SoHi, Homer compete at Kenai Swim Invite

  • By Staff Report
  • Saturday, September 19, 2015 11:55pm
  • Sports

The Soldotna boys swimming and diving team captured the Kenai Invitational meet Friday and Saturday at Kenai Central High School.

The Stars finished with 79 points, edging out the 75 that the Colony Knights accumulated. The Colony girls took the team title with 92 points, while Palmer was second with 80.

The weekend was highlighted by two relay victories; the 200-meter medley and the 440-meter freestyle relays. The SoHi girls won both relays as well.

On an individual level, Cody Watkins claimed two wins, the boys 50 free sprint and the 500 free marathon. Watkins won the former in 22.45 seconds and the latter in 5:08.75.

In the girls individual races, Portia Padilla won the 100 back and Claire McElroy took the 50 free for Soldotna.

GIRLS

Team scores — 1. Colony, 92 points; 2. Palmer, 80; 3. Soldotna, 76; 4. Kenai, 29; 5. Homer, 26; 6. Wasilla, 25; 7. Seward, 2.

Individual results

200 medley relay — 1. Soldotna (Davidson, McElroy, Padilla, Boone), 2:02.39; 2. Palmer, 2:04.05; 3. Colony, 2:04.98; 4. Kenai, 2:15.40; 5. Wasilla, 2:18.19; 6. Seward, 2:39.70.

200 free — 1. Camille Dayton, Col, 2:08.32; 2. Lauren Kuhns, Hom, 2:09.37; 3. Sydney Juliussen, Sol, 2:11.46; 4. Yanne Toussaint, Col, 2:12.60; 5. Savannah Geffken, Pal, 2:17.32; 6. Julia Beck, Pal, 2:19.50.

200 IM — 1. Samantha Belliston, Col, 2:32.45; 2. McKenzie Musgrave, Pal, 2:36.77; 3. Ashley Phillips, Was, 2:43.10; 4. JessiAnna McDonald, Ken, 2:44.08; 5. Shyanne Massie, Was, 2:46.43; 6. Emily Boone, Sol, 2:46.72.

50 free — 1. Claire McElroy, Sol, 27.65; 2. Sarah Crosley, Col, 27.75; 3. Kendyl Laughlin, Col, 28.29; 4. Rachel Hanson, Pal, 28.32; 5. Darby McMillan, Sol, 28.59; 6. Kameela Fletcher, Pal, 28.69.

1-mtr dive — 1. Eileen Cyr, Col, 181.20; 2. Mikaela Pitsch, Ken, 179.10; 3. Sydney Howe, Pal, 157.30; 4. Annali Metz, Hom, 128.55; 5. Becket-Cook Rythem, Hom, 128.50; 6. Isabell Henry, Sol, 106.00.

100 fly — 1. Samantha Belliston, Col, 1:09.18; 2. Savannah Geffken, Pal, 1:12.84; 3. Ashley Phillips, Was, 1:16.28; 4. Lindsay Musgrave, Pal, 1:17.99; 5. Shyanne Massie, Was, 1:18.45; 6. Madelyn Brennan, Sol, 1:21.59.

100 free — 1. Millie Snelders, Pal, 57.77; 2. Sydney Juliussen, Sol, 58.78; 3. Lauren Kuhns, Hom, 1:00.12; 4. Sarah Crosley, Col, 1:00.24; 5. Kendyl Laughlin, Col, 1:02.71; 6. Darby McMillan, Sol, 1:03.56.

500 free — 1. Camille Dayton, Col, 5:45.22; 2. Alexis Mattson, Col, 6:01.87; 3. Rachel Davidson, Sol, 6:03.80; 4. Julia Beck, Pal, 6:11.55; 5. Ashtyn Peterson, Pal, 6:13.77; 6. JessiAnna McDonald, 6:25.14.

200 free relay — 1. Palmer (Musgrave, Musgrave, Beck, Snelders), 1:50.85; 2. Soldotna, 1:52.74; 3. Homer, 1:56.50; 4. Kenai, 1:59.74; 5. Colony, 2:05.84; 6. Wasilla, 2:09.87.

100 back — 1. Portia Padilla, Sol, 1:07.69; 2. Rachel Davidson, Sol, 1:07.94; 3. Yanne Toussaint, Col, 1:08.21; 4. McKenzie Musgrave, Pal, 1:11.45; 5. Mikaela Pitsch, Ken, 1:12.68; 6. Anna Stout, Was, 1:14.08.

100 breast — 1. Millie Snelders, Pal, 1:15.23; 2. Alexis Mattson, Col, 1:17.28; 3. Anne Sullivan, Col, 1:17.51; 4. Faith Ivy, Ken, 1:22.03; 5. Lindsay Musgrave, Pal, 1:25.73; 6. Madeleine Michaud, Ken, 1:26.07.

400 free relay — 1. Soldotna (Juliussen, McElroy, Davidson, Padilla), 3:57.37; 2. Colony, 3:57.82; 3. Palmer, 4:16.32; 4. Wasilla, 4:37.97; 5. Homer, 4:41.47; 6. Kenai, 5:13.42.

BOYS

Team scores — 1. Soldotna, 79; 2. Colony, 75; 3. Palmer, 58; 4. Homer, 49; 5. Kenai, 36; 6. Wasilla, 33.

200 medley relay — 1. Soldotna (Hall, Creglow, Watkins, Hall), 1:45.66; 2. Colony, 1:46.24; 3. Homer, 1:50.95; 4. Kenai, 1:54.00; 5. Wasilla, 1:57.40; 6. Palmer, 1:57.72.

200 free — 1. Max Snelders, Pal, 2:00.28; 2. Surges Hannan, Hom, 2:02.86; 3. Ryan Chastain, Col, 2:02.88; 4. Remi Nagle, Hom, 2:06.43; 5. Phoenyx Collier, Pal, 2:11.86; 6. Zion Alioto, Ken, 2:12.50.

200 IM — 1. Jake Simmons, Col, 2:05.10; 2. Joseph Anderson, Col, 2:05.56; 3. Jacob Hall, Sol, 2:10.27; 4. Jacob Creglow, Sol, 2:13.04; 5. David Hall, Sol, 2:21.23; 6. John Boston, Was, 2:21.74.

50 free — 1. Cody Watkins, Sol, 22.45; 2. Elliott Amato, Col, 24.35; 3. Savaii Heaven, Ken, 24.43; 4. Hunter Reese, Ken, 24.55; 5. Nathaniel Lazaros, Sol, 24.56; 6. Zane Wilkinson, Hom, 24.95.

1-mtr dive — 1. Brayden Schachle, Was, 246.90; 2. Gabe Waldhaus, Pal, 229.55; 3. Tanner Belliston, Col, 211.55; 4. Ian Hall, Hom, 181.85; 5. Kylin Welch, Sol, 155.75; 6. Danial Wiest, Hom, 150.95.

100 fly — 1. Jake Simmons, Col, 55.07; 2. Jacob Hall, Sol, 57.93; 3. Surges Hannan, Hom, 58.78; 4. Clayton Arndt, Hom, 1:00.63; 5. Jacob Creglow, Sol, 1:01.41; 6. Ryan Chastain, Col, 1:03.43.

100 free — 1. Max Snelders, Pal, 51.69; 2. David Hall, Sol, 52.02; 3. Nick Geffken, Pal, 56.17; 4. Daniel Clyde, Col, 57.91; 5. Griffin Downey, Hom, 57.99; 6. Zion Alioto, Ken, 1:00.72.

500 free — 1. Cody Watkins, Sol, 5:08.75; 2. Remi Nagle, Hom, 5:57.49; 3. Phoenyx Collier, Pal, 6:06.08; 4. Harris Fife, Was, 6:38.67; 5. Joseph Minder, Col, 7:11.96; 6. Will Gross, Sol, 7:29.16.

200 free relay — 1. Palmer (Geffken, Davila, Jim, Snelders), 1:40.10; 2. Kenai, 1:44.34; 3. Wasilla, 1:44.92; 4. Soldotna, 1:46.58; 5. Homer, 1:52.65; 6. Colony, 1:53.78.

100 back — 1. Savaii Heaven, Ken, 1:00.50; 2. Koya Barrette, Was, 1:02.98; 3. Dakota Olson, Pal, 1:07.29; 4. Cameron Gossett, Col, 1:07.83; 5. Theodore Castellani, Hom, 1:08.11; 6. Andrew Dault, Was, 1:13.83.

100 breast — 1. Joseph Anderson, Col, 1:02.48; 2. Elliott Amato, Col, 1:09.08; 3. Nathanial Lazaros, Sol, 1:12.03; 4. Charlie Jim, Pal, 1:12.42; 5. Eric Kempf, Ken, 1:14.66; 6. Caleb Frederickson, Sol, 1:15.79.

400 free relay — 1. Soldotna (Hall, Hall, Creglow, Watkins), 3:25.14; 2. Colony, 3:30.23; 3. Homer, 3:38.50; 4. Palmer, 4:25.70; 5. Wasilla, 4:27.49; 6. Kenai, 4:58.77.

More in Sports

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Both 2018 Kenai Central graduate Karl Danielson and the Besh Cup made… Continue reading

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Homer New reporter Sarah Knapp admires Alaska's beautiful landscape during a trip to Anchorage. (Photo by Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Sticking to New Year’s resolution

I’m still trying to find out where I belong in Homer. You’d… Continue reading

Ed Bangs in 1984  with the first female brown bear radio-collared on the Kenai. (Photo courtesy USFWS)
Refuge Notebook: Blessed to live the Alaska dream

Note: In celebration of the Refuge’s 80th year, the Refuge Notebook articles… Continue reading

Most Read