tease

Results posted for ABC Life Choices 5K

The ABC Life Choices Celebrate Life! 5K Run and Walk was held Aug. 7 in Soldotna. The event is an annual fundraiser for ABC Life Choices.

The results follow:

Men’s 5K — 1. Daniel Serventi 16:18; 2. Aaron Swedbers 17:34; 3. Sean Vergin 18:33; 4. Finley Loop 18:35; 5. Levi Mickelson 18:33; 6. Quinten Cox 18:44; 7. Ian McGarry 20:08; 8. Drew Cox 21:30; 9. Shane Snader 22:28; 10. Alex James McGarry 23:04; 11. Isaiah Hulien 23:49; 12. Andrew Welborn 24:20; 13. Owen Branband 24:43; 14. Timothy Hedrick 26:48; 15. Andrew Stoltzfus 26:52; 16. Titus Boettcher 27:12; 17. James McAnelly 27:18; 18. Jim Krein 27:20; 19. Benjamin Pollard 28:45; 20. Brian Ford 33:49; 21. Logan Ringquist, 44:46.

Women’s 5K — 1. Alex Serventi 18:48; 2. Jordan Strausbaugh 19:47; 3. Kaytlin McAnelly 22:38; 4. Anya Carlson 23:22; 5. Estherline Carlson 25:18; 6. Daisy Jeffords 25:19; 7. Jessica England 25:38; 8. Courtney Abel 27:31; 9. Michelle Bishop 27:31; 10. Desiree Snader 28:04; 11. Karlene Meyers 29:10; 12. Delanie Wagers 29:20; 13. Josie Lloyd 32:45; 14. Tahlah McAnelly 33:19; 15. Tabitha Stoltzfus 33:36; 16. Brooklynn Knudsen 37:41; 17. Debbie Ford 39:27; 18. Olivia Bishop 40:03; 19. Abigale Bishop 47:00; 20. Laura Burke 47:53.

Youth boys 5K — 1. Eli Boettcher 24:57; 2. Dillon McAnelly 24:59; 3. Bowe Meyers, n/a; 4. Caleb Abel 27:19; 5. Malachi Abel 29:41; 6. David Faulk 30:15; 7. Agent Fannon 30:28; 8. Keagan Stanley 31:46; 9. Cedric Abel 32:56; 10. Silas Boeshart 32:59; 11. Riley Wagers 33:40; 12. Noah Ford 39:26; 13. Landen Stanley 43:06; 14. Lincoln Ringquist, n/a; 15. Xavier Burke 47:52.

Youth girls 5K — 1. Valerie McAnelly 24:48; 2. Kallia Snader 26:55; 3. Camille Burke 27:21; 4. Kaylynn Ford 27:50; 5. Rose Burke 47:50.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read