Seward runners sweep individual races at Diekgraeff Invite

  • By Staff Report
  • Saturday, September 10, 2016 12:13am
  • Sports

Seward runners Ruby Lindquist and Hunter Kratz swept the individual races Friday at the Frank Diekgraeff Invitational in Seward, while the Kenai girls also picked up a title.

Lindquist finished the five-kilometer course in 19 minutes, 58 seconds, to top runner-up Riana Boonstra of Kenai Central by seven seconds.

Kratz toured the course in 16:48 to defeat runner-up Blake Bennett of Anchorage Christian Schools by 11 seconds.

The Kenai girls scored 35 points to top the 52 of runner-up Grace Christian.

In addition of Boonstra, scoring for the Kardinals were Jaycie Calvert in third, Brooke Satathite in ninth, Ithaca Bergholtz in 11th and Addison Gibson in 13th.

Kellie Arthur led Soldotna in 18th.

The Wasilla boys won with 65 points, while Soldotna was second at 77.

The Stars got an 11th from Josh Shuler, a 12th from Koby Vinson, a 13th from Sean Verg-in, a 21st from John-Mark Pothast and a 23rd from Bradley Walters.

Kenai Central’s Braden Olsen led the central Kenai Peninsula by taking seventh, while Karl Danielson of the Kardinals was ninth.

Aaron McCollum paced Nikiski by finishing 50th, while Mose Hayes was 52nd for Homer.

Homer sweeps at Abercrombie Invitational

The Homer cross-country team went into one of the state’s running hotbeds and swept the Abercrombie Invitational on Friday at Fort Abercrombie State Historical Park in Kodiak.

The Mariners boys scored 29 points to top runner-up Kodiak by 10, while the Mariners girls also scored 29 to runner-up Kodiak’s 51.

Kodiak’s Keith Osowski won the boys race in 16 minutes, 45 seconds, while Jack Hannah of Kodiak was second at 17:13.

The scorers for Homer were Jordan Beachy in third, Jared Brant in fourth, Luciano Fasulo in fifth, Jacob Davis in sixth and Charlie Menke in 11th. Menke ran 18:12, and the rest of Homer’s runners were 17:30 or lower.

Homer’s Megan Pitzman won the girls race to lead her squad to the crown. Aubrey LeClari of West was second at 20:44.

Also scoring for Homer were Audrey Rosencrans in third, Autumn Daigle in fourth, Lauren Evarts in 10th and Haley Knott in 11th.

Frank Diekgraeff Invitational

Friday in Seward

GIRLS

Team scores: 1. Kenai, 35; 2. Grace, 52; 3. Colony, 54; 4. Seward, 119; 5. ACS, 133; 6. Soldotna, 152; 7. Wasilla, 163.

Individual five-kilometer results

1. Ruby Lindquist, Sew, 19 minutes, 58 seconds; 2. Riana Boonstra, Ken, 20:05; 3. Jaycie Calvert, Ken, 20:11; 4. Jill Bowker, Col, 20:18; 5. Grace Gannon, Gra, 20:45; 6. Coleen Geraghty, Col, 20:50; 7. Elisabeth Bowker, Col, 20:55; 8. Allison VanPelt, Hou, 20:58; 9. Brooke Satathite, Ken, 21:02; 10. Mazzy Jackson, Gra, 21:11; 11. Ithaca Bergholtz, Ken, 21:29; 12. Charlee Demientieff, Gra, 21:36; 13. Addison Gibson, Ken, 21:42; 14. Maddy Morgan, Gra, 21:43; 15. Grace Annett, Gra, 21:44; 16. Cathelyne Powers, Col, 21:47; 17. Tessa O’Harra, ACS, 22:00; 18. Kellie Arthur, Sol, 22:08; 19. Laura Ellis, Gra, 22:12; 20. Brooke Plaster, Gra, 22:25; 21. EmmaLee Moore, Sew, 22:28; 22. Molly Erickson, Sol, 22:45; 23. Geneva Higley, Col, 22:48; 24. Malea Voran, Tanalian, 23:01; 25. Brynn Steiner, Was, 23:10.

26. Destiny Reimers, ACS, 23:20; 27. Ashley Fuller, ACS, 23:24; 28. Julie Wilson, Ken, 23:31; 29. Lily Sessom, Col, 23:37; 30. Carissa Vasquez, Was, 23:44; 31. Izabella Block, Col, 23:50; 32. Tanis Lorring, Sew, 23:57; 33. Coral Petrosius, Sew, 23:59; 34. Cameron Blackwell, Sol, 24:04; 35. Mary Kate Parks, ACS, 24:13; 36. Bridget Nalam, Unalaska, 24:27; 37. Jordan Burroughs, Was, 24:31; 38. Ruth Sobek, ACS, 24:37; 39. Kayla Lopez, Was, 24:39; 40. Ally Chryss, Sew, 24:40; 41. Sophie Thomas, Sol, 24:41; 42. Emily Tedrick, ACS, 24:56; 43. Hailey Wilson, Unalaska, 25:02; 44. Katelyn Johnson, Tanalian, 25:12; 45. Emma Armond, Sew, 25:22; 46. Sadie Lindquist, Sew, 25:23; 47. Mercedez Caudillo, Unalaska, 25:24; 48. Breann Drourbaugh, Was, 25:28; 49. Julieanne Berikoff, Unalaska, 25:39; 50. Caitlin Bales, Was, 26:27.

51. Fiona Boze, Sol, 26:31; 52. Kaitlyn Blom, Tanalian, 26:54; 53. Mia McWilliams, Unlaska, 27:07; 54. Makenzie Hofacker, ACS, 27:33; 55. Selby Hill, Sol, 27:51; 56. Elizabeth Lisenby, Sol, 28:32; 57. Brenna McCarron, Hom, 28:43.

BOYS

Team scores: 1. Wasilla, 65; 2. Soldotna, 77; 3. ACS, 80; 4. Grace, 80; 5. Colony, 127; 6. Seward, 146; 7. Kenai Central, 167; 8. Tanalian, 186; 9. Homer, 251.

Individual five-kilometer results

1. Hunter Kratz, Sew, 16:48; 2. Blake Bennett, ACS, 16:59; 3. Hunter Hayes, Was, 17:26; 4. Trent Fritzel, Gra, 17:31; 5. Gavin Block, Col, 17:54; 6. Luke Fritzel, Gra, 17:56; 7. Braden Olsen, Ken, 17:57; 8. Isaak Bell, Was, 18:03; 9. Karl Danielson, Ken, 18:05; 10. Gabe Martin, Gra, 18:12; 11. Josh Shuler, Sol, 18:13; 12. Koby Vinson, Sol, 18:17; 13. Sean Verg-in, Sol, 18:20; 14. Kaleb Greathouse, Was, 18:23; 15. Jens Knutson, Hou, 18:26; 16. Callen Davis, Tanalian, 18:31; 17. William Parks, ACS, 18:32; 18. Thorsten Warhus, Was, 18:35; 19. Kaleb Smith, ACS, 18:37; 20. Ben Sobek, ACS, 18:38; 21. John-Mark Pothast, Sol, 18:43; 22. Trevor Wilson, Unalaska, 18:47; 23. Bradley Walters, Soldotna, 18:47; 24. Jackson Peters, Col, 18:51; 25. Eliasson VanPelt, Was, 18:53.

26. Josh Taylor, Col, 18:54; 27. John Sanford, ACS, 18:56; 28. Daniel Waitman, Was, 18:58; 29. Addison Downing, Sol, 19:00; 30. Shannon LeMay, ACS, 19:01; 31. Ethan Isaacson, Gra, 19:03; 32. Case Estes, Sew, 19:06; 33. Levi Gionet, Gra, 19:07; 34. Zen Petrosius, Sew, 19:12; 35. Bechler Metcalf, Sol, 19:16; 36. Colson Voran, Tanalian, 19:18; 37. McKinley Larson, 19:20; 38. Tobin Karlberg, Gra, 19:23; 39. Luke Arthur, Col, 19:24; 40. Henry Simmonds, Unalaska, 19:29; 41. Taylor Davis, Tanalian, 19:29; 42. Austin Edwards, Col, 19:37; 43. Brendon McMurry, Sew, 19:39; 44. Sam Deering, Col, 19:42; 45. Trevor McGee, Tanalian, 19:43; 46. Raul Garcia, Unalaska, 19:54; 47. Roman Hamner, Sew, 19:54; 48. Cy Dull, Ken, 20:00; 49. Drake Halfacre, Col, 20:01; 50. Aaron McCollum, Nik, 20:01.

51. Isaac Smoldon, Hou, 20:04; 52. Mose Hayes, Hom, 20:05; 53. Dillon Fogg, ACS, 20:05; 54. Ethan Anderson, Hom, 20:05; 55. Talon Shaishnikoff, Unalaska, 20:07; 56. Bjorn Nilsson, Sew, 20:07; 57. Seth Inama, Hom, 20:09; 58. Elan Carroll, Hom, 20:20; 59. Vincent Coverdell, Gra, 20:21; 60. Shawn Dolohan, Unalaska, 20:21; 61. Gideon Collver, Ken, 20:27; 62. Alden Bookey, Ken, 20:28; 63. Jaycob Goff, Ken, 20:28; 64. Caleb Rausch, Hom, 20:43; 65. Gavin Wallis, Nik, 20:43; 66. Joseph Yourkoski, Nik, 20:45; 67. Jackson Davis, Tanalian, 20:46; 68. Sullivan Hause, Sew, 20:58; 69. Corbin Mattingly, Hom, 21:05; 70. Bryan McCollum, Nik, 21:09; 71. Luke Beiser, Ken, 21:23; 72. Lain Guim, Hou, 21:35; 73. Carey Boston, Unlaska, 21:43.

Abercrombie Invitational

at Fort Abercrombie State Historical Park

BOYS

Team — 1. Homer 29; 2. Kodiak 39; 3. West Anchorage 56; 4. Bethel 135.

Individual — 1. Keith Osowski, Kod, 16 minutes, 45 seconds; 2. Jack Hannah, Kod, 17:13; 3. Jordan Beachy, Hom, 17:22; 4. Jared Brant, Hom, 17:24; 5. Luciana Fasulo, Hom, 17:24; 6. Jacob Davis, Hom, 17:30; 7. Sam York, West, 17:44; 8. Brycen Lynch, West, 17:55; 9. Daniel Bausch, West, 17:57; 10. Brenden Thompson, Kod, 18:05; 11. Charlie Menke, Hom, 18:12; 12. Gabe Nummer, Kod, 18:15; 13. Ryan Bickford, West, 18:18; 14. Camrin Yturbe, Kod, 18:20; 15. Michael Bersin, Kod, 18:31; 16. Anthony Maghupoy, Kod, 18:38; 17. Bill Rich, Hom, 18:46; 18. Eli McKenzie, West, 18:53; 19. Paul Winegeart, Kod, 18:55; 20. Carl Charlie, Beth, 19:18; 21. Seth Burnett, Kod, 19:19; 22. Cole Jones, West, 19:20; 23. Denver Waclawski, Hom, 19:22; 24. Riley Birbilas, Kod, 19:32; 25. Cory Thompson, Kod, 19:38; 26. Leland Wilson, West, 19:39; 27. Nels Alexie, Beth, 19:45; 28. Diesel Geerdts, Beth, 20:20; 29. Ray Daniel, Beth, 20:27; 30. Josh Nummer, Kod, 20:30; 31. Seth Smith, Beth, 20:51; 32. Eli Griffin, Kod, 21:17; 33. Hayden Lieb, Beth, 21:26; 34. Avery Hoffman, Beth, 21:38; 35. Josiah Overbeek, Kod, 21:46; 36. Bradley Mitchell, Kod, 21:51; 37. Youji Seto, Kod, 22:07; 38. Cole Scott, Kod, 24:12; 39. Caleb Griffin, Kod, 25:58; 40. Kane Reft, Kod, 26:30; 41. Matthew Wald, Kod, 28:06; 42. Solomon Himelbloom, Kod, 29:26; 43. Joel Williams, Kod, 31:29.

GIRLS

Team — 1. Homer 29; 2. Kodiak 51; 3. West Anchorage 52; 4. Bethel 121

1. Megan Pitzman, Hom, 20:27; 2. Aubrey LeClari, West, 20:44; 3. Audrey Rosencrans, Hom, 20:46; 4. Autumn Daigle, Hom, 20:49; 5. Honey Rose Macatuno, Kod, 21:11; 6. Carly Glover, Kod, 21:21; 7. Maddie Christinsen, Kod, 21:38; 8. Jania Turney, West, 21:43; 9. Gretta Pickett, West, 21:55; 10. Lauren Evarts, Hom, 22:05; 11. Haley Knott, Hom 22:05; 12. Katie Davis, Hom, 22:16; 13. Alex Moseley, Hom, 22:17; 14. Arielle Himelbloom, Kod, 22:39; 15. Dorothy Bukowski, Beth, 22:47; 16. Mimi Allen, West, 22:56; 17. Valerie Brudie, West, 23:03; 18. Alejandra Legate, West, 23:23; 19. Madison Parker, Kod, 23:23; 20. Katie Parnell, Kod, 23:30; 21. Elizabeth Mans, West, 23:44; 22. Chloe Nelson, Kod, 24:11; 23. Shalom Neff, Kod, 24:27; 24. Britney Boney, Beth, 25:45; 25. Lindsey Beans-Polk, Beth, 26:06; 26. Naomi Daniher, Kod, 26:59; 27. Samantha Torkildsen, Kod, 28:46; 28. Amber Wade, Beth, 28:48; 29. Justis Geerdts, Beth, 29:21; 30. Madison Abolafia, Beth, 31:59; 31. Kayla Sanchez, Kod, 32:18; 32. Grace Westling, Kod, 41:44.

More in Sports

River Bandits starting pitcher Breven Deckrosh delivers to the Post 20 Twins on Wednesday, June 29, 2022, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Ohio Legion squad brings top-flight competition to Kenai

Lance Coz would always say that if players had the talent and… Continue reading

tease
Local athletes sweep North Pole Triathlon

The central Kenai Peninsula swept the top spots at the North Pole… Continue reading

Post 20 Twins relief pitcher Atticus Gibson delivers to the Buffalo (Minnesota) Post 270 Cobras on Tuesday, June 28, 2022, during the Bill Miller/Lance Coz Wood Bat Invitational at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Twins, River Bandits go 2-0 at wood bat tourney

The American Legion Post 20 Twins and the Napoleon (Ohio) Post 300… Continue reading

tease
Strabel, Smith capture Kenai 250 endurance mountain biking event

The Kenai Peninsula put two riders in the top five of the… Continue reading

Christian Seager shows his 2022 Homer Spit Run, with the line "in memory of Gary Williams." Williams, a former Homer Mayor and a former owner of the Homer News, helped start the Spit Run. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Markelz wins Spit Run 10k

2022 Spit Run honors former Homer mayor, avid runner

Allie Ostrander, third from left, competes in the women’s 3000-meter steeplechase at the U.S. Olympic Track and Field Trials on Thursday, June 24, 2021, in Eugene, Oregon. (AP Photo/Charlie Riedel)
Ostrander finishes 16th at nationals

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central now living in Seattle,… Continue reading

tease
Central peninsula teams wins Kenai Invite fastpitch tourney

The AK Riptide, a team of players from Soldotna and Kenai, won… Continue reading

Oilers catcher Jerry Nix tags out Ali Camarillo of the Anchorage Glacier Pilots on Sunday, June 26, 2022, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Pilots finish 4-1 series against Oilers

The little things have added up to big things for the Anchorage… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: Kings acting ‘a bit schizoid’

It’s hard to tell what’s worse: thieving seals or *%$@#0# snaggers

Most Read