SoHi, Homer clash in swim dual

SoHi, Homer clash in swim dual

The Soldotna swimming and diving team hosted Homer for a dual meet Friday. The Soldotna girls won 183-108, while the Homer boys notched a 128-121 victory. Results follow:

Soldotna girls 183, Homer 108

200-yard medley relay — 1. Homer (Anderson, Story, Berry, Bales), 2:00.19; 2. Soldotna, 2:01.79; 3. Soldotna, 2:15.81.

200 freestyle — 1. Adeline Berry, Hom, 2:12.88; 2. Kortney Birch, Sol, 2:13.52; 3. Madelyn Brennan, Sol, 2:17.31.

200 IM — 1. Madison Story, 2:16.36; 2. Madison Snyder, 2:28.34; 3. Rachel Spence, 3:00.06.

50 freestyle — 1. Madelyn Barkman, Sol, 25.99; 2. Sydney Juliussen, Sol, 26.32; 3. Alia Bales, Hom, 26.90.

Diving — 1. Katie Creglow, Sol, 1:09.93; 2. Madison Snyder, Sol, 1:10.11; 3. Darby McMillan, Sol, 1:14.21.

100 butterfly — 1. Katie Creglow, Sol, 1:09.93; 2. Madison Snyder, Sol, 1:10.11; 3. Darby McMillan, Sol, 1:14.21.

100 freestyle — 1. Sydney Juliussen, Sol, 57.30; 2. Madelyn Brennan, Sol, 57.91; 3. Adeline Berry, Hom, 59.64.

500 freestyle — 1. Kortney Birch, Sol, 6:06.72; 2. Ruth Fredrickson, Sol, 6:34.28; 3. Sydney Erickson, Sol, 6:35.76.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Barkman, Brennan, Birch, S. Juliussen), 1:48.64; 2. Homer, 1:52.84; 3. Soldotna, 2:04.91.

100 backstroke — 1. Madison Story, Hom, 1:01.14; 2. Darby McMillan, Sol, 1:11.04; 3. Kaylin Anderson, Hom, 1:11.31.

100 breaststroke — 1. Katie Creglow, Sol, 1:14.74; 2. Madelyn Barkman, Sol, 1:16.68; 3. Hartley Miller, Hom, 1:19.81.

400 freestyle relay — 1. Homer (Bales, Fabich, Story, Anderson), 4:07.20; 2. Soldotna, 4:40.51; 3. Soldotna, 4:51.43.

Homer boys 128, Soldotna 121

200 medley relay — 1. Homer (Arndt, Castellani, Nelson, Handley), 1:51.09; 2. Soldotna, 1:54.70; 3. Soldotna, 2:12.35.

200 freestyle — 1. Jake Nelson, Hom, 2:05.60; 2. Jeremy Kupferschmid, Sol, 2:12.89; 3. Wynad Strudom, Hom, 2:34.83.

200 IM — 1. Teddy Handley, Hom, 2:17.87; 2. Skyler Rodriguez, Hom, 2:21.68; 3. Kody Van Dyke, Sol, 2:51.05.

50 free — 1. Ethan Evans, Sol, 23.21; 2. Clayton Arndt, Hom, 23.23; 3. David Grinestaff, Sol, 25.97.

Diving — 1. Kylin Welch, Sol, 543.00; 2. Sam Skolnick, Sol, 401.30; 3. Rio Shemet Pitcher, Hom, 256.05.

100 butterfly — 1. Jake Nelson, Hom, 57.39; 2. Ethan Evans, Sol, 57.70; 3. Teddy Handley, Hom, 59.31.

100 freestyle — 1. Clayton Arndt, Hom, 51.41; 2. Nathan Pitka, Sol, 1:03.48; 3. Kody Van Dyke, Sol, 1:03.64.

500 freestyle — 1. Skyler Rodriguez, Hom, 5:54.92; 2. Jeremy Kupferschmid, Sol, 6:08.38; 3. Jacob Hodnick, Hom, 7:24.82.

200 freestyle relay — 1. Homer (Handley, Rodriguez, Nelson, Arndt), 1:36.58; 2. Soldotna, 1:39.70; 3. Soldotna, 2:01.17.

100 backstroke — 1. Theo Castellani, Hom, 1:04.51; 2. Liam Hartman, Sol, 1:44.23; 3. Juda Rainwater, Hom, 1:49.59.

100 breaststroke — 1. Wynad Strudom, Hom, 1:16.81; 2. Carson Ratky, Sol, 1:18.96; 3. Anthony Melkomukov, Hom, 1:35.09.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Grinestaff, Kupferschmid, Pitka, Van Dyke), 4:04.65; 2. Homer, 4:24.32.

SoHi, Homer clash in swim dual
SoHi, Homer clash in swim dual
SoHi, Homer clash in swim dual

More in Sports

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Both 2018 Kenai Central graduate Karl Danielson and the Besh Cup made… Continue reading

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Homer New reporter Sarah Knapp admires Alaska's beautiful landscape during a trip to Anchorage. (Photo by Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Sticking to New Year’s resolution

I’m still trying to find out where I belong in Homer. You’d… Continue reading

Ed Bangs in 1984  with the first female brown bear radio-collared on the Kenai. (Photo courtesy USFWS)
Refuge Notebook: Blessed to live the Alaska dream

Note: In celebration of the Refuge’s 80th year, the Refuge Notebook articles… Continue reading

Most Read