tease

Seward boys set 3 new relay records

Seward swimmers Nickolas Ambrosiani, Bengimin Ambrosiani, Jackson Bird and Paxton Hill got together for a string of record performances Saturday at the Seward Invitational.

The four won all three relays at the invite, setting a school record in one and a pool record in the other two.

In the 400-yard freestyle relay, the group finished at 3 minutes, 28.93 seconds to break a 2019 school record of 3:31.50. They also won the 200 freestyle relay in 1:35.04 and the 200 medley relay in 1:45.68.

Nickolas Ambrosiani also won the 100 freestyle, while Hill won the 100 backstroke and Bird won the 100 breaststroke.

There were no team scores kept at the meet. Samuel Anderson of Kenai also won a pair of boys individual events, taking the 200 and 500 freestyles.

On the girls side, Charisma Watkins won the 200 freestyle and 100 backstroke for the Stars.

Seward Invitational

Saturday in Seward

GIRLS

200-yard medley relay — 1. Soldotna (Snyder, Frederickson, Watkins, Burns), 2 minutes, 10.42 seconds; 2. Kenai, 2:17.65; 3. Kenai, 2:37.96.

200 freestyle — 1. Charisma Watkins, Sol, 2:17.10; 2. Luthien Collver, Sol, 2:32.23; 3. Caitlyn Martin, Ken, 3:07.31; 4. Xinlan Tanner, Ken, 3:16.24.

200 individual medley — 1. Heidi Snyder, Sol, 2:34.64; 2. Esme Wilder, Sew, 2:38.15; 3. Zoe Burns, Sol, 2:42.83; 4. Eden Alioto, Ken, 2:47.76; 5. Michelle Duffield, Ken, 2:58.90; 6. Hallee Schoening, Sew, 3:24.13.

50 freestyle — 1. Abigail Price, Ken, 28.62; 2. Maria Anderson, Ken, 29.89; 3. Luthien Collver, Sol, 30.51; 4. Elizabeth Siegersma, Ken, 30.90; 5. Ariel Wheeler, Sol, 33.75; 6. Meg Roberts, Sol, 34.75.

Diving — 1. Abriella Werner, Sol, 223.40.

100 butterfly — 1. Madison McDonald, Ken, 1:11.84; 2. Tirzah Frederickson, Sol, 1:14.18; 3. Heidi Snyder, Sol, 1:16.33; 4. Eden Alioto, Ken, 1:17.86; 5. Ablgail Price, Ken, 1:19.59.

100 freestyle — 1. Maria Anderson, Ken, 1:04.65; 2. Elizabeth Siegersma, Ken, 1:09.55; 3. Jessica Wilcox, Sol, 1:15.68; 4. Tiara Goolsby, Sol, 1:15.88; 5. Ariel Wheeler, Sol, 1:16.76.

500 freestyle — 1. Tirzah Frederickson, Sol, 6:18.42; 2. Zoe Burns, Sol, 6:20.65; 3. Sierra Hershberger, Ken, 6:34.85; 4. Hallee Schoening, Sew, 7:48.01; 5. Ra’ah Roady, Ken, 8:18.73.

200 freestyle relay — 1. Soldotna (Snyder, Frederickson, Burns, Watkins), 1:54.41; 2. Kenai, 1:58.10; 3. Kenai, 2:17.46; 4. Soldotna, 2:19.64.

100 backstroke — 1. Charisma Watkins, Sol, 1:14.52; 2. Sierra Hershberger, Ken, 1:15.79; 3. Michelle Duffield, Ken, 1:25.92; 4. Tiara Goolsby, Sol, 1:28.35; 5. Caitlin Miller, Sol, 1:55.08.

100 breaststroke — 1. Esme Wilder, Sew, 1:20.83; 2. Madison McDonald, Ken, 1:24.30; 3. Audrey McDonald, Ken, 1:29.27; 4. Meg Roberts, Sol, 1:30.10; 5. Caitlyn Martin, Ken, 1:31.45; 6. Jessica Wilcox, Sol, 1:39.53.

400 freestyle relay — 1. Kenai Central (Price, Anderson, McDonald, Hershberger), 4:20.78; 2. Kenai, 5:39.57.

BOYS

200 medley relay — 1. Seward (B. Ambrosiani, Bird, Hill, N. Ambrosiani), 1:45.68; 2. Kenai, 1:50.09; 3. Soldotna, 1:54.11.

200 freestyle — 1. Samuel Anderson, Ken, 1:59.93; 2. Max Reese, Sol, 2:04.46; 3. Michael Davidson, Sol, 2:12.74; 4. Trae Pitch, Ken, 2:31.92; 5. Joeseph Holt, Sol, 2:53.00.

200 individual medley — 1. David Price, Ken, 2:21.18; 2. Iver Gates, Sew, 2:26.18; 3. Enoch Frederickson, Sol, 2:29.08.

50 freestyle — 1. Ethan Berga, Ken, 24.77; 2. Derrick Jones, Sol, 26.12; 3. Arthur Price, Ken, 27.66; 4. Gavin Jones, Sol, 29.18; 5. Oliver Trobaugh, Sew, 30.15.

Diving — 1. Derrick Jones, Sol, 224.30; 2. Tim Karmer, Sol, 132.30; 3. Ben Inman, Sol, 72.35.

100 butterfly — 1. Nikita Monyahan, Sol, 1:00.11; 2. Benjamin Merritt, Ken, 1:06.57; 3. Joeseph Holt, Sol, 1:47.95.

100 freestyle — 1. Nickolas Ambrosiani, Sew, 53.04; 2. Michael Davidson, Sol, 57.21; 3. Cavan Swanson, Ken, 1:04.87; 4. Jonathan White, Sol, 1:05.69; 5. Arthur Price, Ken, 1:20.98.

500 freestyle — 1. Samuel Anderson, Ken, 5:16.17; 2. Nikita Monyahan, Sol, 5:30.29; 3. Bengimin Ambrosiani, Sew, 5:47.76; 4. Benjamin Merritt, Ken, 6:00.92; 5. Enoch Frederickson, Sol, 6:02.32.

200 freestyle relay — 1. Seward (N. Ambrosiani, B. Ambrosiani, Bird, Hill), 1:35.04; 2. Soldotna, 1:42.20; 3. Soldotna, 1:56.40; 4. Kenai, 1:57.36; 5. Soldotna, 2:17.86.

100 backstroke — 1. Paxton Hill, Sew, 1:02.10; 2. Ethan Berga, Ken, 1:02.28; 3. Jason Johnson, Ken, 1:20.53; 4. Cavan Swanson, Ken, 1:27.41; 5. Jonathan White, Sol, 1:27.84; 6. Ben Inman, Sol, 1:30.44.

100 breaststroke — 1. Jackson Bird, Sew, 1:07.57; 2. Max Reese, Sol, 1:08.33; 3. David Price, Ken, 1:08.54; 4. Iver Gates, Sew, 1:17.01; 5. Oliver Trobaugh, Sew, 1:24.42; 6. Gavin Jones, Sol, 1:24.59.

400 freestyle relay — 1. Seward (N. Ambrosiani, B. Ambrosiani, Bird, Hill), 3:28.93; 2. Kenai, 3:40.60; 3. Soldotna, 4:23.88; 4. Kenai, 4:31.28; 5. Soldotna, 5:20.25.

More in Sports

The Kenai River Brown Bears and Anchorage Wolverines battle for the puck Saturday, Nov. 19, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears close homestand by hosting Wolverines

The Kenai River Brown Bears renew their rivalry with the Anchorage Wolverines… Continue reading

Forests surrounding the Kenai River. (Photo by Lisa Hupp/USFWS)
Refuge Notebook: Expect the unexpected

Climate change is changing conservation. We used to set goals and objectives… Continue reading

Downtown Seward on Saturday, Nov. 12, 2022. (Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Something about Seward

There’s something magical about Seward. It’s more than the quaintness of a… Continue reading

Nikiski’s Niles Broussard throws Kenai’s Delen Byrd during a dual meet on Tuesday, Nov. 29, 2022, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai topples Nikiski at dual meet

The meet also served as the Kenai team’s senior night

From left, Dain Douthit, Silas Thibodeau, Roman Dunham, Cody Good and Jackson Anding participate in a practice League of Legends match on Tuesday, Nov. 22, 2022 at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai Peninsula esports teams ready for state championships

Players contend with changing games, increased pressure, rival rematches

Tela O’Donnell-Bacher and Neldon Gardner hold their plaques after being inducted into the National Wrestling Hall of Fame following a duel wrestling meet on Tuesday, Nov. 22, 2022, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
A celebration of Kenai Peninsula wrestling

Two storied members of local wrestling community inducted into National Wrestling Hall of Fame

A great horned owl sits in a tree. (USFWS/Colin Canterbury)
Refuge Notebook: Finding perfection in the imperfect

The new snow brought our refuge manager outside for a morning walk

File
Out of the Office: On Andrews’ legacy

I thought it would be appropriate to rerun my column, originally published on June 5, 2001

Skiers from Kenai, Seward and Soldotna start the girls race during the Turkey Trot on Tuesday, Nov. 22, 2022, at Tsalteshi Trails in Soldotna, Alaska.
Kenai boys, SoHi girls clock top finishes at Turkey Trot ski meet

Kenai boys took the top four finishes of the night

Most Read