Results posted for Exit Glacier Race

Results posted for Exit Glacier Race

The 37th annual Exit Glacier Race was held Saturday in Seward on Exit Glacier Road. Winners included Amanda Scott in 35 minutes, 33 seconds in the women’s 10-kilometer, Slade Manning in 38:29 in the men’s 10-kilometer, Kathleene Simonson in the women’s 5K in 22:26 and Cody Bryden in the men’s 5K in 22:25.

Results follow:

10 kilometers

Women: 1. Amanda Scott, 35:33; 2. Kellyann Cavaretta, 43:50; 3. Kristen Sieminski, 45:19; 4. Rosemary Rhodes, 45:34; 5. Ellie Weir, 46:02; 6. Heather Moon, 47:10; 7. Kristie Cotroneo, 47:19; 8. Jennifer Anderson, 47:41; 9. Gloria Garber, 47:43; 10. Elizabeth Hardie, 48:32; 11. Susan Craig, 49:26; 12. Rebekah Summer, 49:39; 13 (tie). Shelby Harris, Sara Lane, 49:45; 15. Heidi Sinclair, 50:05; 16. Nico Christopher, 51:44; 17. Kathy Jacobsen, 52:19; 18. Jennifer, Leonard, 52:49; 19. Katia Lundell, 52:54; 20. Natasha Saunders, 53:21; 21. Jenny Santiago, 53:27; 22. Mariah Butters, 54:06; 23. Jessie Huett, 54:20; 24. Malia Skriloff, 55:23; 25. Rahni Johnson, 56:16.

26. Jen Novobilski, 57:15; 27. Carey Quiring, 59:00; 28. Sarah O’Loughlin, 1:02:24; 29. Veronica Rivera, 1:03:04; 30. Kaylie Plunkett, 1:03:29; 31. Caye Moberg, 1:04:37; 32. Erin Kelley, 1:05:30; 33. Sarah Fink, 1:06:34; 34. Maryjane Hadaway, 1:06:44; 35. Justina Reeves, 1:07:36; 36. Jennylyn Basalo, 1:07:37; 37. Jamie Beever, 1:24:28; 38. Amy Warfle, 1:30:36; 39 (tie). Lynda Jones, Lee Miller, 1:30:44; 41. Caitie Martin, 1:36:09; 42. Taylor Morris, 1:38:17; 43. Rachel Gould, 1:38:17; 44. Larissa Arbelovsky, 1:38:17; 45. Kimberly Wahowski, 1:38:18; 46 (tie). Denise Demetree-Tro., Joyce Sexton, 1:47:52.

Men: 1. Slade Manning, 38:29; 2. Jacob Bera, 39:44; 3. Adam Breidinger, 42:02; 4. Alec Wollen, 42:51; 5. Michael DiFilippo, 43:42; 6. Matthew Cope, 44:51; 7. Marty Byrne, 45:15; 8. Brad Bailey, 45:51; 9. Dustin Henkin, 46:45; 10. Murray Aitken, 46:51; 11. Larry DeBoard, 47:24; 12. Richard Rodriguez, 51:02; 13. John Botson, 51:04; 14. Jon Rhodes, 51:10; 15. Robert Bernardi, 51:47; 16. Anthony Barruso, 51:48; 17. Mark Jacobsen, 52:57; 18. Michael Kent, 53:56; 19. Anthony Santiago, 1:00:58; 20. Wayne LaMagdeleine, 1:01:10; 21. Bill Kane, 1:31:07.

5 kilometers

1. Kathleene Simonson, 22:56; 2. Kathleen Sorsensen, 23:16; 3. Maryam Norton, 23:46; 4. Hallie Bergwall, 24:38; 5. Natalie Sieminski, 25:02; 6. Shelby Sieminski, 25:02; 7. Shannon Berry, 25:13; 8. Chloe Farrell, 25:38; 9. Hattie Luckasson, 25:40; 10. Hayden Blair, 26:02; 11. Kassi Murray, 26:10; 12. Leigh Ann Childs, 26:38; 13. Wren Dougherty, 26:48; 14. Susanne Rieder, 27:10; 15. Sophia Taeschner, 27:39; 16. Taylor Farrell, 28:10; 17. Chana Rist, 28:18; 18. Melinda Nelson, 28:38; 19. Jessica Bjerke-Owens, 28:38; 20. Julie DeBoard, 28:39; 21. Wendy Dean, 29:23; 22. Laurie Winslow, 29:46; 23. Katy Jurney Scriv, 30:03; 24. Felicia Carlson, 30:23; 25. Jacqueline Rocker, 30:38.

26. Cody Czer-Ransom, 30:39; 27. Sarah Schmidt, 30:40; 28. Natalia Taeschner, 30:51; 29. Pat Brady, 30:56; 30. Laura Sanborn, 31:17; 31. Wendy Bryden, 31:21; 32. Sarah Stokey, 31:54; 33. Misono Berry, 31:57; 34. Rebecca Ingram, 32:11; 35. Stephanie Plieness, 32:16; 36. Danielle Wynne, 32:17; 37. Paige Klem, 32:17; 38. Renae Wall, 32:43; 39. Ashley Bradley, 33:13; 40. Hairui Ma, 33:18; 41. Ryan Queen, 33:26; 42. Kathryn Hoffmeister, 33:49; 43. Melanie Smith, 33:51; 44. Pan Webber, 33:52; 45. Stephanie Higgins, 34:01; 46. Jeanette Nienaber, 34:01; 47. Julia Henkin, 34:22; 48. Terri Agee, 34:31; 49. Marina Ramirez Medi, 34:58; 50. Morgan Hull, 35:22.

51. Syliva Gates, 37:06; 52. Kelsey Yarberry, 38:06; 53. Jennifer Cambridge, 38:56; 54. Mandy Dulin, 39:01; 55. Teresa M. Hull, 39:35; 56. Michelle Shutt, 40:04; 57. Dana Cordle, 40:35; 58. Melissa Emmerson, 41:05; 59. Riley Stanley, 41:33; 60. Heather Johnston, 41:35; 61. Audrey Blenkush, 42:15; 62. Alicia Blenkush, 42:16; 63. Amelia Stanley, 43:16; 64. Danielle Andersen, 43:41; 65. Erin Boggs, 43:42; 66. Amanda Richards, 43:50; 67. Holly Andrews, 43:53; 68. Manette Stanley, 44:02; 69. Sara Saxton, 44:02; 70. Emma Jackson, 44:54; 71. Stella Breidinger, 44:54; 72. Lindsay Barnett, 46:33; 73. Lindsey Denton, 46:35; 74. Fritha Breidinger, 47:40; 75. Melinda Rathkopf, 47:43.

76. Sarah Cambridge, 48:34; 77. Bridget Turnbach, 50:16; 78. Dawn Maness, 52:39; 79. Morgan Bernardi, 52:40; 80. Marjorie Mceldowney, 52:41; 81. Mary Jackson, 1:01:02; 82. Aimee Jackson, 1:01:06; 83. Sarah Jackson, 1:01:07; 84. Leslie Redmond, 1:01:08; 85. Charlene DiFilippo, 1:01:08; 86. Maria Gacel, 1:02:47; 87. Breannea Wolverton, 1:06:53.

Men: 1. Cody Bryden, 22:25; 2. Jovier Oliva, 22:51; 3. Nicholas Chapman, 22:54; 4. Tim Jackson, 24:27; 5. Parker Blair, 25:13; 6. Charles McEldowney, 25:37; 7. Bryan Jackson, 26:14; 8. Lawrence Harmon, 26:24; 9. Steve Agree, 27:43; 10. Alex Martin, 27:53; 11. Evan Andersen, 27:59; 12. Eric Werkmeister, 28:29; 13. Trevor Dobell-Carls, 29:16; 14. Nate Jackson, 30:00; 15. Scott Yarberry, 30:11; 16. James Schmidt, 30:38; 17. Paul Schrooten, 30:50; 18. Maynard Gates, 35:21; 19. Makayla McNaughton, 38:00; 20. Justin Boggs, 38:15; 21. Rich Hull, 39:34; 22. Robert Baden, 40:56; 23. Garrett Queen, 41:18; 24. Patrick Martin, 41:25; 25. Memphis Stanley, 41:28.

26. Holden Breidinger, 42:02; 27. D’Angelo DiFilippo, 44:49; 28. Stephen Hart, 44:53; 29. Brock Martin, 46:39; 30. Ted Rathkopf, 47:43; 31. Richael Cambridge, 48:34; 32. Gianluca, DiFilippo, 1:02:21.

More in Sports

Homer's Tanner Gallios competes in 450 Expert at Alaska State Motocross Race #4 at Twin City Raceway in Kenai, Alaska, on Saturday, June 16, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
State Motocross comes to Kenai, and gets big boost from southern Kenai Peninsula

The Kenai Peninsula Racing Lions - Motocross Division hosted Alaska State Motocross… Continue reading

Blakeley Jorgensen of AK Riptide (U14) pitches against AK Krush (14) at the USA/Junior Olympic softball tournament at Steve Shearer Memorial Ball Park on Saturday, June 15, 2024, in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
USA/Junior Olympic softball tourney helps players sharpen skills

Central Peninsula Fastpitch Softball hosted the USA/Junior Olympic softball tournament at Steve… Continue reading

Olympic gold medalist Lydia Jacoby waves to the crowd in Seward during her celebratory parade on Thursday, August 5, 2021. (Camille Botello / Peninsula Clarion)
Jacoby misses chance to qualify for Olympics in 100 breaststroke

Lydia Jacoby, a 2022 graduate of Seward High School, missed a chance… Continue reading

tease
Sunday: Twins split doubleheader with South

The American Legion Post 20 Twins split a doubleheader with South Wolverines… Continue reading

tease
Sunday: Oilers close Showcase with loss to Miners

The Peninsula Oilers closed the Alaska Baseball League Scouts Showcase with a… Continue reading

Trenton Ohnemus (27) drove in Derrick Jones (8) with the winning run for the American Legion Post 20 Twins against Dimond Lynx Post 21 on Saturday, June 15, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Saturday: Twins sweep doubleheader from Dimond

The American Legion Post 20 Twins swept a doubleheader from Dimond Lynx… Continue reading

tease
Saturday: Oilers shut out Chinooks at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Chugiak-Eagle River Chinooks 1-0 on Saturday at… Continue reading

tease
Friday: Oilers topple Pilots at Showcase

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 4-0 on Friday at… Continue reading

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

Most Read