Results posted for Homer Spit Run

  • By Staff Report
  • Tuesday, June 27, 2017 12:03am
  • Sports

Anchorage’s Jake Moe and Boston’s Laura Hansen won the 10-kilometer Homer Spit Run on Saturday.

Moe finished at 33 minutes, 47 seconds, to edge Will Guzick of Boston by eight seconds. Hansen ran away from the women’s field, finishing at 39:25, while Janet Dieter was next at 45:18.

The event also offered a Cosmic Hamlet Half Marathon this year. Anchorage’s Christopher Walker won the men’s race at 1:33:36, while the runner-up Seth I’Nama of Homer finished at 1:34:30.

Homer’s Lauren Kuhns won the women’s race at 1:34:31, while Homer’s Tara Schmidt was runner-up at 1:35:32.

Saturday

Homer Spit Run

10 kilometers

Men’s walkers — 1. Patrick Moore, 1 hour, 2 minutes, 27 seconds; 2. Brock Barth, 1:09:39; 3. Doug Loberg, 1:35:19; 4. Bob Gillis, 1:35:22; 5. Edson Knapp, 1:35:36; 6. Bill Donohue, 1:37:11; 7. Ron Harroff, 1:37:47; 8. Alex Hensley, 1:47:13; 9. Emmit Martin Molodih, 1:52:10; 10. Michael Murray, 1:55:42; 11. Gerry Russell, 1:57:26; 12. Steve Whelan, 1:58:39; 13. Jay Cherok, 2:10:42; 14. Michael Delatorre, 2:10:44.

Women’s walkers — 1. Audrey Leonetti, 1:07:55; 2. Ashley Moore, 1:20:00; 3. Brynn Moe, 1:20:21; 4. Amanda Barth, 1:20:22; 5. Anette Avant, 1:24:38; 6. Gigi Leonetti, 1:27:25; 7. Alexis Trombley, 1:27:36; 8. Denise Demetree-Trombley, 1:28:10; 9. Ruth Dickerson, 1:28:42; 10. Ann Marie Bailey, 1:30:54; 11. Crystal Leonetti, 1:32:34; 12. Kelly Lawson, 1:32:36; 13. Pamela Echeverio, 1:32:38; 14. Lisa Baraff, 1:35:21; 15. Emily Knapp, 1:35:36; 16. Renda Knapp, 1:35:53; 17. Krissy Hillis, 1:39:48; 18. Lara Fleenor, 1:45:18; 19. Jennifer Henley, 1:45:18; 20. Beth Boling, 1:47:13; 21. Lori Evans, 1:51:00; 22. McKibben Jackinsky, 1:51:00; 23. Rachael Doan, 1:52:07; 24. Christina Adams, 1:52:08; 25. Diana Conway, 1:54:42.

26. Donna Weaver, 1:54:52; 27. Jennifer Russell, 1:57:27; 28. Crystale Whelan, 1:58:37; 29. Mary Pearsall, 2:00:33; 30. Mary Liston, 2:09:35; 31. Jen Liston-Bouman, 2:09:36; 32. Christina Delatorre, 2:10:46.

Men’s runners — 1. Jake Moe, 33:47; 2. Will Guzick, 33:55; 3. Cody Priest, 35:01; 4. Jacob Davis, 35:42; 5. Denver Waclawski, 39:41; 6. Bill Rich, 43:00; 7. Jordin Kuntz, 43:00; 8. Dave Thurston, 44:59; 9. Tannen Berry, 45:52; 10. Kent Peterson, 46:02; 11. Eyoab Knapp, 47:08; 12. Peter Syth, 47:29; 13. David Hansen, 47:40; 14. Bill Taylor, 48:13; 15. Andrei Tsyganenko, 48:54; 16. Kane Graham, 49:17; 17. Dan Baldwin, 49:23; 18. Joel Cooper, 49:49; 19. Mitchell Dahl, 50:42; 20. Greg Lincoln, 50:53; 21. Robert Ostrom, 50:59; 22. Brent Chouanard, 50:59; 23. Philip Alderfer, 53:00; 24. Thomas Degray, 53:03; 25. Kristen Buckwater, 53:07.

26. Kevin Doyle, 53:50; 27. Trent Fell, 54:35; 28. Mike Ostrom, 55:20; 29. Sam Abell, 56:42; 30. Steven Williams, 58:22; 31. Owen Pitzman, 58:56; 32. Ralph Broshes, 58:58; 33. John Chapple, 58:59; 34. Derrick Caton, 1:00:21; 35. Andrew Pratt, 1:01:08; 36. Howard Cutler, 1:01:21; 37. Tom Early, 1:02:02; 38. Garbriel Leblanc, 1:02:09; 39. Bryan Edwards, 1:03:39; 40. Alek McGarry, 1:07:40; 41. Ron Weigel, 1:07:49; 42. Robert Jones, 1:07:57; 43. Ian McGarry, 1:08:19; 44. Geoff Murphy, 1:08:41; 45. Beau Berryman, 1:10:39; 46. Nate Weigel, 1:11:30; 47. Robert Miki, 1:12:57; 48. Lake Alexson, 1:43:18.

Women’s runners — 1. Laura Hansen, 39:25; 2. Janet Dieter, 45:18; 3. Nellie Ballou, 46:24; 4. Megan Pitzman, 46:39; 5. Angela Uno, 47:05; 6. Ali Parker, 47:20; 7. Airlia Pang, 47:45; 8. Brooke Miller, 48:12; 9. Alyssa Wu, 48:50; 10. Elizabeth Hardie, 49:57; 11. Lydia Ortiz, 50:28; 12. Jessica Marx, 51:39; 13. Tallee Boyd, 51:40; 14. Michelle Cox, 51:41; 15. Roman Rubio, 52:00; 16. Sara Bundy, 52:39; 17. Amber Riggs, 53:17; 18. Amanda Cherok, 53:39; 19. Joanna Riley, 53:39; 20. Patrice Parker, 53:42; 21. Heidi Johnson, 53:52; 22. Joell Restad, 54:05; 23. Katie Gatica, 54:33; 24. Katelyn Davis, 55:43; 25. Bonnie Lind, 55:48.

26. Nina Kalytiak, 55:49; 27. Sarah Kleedehn, 56:11; 28. Johnna Degray, 56:12; 29. Tara Schmidt, 56:25; 30. Kelly Carr, 56:29; 31. Shelly Abell, 56:42; 32. Brooke Shafer, 57:36; 33. Linda Shaw, 57:43; 34. Linka Suthard, 58:11; 35. Tabea Shepler, 59:20; 36. Laura Peek, 59:24; 37. Uran Piedra, 59:34; 38. Copper Booth, 59:50; 39. Aunnie Steward, 1:00:11; 40. Jeanette Shafer, 1:00:25; 41. Carrie Henson, 1:01:03; 42. Kate Swaby, 1:01:13; 43. Zinovia Reutov, 1:01:24; 44. Amy Drake, 1:01:35; 45. Robyn Ellison, 1:01:35; 46. Hailey Imlach, 1:01:37; 47. Jessica Tabor, 1:01:48; 48. Theresa Halpin, 1:01:59; 49. Leah Simpson, 1:02:19; 50. Katie Mae Tallent, 1:02:21.

51. Tanya Shafer, 1:02:47; 52. Jennifer Waltenbaugh, 1:03:20; 53. Karen Marquardt, 1:03:40; 54. Kris Holderied, 1:03:40; 55. Lindsey Winchell, 1:03:49; 56. Brenda Beesley, 1:03:56; 57. Pamela Obrien, 1:04:10; 58. Molly Hart, 1:04:10; 59. Cheyenne Sorlie, 1:04:17; 60. Kelsey Hadry-Place, 1:04:18; 61. Alice Rademacher, 1:04:18; 62. Tracy Kalytiak, 1:04:39; 63. Elizabeth Humphrey, 1:04:54; 64. Josie Lloyd, 1:05:10; 65. Lana Perry, 1:05:21; 66. Jamie Beever, 1:05:25; 67. Kim Baldwin, 1:05:29; 68. Menka Vansant, 1:05:32; 69. Uliana Reutov, 1:06:54; 70. Jaclyn Lucas, 1:07:45; 71. Carolee Jones, 1:07:58; 72. Kristin Oelschlegal, 1:08:15; 73. Chelsea McGarry, 1:08:24; 74. Samantha Schloesser, 1:08:29; 75. Tara Smith, 1:08:39.

76. Laura Murphy, 1:08:41; 77. Jennadean Bateman, 1:11:10; 78. Betsy McKitrick, 1:11:33; 79. Rachel Chaffee, 1:11:39; 80. Rachelle Gruenberg, 1:11:53; 81. Brittany Jones, 1:13:27; 82. Dana McDonald, 1:14:57; 83. Madison McDonald, 1:15:15; 84. Cindi Payne, 1:15:37; 85. Becky Hart, 1:16:52; 86. Susan Oliver, 1:21:46; 87. Natalie Keintz, 1:22:10; 88. Holly Keintz, 1:22:10; 89. Maria Beck, 1:22:21; 90. Gracie Payne, 1:22:21; 91. Melissa Elerick, 1:22:23; 92. Elle Syth, 1:22:54; 93. Keri Syth, 1:22:56; 94. Penny Furnish, 1:23:39; 95. Kelly Lincoln, 1:30:44; 96. Barbara Leichtung, 1:30:58; 97. Kim Hill, 1:39:26; 98. Lyndsay Hill, 1:39:26; 99. Maria Alexson, 1:43:22.

Cosmic Hamlet Half Marathon

Men — 1. Christopher Walker, 1:33:36; 2. Seth I’Nama, 1:34:30; 3. Marty Evarts, 1:34:56; 4. Frederick Dickerson, 1:36:34; 5. Matthew Byrd, 1:36:35; 6. Beau Wood, 1:39:30; 7. Ed Leonetti, 1:50:09; 8. Michael Mosley, 1:50:20; 9. Sean Campbell, 1:51:26; 10. Toby Widdicombe, 1:57:09; 11. Matt Sprau, 2:02:57; 12. Keith Merrick, 2:17:50.

Women — 1. Lauren Kuhns, 1:34:31; 2. Tara Schmidt, 1:35:32; 3. Ashley Van Hemert, 1:43:20; 4. Christina Sherman, 1:47:38; 5. Lora Harroff, 1:49:19; 6. Danielle Meyers, 1:54:43; 7. Shelly Matherne, 1:57:06; 8. Mallory Okuly, 1:59:14; 9. Mary Ann Renkert, 2:05:14; 10. Elowyn Smith, 2:05:14; 11. Heather Moon, 2:05:54; 12. Yvonne Leutwyler, 2:09:02; 13. Lila Johnson, 2:09:55; 14. Patricia Rector, 2:26:30; 15. Melinda Erickson, 2:38:09; 16. Kathy Merrick, 2:51:26.

More in Sports

tease
SoHi JV cagers sweep CIA

The host Soldotna JV basketball teams scored nonconference wins over Cook Inlet… Continue reading

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, races to victory in the Under-18 and over men's 10-kilometer interval start classic at Besh Cup 4 on Sunday, Jan. 16, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. The Besh Cup races are mostly used to select skiers for Junior Nationals, but also give younger and older skiers a chance for top-notch racing. It took over 50 volunteers to put together the two days of races, which had over 200 skiers each day.
Kenai grad Danielson sweeps Besh Cup weekend at Tsalteshi

Tsalteshi Trails hosted the Besh Cup on Saturday and Sunday.

tease
Ice Dogs sweep Brown Bears

The Fairbanks Ice Dogs got off to a solid start under new… Continue reading

tease
Hoops Roundup: Wasilla sweeps SoHi; Ninilchik boys win Cordova tourney

The visiting Wasilla boys basketball team defeated Soldotna 66-60 on Saturday in… Continue reading

Karl Danielson, a graduate of Kenai Central currently skiing for Alaska Pacific University, wins the Under-16 and over sprint at Besh Cup 3 on Saturday, Jan. 15, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai grad Danielson wins Besh 3 sprint

Karl Danielson, a 2018 graduate of Kenai Central, won the Under-16 and… Continue reading

Kenai Central's Erin Koziczkowski goes up for a shot against Nikiski on Friday, Jan. 14, 2022, at Nikiski High School in Nikiski, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai sweeps Nikiski Tip Off titles

The Kenai girls and boys swept the titles at the 30th Annual… Continue reading

Soldotna's Landon Stonecipher carries the puck against Homer on Friday, Jan. 14, 2022, at Kevin Bell Ice Arena in Homer, Alaska. (Photo by Sarah Knapp/Homer News)
Homer, SoHi split hockey games

The Homer and Soldotna hockey teams split junior varsity games Friday and… Continue reading

tease
Kenai girls, Nikiski boys start tourney with wins

The Kenai girls, Lumen Christi girls, Bethel boys and Nikiski boys opened… Continue reading

Homer New reporter Sarah Knapp admires Alaska's beautiful landscape during a trip to Anchorage. (Photo by Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Sticking to New Year’s resolution

I’m still trying to find out where I belong in Homer. You’d… Continue reading

Most Read