Results posted for Hershey Track and Field Meet

  • By Staff Report
  • Sunday, May 25, 2014 11:31pm
  • Sports

North Peninsula Recreation held the Hershey Track and Field Meet on May 16 at Nikiski High School.

First-place results are compared with other local meets held around the state. Five candidates from the state finalists are chosen to represent Alaska and compete in the North American Finals held in Hershey, Pennsylvania, in August.

The Nikiski meet is for boys and girls from ages 9 to 14. There were 271 participants from Nikiski North Star Elementary, Nikiski Middle High School, home-school students, Grace Lutheran School and Aurora Borealis Charter School.

The results follow:

50-meter dash — 9-10 boys, Jakob Brown, 8.08 seconds; 9-10 girls, Diane Nasibog, 8.65.

100 — 9-10 boys, Dawson Lockwood, 16.95; 9-10 girls, Ellie Burns, Isabella Wolfe, 16.93; 11-12 boys, Leif Lofquist, 15.15; 11-12 girls, Alyssa Bucho, 14.09; 13-14 boys, Brayde Wolfe, 13.11; 13-14 girls, Alissa Maw, 15.23.

200 — 9-10 boys, Jake Debnam, 36.26; 9-10 girls, Olivia Easley, 33.76; 11-12 boys, Leif Lofquist, 31.73; 11-12 girls, Alyssa Bucho, 30.05; 13-14 boys, Titus Riddall, 28.68; 13-14 girls, Alissa Maw, 31.65.

400 — 9-10 boys, Dawson Lockwood, 1:29.67; 9-10 girls, Ellie Burns, 1:19.90; 11-12 boys, Zach Burns, 1:12.04; 11-12 girls, Mereidi Dunn, 1:27.00.

800 — 11-12 boys, Zach Burns, 2:41.76; 11-12 girls, Mereidi Dunn, 3:10.35; 13-14 boys, Alex Nisler, 2:41.76; 13-14 girls, Sophie Thomas, 3:03.64.

1,600 — 13-14 boys, Michael Torkelson, 6:05.76.

400 relay — 9-10 boys, Brady Bostic, Jakob Brown, Simon Grenier, Carter Tennison, 1:12.03; 9-10 girls, Isabelle Ley, Celina Martinez, Savanna Stock, Isabella Wolfe, 1:19.34; 11-12 boys, Zach Burns, Thomas DeGray, Kevin Denney, Leif Lofquist, 1:01.59; 11-12 girls, Emilee Braun, Aspen Hooper, Danielle Elsey, Jordyn Stock, 1:05.46; 13-14 boys, Kayden Daniels, Todd Hill, Titus Riddall, Michael Torkelson, 1:01.79; 13-14 girls, Hope Coffman, Nya Dukowitz, Damaris Severson, Molly Shears, 1:06.93.

Softball throw — 9-10 boys, Jakob Brown, 107 feet, 6 inches; 9-10 girls, Olivia Easley, 68—7; 11-12 boys, Kevin Denney, 139—4; 11-12 girls, America Jeffreys, 105—9.5; 13-14 boys, Todd Hill, 149—9; 13-14 girls, Kaitlyn Johnson, 111—0.

Standing long jump — 9-10 boys, Jake Debnam, 5—2; 9-10 girls, Ellie Burns, 5—10.75; 11-12 boys, Daniel Rytikof, 6—11; 11-12 girls, Alyssa Bucho, 6—4.5; 13-14 boys, Alex Nisler, 7—1; 13-14 girls, Kaitlyn Johnson, 6—6.5.

More in Sports

tease
CIA volleyball tops Ninilchik

The host Cook Inlet Academy volleyball team defeated Ninilchik 26-24, 25-18 and… Continue reading

tease
Lafleur, Hecht win Girdwood Trail Marathon

Hannah Lafleur and Galen Hecht won the Girdwood Trail Marathon on Saturday… Continue reading

tease
Seward boys set 3 new relay records

Seward swimmers Nickolas Ambrosiani, Bengimin Ambrosiani, Jackson Bird and Paxton Hill got… Continue reading

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

Most Read