SoHi boys, Kenai girls track teams dominate Tri Meet

  • By Staff Report
  • Friday, May 12, 2017 12:12am
  • Sports

The Soldotna boys and Kenai Central girls dominated the SoHi Tri Meet held Tuesday afternoon at Justin Maile Field in Soldotna.

Soldotna won five of the nine boys events, led by junior Brenner Furlong’s individual wins in the 100 and 200 meters, while Kenai won five of the nine girls events, all with different individual winners.

The Kenai Peninsula Borough championship meet will be held Friday and Saturday at Justin Maile Field.

SoHi Tri Meet results

BOYS

100 — Brenner Furlong, Sol, 11.54; 2. Logan Schrader, Sol, 11.64; 3. Koby Vinson, Sol, 11.74; 4. Andrew West, Sol, 12.14; 5. Elias Machen-Gray, Ken, 12.14; 6. Jarett Wilson, Ken, 12.14.

400 — 1. Brenner Furlong, Sol, 54.44; 2. Koby Vinson, Sol, 55.44; 3. Abraham Van Hout, Sol, 55.94; 4. Jarett Wilson, Ken, 57.34; 5. Gideon Collver, Ken, 57.34; 6. Andrew West, Sol, 58.34.

1600 — 1. Josh Shuler, Sol, 4:58.64; 2. Lance Chilton, Sol, 5:01.94; 3. Sean Vergin, Sol, 5:07.34; 4. Bradley Walters, Sol, 5:14.94; 5. Cy Dull, Ken, 5:17.34; 6. Chance Reynolds, Sol, 5:19.64.

110 hurdles — 1. Abraham Van Hout, Sol, 15.94; 2. Jarett Wilson, Ken, 16.04; 3. Haiden Tryon, Sol, 19.24; 4. Corbin Wirz, Sol, 20.14.

800 relay — 1. Kenai (Debnam, Kruse, Machen-Gray, Easling), 1:42.44; 2. Soldotna, 1:43.44; 3. Soldotna, 1:47.94; 4. Soldotna, 1:53.94.

Shot put — 1. Seth Kruse, Ken, 40-01; 2. Galen Brantley, Sol, 39-09; 3. Kyle Marcuson, Sol, 38-09; 4. Ian Johnson, Nik, 38-08; 5. Cody Nye, Sol, 36-10 1/2; 6. Chance Turvin, Sol, 36-02 1/2.

Discus — 1. Ian Johnson, Nik, 132-04; 2. John Grossl, Ken, 131-04; 3. Galen Brantley, 114-04; 4. Levi Benner, Sol, 108-03; 5. Jiabao Leaf, CIA, 100-02; 6. Cody Nye, Sol, 97-03.

LJ — 1. Josh Jackman, Ken, 21-01 1/2; 2. Jack Sullenger, Nik, 18-02 3/4; 3. Ross Hanson, Ken, 18-01 3/4; 4. Dominik Efta, Ken, 18-01 1/4; 5. Aaron McCollum, Nik, 17-05 3/4; 6. Garrett Ellis, Nik, 16-01.

TJ — 1. Logan Schrader, Sol, 37-10; 2. Bechler Metcalf, Sol, 37-04; 3. Dominik Efta, Ken, 35-10; 4. Bryan Whitaker, Sol, 34-11; 5. Jersey Truesdell, Sol, 34-05; 6. Tyler Morrison, Sol, 34-02.

GIRLS

100 — 1. Hayley Maw, Ken, 13.14; 2. Alyssa Bucho, Ken, 13.24; 3. Tovia Bremond-Hilton, Sol, 13.34; 4. Brittany Taylor, Sol, 13.34; 5. Tekaiya Rich, Ken, 13.34; 6. Lizz Siemion, Sol, 13.84.

400 — 1. Addison Gibson, Ken, 1:02.74; 2. Brittany Taylor, Sol, 1:08.44; 3. Kellie Arthur, Sol, 1:11.34; 4. Holleigh Jaime, Sol, 1:12.34; 5. Denali Wurst, Sol, 1:13.44; 6. Aliann Schmidt, Sol, 1:14.84.

1600 — 1. Brooke Satathite, Ken, 5:39.24; 2. Riana Boonstra, Ken, 5:41.24; 3. Kellie Arthur, Sol, 5:55.44; 4. Ithaca Bergholtz, Ken, 6:04.44; 5. Breanna McConnell, Ken, 6:32.54; 6. Dareena Doyle, Ken, 6:33.14.

100 hurdles — 1. Katie Kilfoyle, Ken, 17.24; 2. Sophie Thomas, Sol, 17.74; 3. Kylie Ness, Sol, 17.74; 4. Holleigh Jaime, Sol, 18.44; 5. Savanna Wilson, Ken, 18.44; 6. Sarah Hollers, CIA, 19.44.

800 relay — 1. Kenai (Bucho, Rich, Wilson, Maw), 1:51.54; 2. Soldotna, 1:55.44; 3. Soldotna, 2:06.54.

Shot put — 1. Annie Quinn, Sol, 32-11; 2. Emily Pieh, 30-08; 3. Savannah McDonald, Sol, 29-11; 4. Bailey Leach, Sol, 29-06; 5. Rachel Spence, Sol, 25-04 1/2; 6. Kaycee Bostic, Nik, 22-08.

Discus — 1. Emily Pieh, Sol, 119-09; 2. Kaitlyn Johnson, Nik, 94-00; 3. Annie Quinn, Sol, 93-09; 4. Rachel Spence, Sol, 85-09; 5. Bailey Leach, Sol, 84-04; 6. Savannah McDonald, Sol, 77-07.

LJ — 1. Crystal Epperheimer, Nik, 11-08 1/2.

TJ — 1. Denali Wurst, Sol, 28-05; 2. Aliann Schmidt, Sol, 27-07; 3. Crystal Epperheimer, Nik, 25-11.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read