Results posted for Celebrate Life! 5K Run and Walk

  • By Staff Report
  • Tuesday, August 8, 2017 11:51pm
  • Sports

Sean Verg-in, Shari BeDunnah and John Paul Dammeyer nabbed victories Saturday at the ABC Pregnancy Care Center Celebrate Life! 5K Run and Walk in Soldotna.

Verg-in won the men’s race at 18 minutes, 36 seconds, with Bill Wood coming in next at 19:02. BeDunnah’s 21:11 made her the top woman, with Lindsey Kaufman crossing second at 24:59. Dammeyer was the top youth runner, finishing at 21 minutes, while Damien Burke was second at 22:08.

The event had 275 participants, including over 40 volunteers, plus 27 sponsors and multiple in-kind contributors.

Celebrate Life! 5K Run and Walk

Men’s 5K Run — 1. Sean Verg-in, 18 minutes, 36 seconds; 2. Bill Wood, 19:02; 3. Tom Burke, 19:03; 4. Ryan Stowell, 19:31; 5. Daniel Fredrickson, 20 minutes, 23 seconds; 6. Carl Kincaid, 20 minutes, 45 seconds; 7. Bryndon Holmes, 21 minutes, 02 seconds; 8. Mike Tallent, 21:03; 9. Ed Burke, 21:10; 10. Skylar Holmes, 23:18; 11. William Fraley, 24:02; 12. Kyle Brindley, 24:03; 13. Henry Heft, 25:18 14. Jim Krein, 25:56; 15. Steve Davis, 29:56; 16. Mark Rozak, 35:54; 17. Chad Waggoner, 44:33.

Women’s 5K Run — 1. Shari BeDunnah, 21:11; 2. Lindsey Kaufman, 24:59; 3. Gabriella Tews, 25:37; 4. Grace Burke, 26:51; 5. Sarah Pribbenow, 27:13; 6. Elizabeth Cox, 27:14; 7. Gemme Burke, 27:43; 8. Cristy Millington, 28:05; 9. Ivana Lenahan, 28:30; 10. Jenni Nussbaum, 28:31; 11. Shawna Harkleroad, 28:37; 12. Viorica Thompson, 29:47; 13. Elizabeth Moffett, 29:49; 14. Christine Morin, 29:52; 15. Sue Comstock, 31:42; 16. Katie Mae Tallent, 32:06; 17. Maria Sweppy, 32:40; 18. Terri Nettles, 33:07; 19. Jessica England, 33:16; 20. Nicole Olender, 34:33; 21. Nadia Anders, 35:44; 22. Amber Espindola, 37:45; 23. Stephanie Lenahan, 37:50 24. Laura Burke, 41:15; 25. Amanda Waggoner, 44:33.

Youth’s 5K Run — 1. John Paul Dammeyer, 21:00; 2. Damien Burke, 22:08; 3. Caleb Warner, 22:58; 4. Samuel Anders, 23:44; 5. Weston Warner, 24:17; 6. Malakai BeDunnah, 24:20; 7. Daniel Anders, 24:32; 8. James Dammeyer, 26:03; 9. Karalyn Veihdeffer, 28:06; 10. Samuel Klein, 28:51; 11. Atlas Burke, 28:58; 12. Jon Gordon, 29:46; 13. Cooper Darling, 29:53; 14. William Klein, 34:29; 15. Eliza Anders, 34:42; 16. Sophia Rozak, 34:53; 17. Eve Burke, 35:15; 18. Max Burke, 36:14; 19. Tatum Rozak, 39:43; 20. Andri Kindred, 39:46; 21. Camille Burke, 40:14; 22. Khloey BeDunnah, 43:13; 23. Silas Waggoner, 43:33; 24. Malakai Waggoner, 43:33.

More in Sports

Soldotna’s Kaytlin McAnelly, backed by teammate Izzy Cruz, moves with the ball against defensive play by Houston’s Andi Robinson during a basketball game at Soldotna High School in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Friday hoops: Soldotna splits with Houston on senior night

Nikiski girls and boys also took on Grace Christian

The Kenai River Brown Bears celebrate a goal by Dylan Contreras, center, during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 23, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Brown Bears topped by Ice Dogs

The two teams play again Saturday at 7:30 p.m.

Kenai’s Reid Titus collects high fives from the bleachers after making an unlikely shot during a basketball game at Nikiski Middle/High School in Nikiski, Alaska, on Tuesday, Feb. 20, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Tuesday hoops: Kenai sweeps Nikiski

The Kenai girls and boys teams both came out on top

Martin Flores skis into the finish to win the 40-kilometer Double Tour while carrying an Alaska flag during the Tour of Tsalteshi at Tsalteshi Trails near Soldotna, Alaska, on Sunday, Feb. 18, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Skiers, bikers turn out for Seventh Annual Tour of Tsalteshi

Racers came from across the Kenai Peninsula and beyond and competed in a variety of lengths and modes of travel

ski tease
Soldotna girls, Kenai boys win borough ski meet

The event took place Saturday at Lookout Mountain Recreation Area

hoops tease
Monday hoops: CIA sweeps Nanwalek

The host Ninilchik boys and girls swept Effie Kokrine

Ninilchik’s Riley Tucker moves down the court during a basketball game at Ninilchik School in Ninilchik, Alaska, on Wednesday, Feb. 14, 2024. Tucker was named tournament MVP and three-point champion at the Ninilchik Invitational Tournament. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Nikiski girls, Ninilchik boys win Ninilchik Invitational Tournament

Both teams took wins over Unalaska in title matches on Saturday

Kenai River’s Brady Engelkes and Anchorage’s Will Shepard battle for control of the puck during a hockey game at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Friday, Feb. 16, 2024. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Wolverines sweep Brown Bears

The Bears are 12-29-4-0, have 28 points and are 8th in the Midwest Division

Most Read