Seward’s Kratz takes boys race at Dieckgraeff Invitational

  • By Staff Report
  • Saturday, September 12, 2015 11:43pm
  • Sports

Hunter Kratz led Kenai Peninsula runners with a victory in the boys race Friday at the Frank Dieckgraeff Cross Country Invitational in Seward.

Kratz covered the five-kilometer course in 16 minutes, 57 seconds, for the victory, while Quincy Fuller of Wasilla was second at 17:02. Also in the top 10 from the Peninsula were Jordan Beachy of Homer in fourth, Jared Brant of Homer in sixth and Aaron Swedberg of Soldotna in eighth. The Homer boys won the team title with 59 points, while Wasilla was second with 86.

In the girls race, Briahna Gerlach of Glennallen crossed the tape first at 18:43, while Kenai’s Jaycie Calvert was second at 19:31. Also from the Peninsula, Megan Pitzman of Homer was third, Ruby Lindquist of Seward was fifth, Ithaca Bergholtz of Kenai was sixth, Addison Gibson of Kenai was seventh and Alex Moseley of Homer was ninth.

Colony took the team battle on the girls side with 36 points, while Homer was second with 47 points.

2015 Frank Dieckgraeff Cross Country Invitational

Friday at Seward High School

GIRLS

Team scores: 1. Colony, 36; 2. Homer, 47; 3. Kenai, 64; 4. Soldotna, 114; 5. ACS, 128; 6. Grace Christian, 128; 7. Wasilla, 187; 8. Bethel, 230.

Individual 5-kilometer results

1, Gerlach, Briahna, Glennallen, 18:43.46. 2, Calvert, Jaycie, Kenai, 19:31.32. 3, Pitzman, Megan, Homer, 19:40.85. 4, Bowker, Jill, Colony, 19:46.90. 5, Lindquist, Ruby, Seward, 19:57.11. 6, Bergholtz, Ithaca, Kenai, 19:57.90. 7, Gibson, Addison, Kenai, 20:22.99. 8, Powers, Cathelyne, Colony, 20:35.80. 9, Moseley, Alex, Homer, 20:36.81. 10, Mathis, Alex, Colony, 20:43.72. 11, Block, Jordyn, Colony, 20:47.02. 12, Bowker, Elisabeth, Colony, 20:51.94. 13, Rosencrans, Audrey, Homer, 20:55.24. 14, Ealum, Tanner, ACS, 20:58.27. 15, Waclawski, Aurora, Homer, 21:07.81. 16, Evarts, Lauren, Homer, 21:17.35. 17, Annett, Grace, Grace, 21:19.35. 18, O’Hara, Tessa, ACS, 21:22.89. 19, Nelson, Daisy, Soldotna, 21:24.59. 20, Van Pelt, Alison, Houston, 21:25.25. 21, Shemet Pitcher, Ziza, Homer, 21:25.59. 22, Balsan, Elizabeth, ACS, 21:26.27. 23, Erickson, Molly, Soldotna, 21:27.28. 24, Bruce, Sydney, Colony, 21:33.81. 25, Olsen, Lisbeth, Colony, 21:34.80.

26, Newton, Sarah, Grace, 21:41.44. 27, Hutchings, Olivia, Soldotna, 21:44.83. 28, Johnson, Leah, Kenai, 21:45.60. 29, Pothast, Hannah, Soldotna, 22:00.96. 30, Arthur, Kellie, Soldotna, 22:10.66. 31, Werner, Emily, Soldotna, 22:24.30. 32, Paxton, Kasey, Kenai, 22:27.62. 33, Burroughs, Jordan, Wasilla, 22:31.39. 34, Morgan, Maddy, Grace, 22:33.90. 35, Boonstra, Riana, Kenai, 22:34.56. 36, Demientieff, Charlee, Grace, 22:37.38. 37, Knott, Haley, Homer, 22:42.73. 38, Davis, Jessie, ACS, 22:59.37. 39, Larrow, Jazi, Soldotna, 23:00.15. 40, McLellan, Riley, Wasilla, 23:16.31. 41, Jacobsen, Gloria, Glennallen, 23:20.89. 42, Wolverton, Amanda, Wasilla,23:30.15. 43, O’Brien, Haley, Bethel, 23:38.33. 44, Baxter, Amy, Palmer, 23:38.53. 45, Vasquez, Carissa, Wasilla, 23:45.43. 46, Plaster, Brooke, Grace, 23:47.74. 47, Bingham, Eva, Palmer, 23:47.94. 48, Anderson, Iris, Seward, 23:59.34. 49, Obremski, Maclaren, Wasilla, 24:05.36. 50, Tennant, Ocean, Palmer, 24:08.13.

51, Swope, Sophie, Bethel, 24:09.37. 52, Pollock, Nimi, Kenai, 24:11.59. 53, Bukowski, Dorothy, Bethel, 24:18.27. 54, Parks, Mary Kate, ACS, 24:35.85. 55, Pepperd, Lexi, Wasilla, 24:36.72. 56, Minnick, Gracie, Wasilla, 24:39.45. 57, Sobek, Ruth, ACS, 24:44.26. 58, Land, Becca, ACS, 24:44.48. 59, Wade, Amber, Bethel, 25:52.63. 60, Poe, Sophie, Bethel, 26:15.16. 61, Boney, Britney, Bethel, 26:19.40. 62, Senden, Tate, Palmer, 26:20.27. 63, Geerdts, Justis, Bethel, 30:58.85. 64, Gregory, Savannah, Glennallen, 32:31.20.

BOYS

Team scores: 1. Homer, 59; 2. Wasilla, 86; 3. Colony, 91; 4. Grace Christian, 94; 5. Soldotna, 112; 6. Seward, 141; 7. ACS, 164; 8. Palmer, 179; 9. Kenai Central, 252; 10. Houston, 288; 11. Bethel, 295.

Individual 5-kilometer results

1, Kratz, Hunter, Seward, 16:57.72. 2, Fuller, Quincy, Wasilla, 17:02.20. 3, Knopp, Tracen, Colony, 17:08.88. 4, Beachy, Jordan, Homer, 17:25.22. 5, Bennett, Blake, ACS, 17:27.39. 6, Brant, Jared, Homer, 17:30.51. 7, Fritzel, Trent, Grace, 17:30.73. 8, Swedberg, Aaron, Soldotna, 17:30.92. 9, Peterson-Thompson, Dakota, Colony, 17:31.98. 10, Knopp, Dawson, Colony, 17:36.28. 11, Greathouse, Karl, Wasilla, 17:40.93. 12, Kavalok, Ryan, Palmer, 17:45.36. 13, Mumma, Leif, Palmer, 17:54.30. 14, Sheldon, Cameron, Grace, 17:56.76. 15, Fasulo, Luciano, Homer, 17:59.40. 16, Menke, Charlie, Homer, 17:59.71. 17, Michael, Levi, Soldotna, 18:01.19. 18, Davis, Jacob, Homer, 18:02.68. 19, Bell, Isaak, Wasilla, 18:03.04. 20, Greathouse, Kaleb, Wasilla, 18:13.65. 21, Fritzel, Luke, Grace Christ, 18:14.63. 22, Vinson, Koby, Soldotna, 18:16.11. 23, Berry, Paxson, Seward, 18:17.81. 24, Brewi, Seth, Seward, 18:20.01. 25, Young, Zach, Grace, 18:20.24.

26, Stoorza, Timothy, ACS, 18:22.21. 27, Snow, Nick, Grace, 18:22.80. 28, Lowe, Dexter, Homer, 18:23.18. 29, Mellor, Luke, Colony, 18:24.52. 30, Shuler, Josh, Soldotna, 18:25.45. 31, Isaacson, Ethan, Grace, 18:27.49. 32, Danielson, Karl, Kenai, 18:28.22. 33, Rosenberg, Chase, Palmer, 18:28.88. 34, Warhus, Thorsten, Wasilla, 18:29.13. 35, Pothast, John-Mark, Soldotna, 18:30.01. 36, Larson, McKinley, Wasilla, 18:36.47. 37, Zweifel, Thomas, Seward, 18:37.15. 38, Kupferschmid, Jeremy, Soldotna, 18:40.38. 39, Steiner, Hayden, Wasilla, 18:41.01. 40, Taylor, Josh, Colony,18:42.03. 41, Knutson, Jens, Houston, 18:50.04. 42, Olsen, Braden, Kenai, 18:52.63. 43, Parks, William, ACS, 18:53.82. 44, Sanford, John, ACS, 18:55.13. 45, Waclawski, Denver, Homer, 19:02.20. 46, Wuerth, Alex, ACS, 19:02.79. 47, Dorsey, Sean, Glennallen, 19:03.84. 48, Lautrup, Jeff, Colony, 19:11.42. 49, Sobek, Ben, ACS, 19:12.14. 50, Schaezlein, Robert, Gra, 19:14.78.

51, LeMay, Shannon, ACS, 19:16.60. 52, Charlie, Carl, Bethel, 19:17.93. 53, Taylor, Roy, Kenai, 19:19.26. 54, Hutchison, Seth, Soldotna, 19:19.53. 55, Constantine, Clevon, Bethel, 19:44.89. 56, Kinne, Etienne, Houston,19:46.40. 57, Estes, Alex, Seward, 19:53.92. 58, Smolden, Isaac, Houston, 19:54.76. 59, Davis, Julian, Palmer, 19:58.20. 60, Berry, Brooks, Seward, 20:00.61. 61, Hunter, Mathew, Bethel, 20:08.83. 62, Bookey, Alden, Kenai, 20:09.62. 63, Alexie-Leonard, Nels, Bethel, 20:09.86. 64, Swalling, Ben Mordue, Palmer, 20:12.75. 65, Estes, Simon, Seward, 20:19.03. 66, Torkelson, Mathew, Kenai, 20:33.06. 67, Jackson, Terry, Houston,20:40.96. 68, Dull, Cy, Kenai, 20:42.97. 69, Garrison, Darrell, Bethel, 20:44.01. 70, Miller, Jonathan, Glennallen, 20:47.39. 71, Newell, Dillon, Houston,21:03.75. 72, Cordero, David, Palmer, 21:03.97. 73, Hoffman, Avery, Bethel, 21:28.36. 74, Wallis, Gavin, Nikiski, 21:34.92. 75, McCollum, Aaron, Nikiski, 21:39.42.

76, Smith, Seth, Bethel, 22:42.28. 77, Peck, Ben, Hope, 23:03.31. 78, Dempsey, Kevin, Nikiski, 23:04.55. 79, Heft, Henry, Nikiski, 26:16.36.

More in Sports

tease
Saturday hoops: Seward girls, Houston boys win Seahawk Classic; CIA boys win NIT

The Seward girls and Houston boys won titles at the Seahawk Classic… Continue reading

The Soldotna hockey team won the Division II state championship at the Patty Center in Fairbanks, Alaska, on Saturday, Feb. 4, 2023. (Photo provided)
SoHi hockey claims Division II title; Kenai 4th

The Soldotna hockey team defeated Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale 2-1 on Saturday to… Continue reading

tease
Steel notch 2-game sweep of Brown Bears

The host Chippewa (Wisconsin) Steel completed a two-game sweep of the Kenai… Continue reading

tease
State hockey: SoHi makes state final; Kenai to play for 4th

Soldotna, the No. 3 seed, defeated No. 2 seed Palmer 1-0 on… Continue reading

tease
Friday hoops: Homer sweeps Nikiski; CIA boys make final of NIT

The host Homer girls and boys basketball teams swept Nikiski on Friday… Continue reading

tease
Brown Bears fall to Steel

The visiting Kenai River Brown Bears had a two-game winning streak snapped… Continue reading

tease
SoHi wins, Kenai loses on opening day at state hockey

The Soldotna hockey team won and Kenai Central lost Thursday at the… Continue reading

tease
Ninilchik, Seward split; CIA girls, boys move to NIT semis

The Ninilchik and Seward basketball teams split on the opening day of… Continue reading

Nature-based solutions like conserving peatlands and encouraging beaver in the right places and times are promising tools for ensuring abundant cool waters for fish and people. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Water is life

When you think of Alaska and wildlife, the image of waters teeming… Continue reading

Most Read