SoHi boys, Kenai girls win Homer Invitational

  • By Staff Report
  • Sunday, February 4, 2018 12:38am
  • Sports

The Soldotna boys and Kenai Central girls cross-country skiing teams came up with victories Friday and Saturday at Lookout Mountain.

The Soldotna boys defeated runner-up Homer by over 17 minutes, while Kenai was third.

John-Mark Pothast won both Friday’s five-kilometer classic race and Saturday’s five-kilometer skate race. Friday, Pothast crossed at 14:58, while Homer’s Jacob Davis was second at 15:30. Saturday, Pothast took 14:14 on the course, while Soldotna’s Josh Shuler was next at 14:19.

The Kenai girls were a little over five minutes faster than Soldotna over the course of two days.

The individual titles came down to duels between Kenai’s Riana Boonstra and Seward’s Ruby Lindquist.

Boonstra won Friday’s five-kilometer classic race at 18:22, while Lindquist was next at 19:56. Lindquist turned the tables by finishing at 16:00 on Saturday to the 16:18 of Boonstra.

Kenai’s Danielson leads area at Besh Cup

Kenai Central’s Karl Danielson finished fifth in the men’s U18 and over 10-kilometer classic mass start Saturday at Kincaid Park in Anchorage in the fifth Besh Cup race of the season.

Danielson crossed at 27:51.80, while Dawson Knopp won at 27:10.50. Also from the area, Jeremy Kupferschmid was 24th in 31:06.80.

In the U18 and over women’s 10K classic mass start, Alison Adams won at 32:09.80, while Kenai Central’s Addison Gibson led the peninsula by taking 15th at 34:58.70. Also from the area, Soldotna’s Kellie Arthur finished 23rd at 37:51.90.

In the U16 girls 3K classic mass start, Quincy Donley won at 11:08.90. Homer’s Autumn Daigle was 13th in 12:58.70, while Soldotna’s Sonora Martin was 15th in 13:19.10.

The Besh Cup series concludes today at Kincaid Park. After, the Junior Nationals and Arctic Winter Games teams will be announced.

Homer Invitational

Friday, Saturday at Lookout Mountain

BOYS

Combined team scores: 1. Soldotna, 2 hours, 1 minute, 27 seconds; 2. Homer, 2:19:10; 3. Kenai, 2:32:36.

Friday’s five-kilometer classic

1. John-Mark Pothast, Sol, 14 minutes, 58 seconds; 2. Jacob Davis, Hom, 15:30; 3. Denver Waclawski, Hom, 16:03; 4. Jack Harris, Sol, 16:07; 5. Bradley Walters, Sol, 16:07; 6. Joshua Shuler, Sol, 16:34; 7. Jode Sparks, Sol, 17:08; 8. Joseph Dammeyer, Soll, 19:10; 9. Lance Chilton, Sol, 19:28; 10. Giddeon Collver, Ken, 19:52; 11. Billy Morrow, Ken, 20:15; 12. Tristan Summers, Ken, 20:20; 13. Ben Kettle, Hom, 20:54; 14. Josh Wisner, Hom, 21:18; 15. Egor Sturdy, Sew, 22:04; 16. Mathew Grzybowski, Ken, 22:17; 17. Tanner Reid, Hom, 22:32; 18. Josh Foster, Ken, 23:09.

Saturday’s five-kilometer skate

1. John-Mark Pothast, Sol, 14:14; 2. Joshua Shuler, Sol, 14:19; 3. Jacob Davis, Hom, 14:27; 4. Jack Harris, Sol, 14:30; 5. Bradley Walters, Sol, 14:37; 6. Denver Waclawski, Hom, 15:39; 7. Jode Sparks, Sol, 15:39; 8. Josh Foster, Ken, 16:14; 9. Joseph Dammeyer, Sol, 16:30; 10. Lance Chilton, Sol, 16:50; 11. Tristan Summers, Ken, 17:12; 12. Josh Wisner, Hom, 17:23; 13. Egor Sturdy, Sew, 17:33; 14. Billy Morrow, Ken, 17:44; 15. Ben Kettle, Hom, 17:53; 16. Tanner Reid, Hom, 18:03; 17. Giddeon Collver, Ken, 18:38; 18. Mathew Grzybowski, Ken, 19:59.

GIRLS

Combined team scores: 1. Kenai, 2:38:34; 2. Soldotna, 2:48:13.

Friday’s five-kilometer classic

1. Riana Boonstra, Ken, 18:22; 2. Ruby Lindquist, Sew, 19:56; 3. Katia Holmes, Hom, 20:02; 4. Maria Salzetti, Ken, 20:52; 5. Zoe Stonorov, Hom, 21:21; 6. Erika Arthur, Sol, 21:38; 7. Hannah Delker, Sol, 21:38; 8. Anya Danielson, Ken, 22:56; 9. Isabella Dammeyer, Sol, 23:01; 10. Elise Kempainen, Ken, 23:03; 11. Brita Restad, Hom, 23:52; 12. Eve Downing, Sol, 24:12; 13. Emmalee Moore, Sew, 24:23.

Saturday’s five-kilomer skate

1. Ruby Lindquist, Sew, 16:00; 2. Riana Boonstra, Ken, 16:18; 3. Katia Holmes, Hom, 17:05; 4. Sadie Lindquist, Sew, 17:26; 5. Maria Salzetti, Ken, 17:37; 6. Zoe Stonorov, Hom, 18:02; 7. Erika Arthur, Sol, 18:35; 8. Anya Danielson, Ken, 18:45; 9. Isabella Dammeyer, Sol, 18:59; 10. Hannah Delker, Sol, 19:15; 11. Emmalee Moore, Sew, 20:12; 12. Elise Kempainen, Ken, 20:39; 13. Eve Downing, Sol, 20:51; 14. Brita Restad, Hom, 21:50.

More in Sports

Anchorage's Lars Arneson finishes third in the men's Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Arneson sets new record at Mat Peak

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy now living in… Continue reading

Anchorage's Will Ross rides to victory in the Soggy Bottom 100 on Saturday, Aug. 6, 2022, on Alaska's Kenai Peninsula. (Photo provided by Angela DiBeradino)
Anchorage’s Ross gets record back in Soggy Bottom 100

Anchorage’s Will Ross now has Alaska’s most coveted endurance mountain biking record.… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Hints from Nick on catchin’ cohos

Silvers loathe direct sunlight and are spooked by shadows

tease
Hogue, Aldridge win Soldotna Cycle Series 5

Dylan Hogue and Morgan Aldridge picked up victories at the fifth Soldotna… Continue reading

Take a number. The "patients" wait briefly in the trap box before being seen and released upstream to continue their migration. (Photo by Ryan Hagerty/USFWS)
Refuge Notebook: Anatomy of a fish weir — Keeping a finger on the pulse of Alaska’s salmon runs

During a routine physical exam, your doctor checks your vitals: Weight, heart… Continue reading

Mt. Redoubt rises above Cook Inlet and the Anchor River drainage as fireweed is in bloom, as seen from Diamond Ridge Road on Friday, July 22, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Out of the Office: Take the long way around

“Slow Down. What’s the hurry?” reads an inscription on the Reuben Call… Continue reading

tease
Ulman, Davis win final Salmon Run Series race of season

Sean Ulman and Kristin Davis won the fifth and final Salmon Run… Continue reading

Morgan Aldridge leads riders down a hill at the start of Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Aldridge, Iannaccone excel at Moose Nugget Triathlon

Sterling’s Morgan Aldridge and Kenai’s Jon Iannaccone both had notable performances Sunday… Continue reading

tease
Dubovsky, Raney win Res Pass Ultras

Elizabeth Dubovsky and Miles Raney won the Resurrection Pass Ultra Races on… Continue reading

Most Read