys… Continue reading

The Kenai Central cheerleading team. Back row, left to right: Caitlyn Martin, Sylvia McGraw, Ayla Tallent, Sarah Baisden, Genesis Trevino, Malena Grieme, Maya Montague, Taya Swick and Cali Holmes. Front row, left to right: Ella Romero, Brooklynn Reed and Makenize Harden. (Photo provided)
Kenai cheerleaders win 3rd straight state title

The Kenai Central cheerleading squad won its third straight Division II March… Continue reading

Kenai River Brown Bears goalie Nils Wallstrom celebrates winning a shootout over the Fairbanks Ice Dogs on Saturday, March 25, 2023, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears sweep Ice Dogs, move into 3rd place

The Kenai River Brown Bears earned a two-game sweep over the Fairbanks… Continue reading

tease
Bears top Dogs, move into 4th place

The Kenai River Brown Bears defeated the Fairbanks Ice Dogs 4-3 on… Continue reading

tease
Kenai girls take 4th, Kenai boys take 6th at state

The Kenai Central girls basketball team took fourth place and the Kardinals… Continue reading

Chad Anderson of Kasilof and Allie Ostrander guide Everett Anderson, 3, to the finish line Wednesday, July 19, 2017, at the Salmon Run Series at Tsalteshi Trails. Getting the free ride on Chad’s shoulders is Ben Anderson, 2. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Ostrander, Gemmell make Alaska High School Hall of Fame

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central High School, and Joshua… Continue reading

Kenai Central High School esports players participate in a practice match of Super Smash Bros. Ultimate ahead of a scheduled game at Kenai Central High School in Kenai, Alaska, on Wednesday, Feb. 15, 2023. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Esports Week 6: Nikiski is 1st local team to earn playoff spot

Each of the Kenai Peninsula Borough School District’s esports teams had a… Continue reading

tease
Kenai girls, boys move to 4th-place games

The Kenai girls and boys basketball teams both notched victories Friday at… Continue reading

tease
Bears host Ice Dogs, renew fight for playoff spot

The Kenai River Brown Bears begin a two-game series with the Fairbanks… Continue reading

Most Read