Photo by Rashah MCChesney/Peninsula Clarion Allan Spangler, of Anchorage, held a lengthy lead over the other 54 marathon runners in the Kenai River Marathon for the last half of the race on Sunday Sept. 27, 2015 in Kenai, Alaska. Spangler won the marathon with a time of 2:36:42.

Photo by Rashah MCChesney/Peninsula Clarion Allan Spangler, of Anchorage, held a lengthy lead over the other 54 marathon runners in the Kenai River Marathon for the last half of the race on Sunday Sept. 27, 2015 in Kenai, Alaska. Spangler won the marathon with a time of 2:36:42.

Results for Kenai River Marathon

  • By Staff Report
  • Sunday, September 27, 2015 11:13pm
  • Sports

Here are the results for Sunday’s Kenai River Marathon:

Kenai River Marathon

Sunday

MARATHON

Men — 1. Allan Spangler, Anchorage, 2 hours, 36 minutes, 42 seconds; 2. Cody Priest, Anchorage, 2:45:30; 3. Tom Bronga, Anchorage, 3:17:22; 4. Bill Keller, Fairbanks, 3:18:06; 5. Jeffery McDonald, Kenai, 3:31:10; 6. Nathan Wenger, Bainbridge, OH, 3:34:04; 7. Bill Taylor, Kenai, 3:47:08; 8. Kevin Lauver, Sterling, 3:47:51; 9. Matthew Coldiron, Lewis Center, OH, 3:48:34; 10. David Lindgren, Maple Grove, MN, 3:51:03; 11. Jay Kment, Fremont, NE, 3:52:02; 12. Mike Hendrick, Anchorage, 3:56:54; 13. Tony Cook, Anchorage, 3:58:30; 14. Sam Wachsman, Lancaster, PA, 4:14:28; 15. Jerry Jenkins, Anchorage, 4:17:14; 16. Josh Colligan, JBER, 4:17:59; 17. David Iacono, Edina, MN, 4:23:39; 18. Edward Gross, Anchorage, 4:31:59; 19. Don Baker, Huntsville, AL, 4:34:55; 20. Bob Laws, Spring City, TN, 4:35:42; 21. Charles (Chuck) Harvey, Anchorage, AK, 4:46:42; 22. Alexis Davidson, Brooklyn, NY, 4:58:12; 23. Justin McCoy, Cooper Landing, AK, 5:10:14; 24. Randy Thierman, Charlotte, NC, 5:13:50; 25. Mario Barber, JBER, AK, 5:29:09.

26. Edward Vega, Raleigh, NC, 5:33:13; 27. James Feaster, Anchorage, 5:51:32.

Women — 1. Jaime Bronga, Anchorage, 3:17:21; 2. Michelle Mitchell, Moscow, 3:19:21; 3. Kristi Shea, Wasilla, 3:38:29; 4. Whitney Bennett, Eagle, 3:44:48; 5. Heather Albright, Homer, 3:45:49; 6. Emilie Otis, Homer, 3:48:44; 7. Tricia Fields, Glennallen, 3:55:41; 8. Eva Hall, Anchorage, 3:55:43; 9. Nina Schwinghammer, Anchorage, 3:57:04; 10. Maria Vargas, South Park, PA, 4:11:40; 11. Elizabeth Hardie, Soldotna, 4:22:09; 12. Mary Ann Renkert, Anchorage, 4:25:10; 13. Erika Thompson, Homer, 4:26:11; 14. Susan Craig, Soldotna, 4:26:37; 15. Kim Lehman, Anchorage, 4:28:14; 16. Christine Jones, Sutton, 4:31:58; 17. Susan Kment, Fremont, NE, 4:33:12; 18. Katie Evans, Kenai, 4:37:10; 19. Jinny Cooper, Willow, 4:38:05; 20. Emily Cooper, Anchorage, 4:46:48; 21. Sondra Stonecipher, Soldotna, 4:52:49; 22. Sarah Johnson, Anchorage, 5:00:37; 23. Katherine Beale, Anchorage, 5:06:55; 24. Veronica Walker, Wasilla, 5:18:58; 25. Julie Harvey, Anchorage, 5:23:42.

26. Marcia Godwin, Rowlett, TX, 5:29:07; 27. Sarah Hansen, Eagle River, 5:41:45.

HALF MARATHON

Men — 1. Pedro Ochoa, Homer, 1:17:45; 2. Jeffrey Young, Anchorage, 1:17:50; 3. Ken Felchle, Soldotna, 1:36:33; 4. Lance Chilton, Soldotna, 1:37:28; 5. Duke Worley, Girdwood, 1:37:42; 6. Bryan Madsen, Fountain City, WI, 1:39:03; 7. Andrew Gustineau, Seattle, 1:42:17; 8. Kevin Epperheimer, Kenai, 1:44:34; 9. Justin Wisniewski, Kenai, 1:44:38; 10. Scott Huff, Kenai, 1:45:24; 11. Michael Goodie, Homer, 1:45:28; 12. Neil Christensen, Soldotna, 1:45:28; 13. Carl Kincaid, Sterling, 1:47:22; 14. Jonathan Croly, Fritz Creek, 1:47:48; 15. Ron Solberg, Anchorage, 1:49:29; 16. Philip Kastar, Palmer, 1:50:10; 17. Toby Widdicombe, Anchorage, 1:53:13; 18. Lucas Nelson, Kenai, 1:56:31; 19. Nathan Kincaid, Soldotna, 1:58:54; 20. Roy Stuckey, Soldotna, 1:58:58; 21. Don Connelly, Soldotna, 2:00:41; 22. Richard Bond, Kenai, 2:04:22; 23. Frank Thomson, Anchorage, 2:05:00; 24. Rick Baldwin, Kenai, 2:06:56; 25. David Bozman, Soldotna, 2:08:20.

26. Karl Sander, Oak Harbor, WA, 2:08:28; 27. David Sexton, Anchorage, 2:09:11; 28. George Bourgeois III, Anchorage, 2:15:40; 29. Elijah Deatherage, Kenai, 2:20:30; 30. Thomas Hurt, Anchorage, 2:28:08; 31. Kyle Emery, Anchorage, 2:40:09.

Women — 1. Stacy Gill, Eagle River, 1:37:40; 2. Christy Campbell, North Olmsted, OH, 1:42:10; 3. Joleen White, Anchorage, 1:44:40; 4. Shannon Titzel, Anchorage, 1:45:13; 5. Kat Roch, Eagle River, 1:45:28; 6. Joann Jeplawy, Kenai, 1:46:10; 7. Amanda Hawes, Girdwood, 1:48:47; 8. Holly Payne, Anchorage, 1:51:33; 9. Emily Heale, Batavia, NY, 1:53:36; 10. Nicole Staker, Anchorage, 1:53:55; 11. Jennifer Frazier, US, 1:56:30; 12. Alecia Wood, Anchorage, 2:01:32; 13. Dawn Brown, Salcha, 2:01:57; 14. Karen Sallee, Eagle River, 2:03:24; 15. Carrie Drury, Eagle River, 2:03:24; 16. Jeanette Shafer, US, 2:03:49; 17. Erin Leighton, Girdwood, 2:04:06; 18. Claire Ferree, Anchorage, 2:04:48; 19. Kelly Murray, Edinburg, VA, 2:04:51; 20. Cindy Quinnelly, Winchester, VA, 2:05:42; 21. Brie Drummond, Homer, 2:07:16; 22. Heidi Shepard, Anchorage, 2:08:48; 23. Katherine Tutela, Dalton, MA, 2:09:39; 24. Catigan West, Anchorage, 2:10:19; 25. Jennifer Swick, Seldovia, 2:11:52.

26. Jennifer Lancaster-Jackson, Soldotna, 2:12:16; 27. Rachel Stien, Anchorage, 2:13:55; 28. June Stuckey, Soldotna, 2:14:26; 29. Sarah Bourgeois, Anchorage, 2:15:40; 30. Heidi Feuerhelm, Anchorage, 2:15:41; 31. Melinda Miller, Kenai, 2:17:09; 32. Sheilah-Margaret Pothast, Soldotna, 2:19:08; 33. Angela Whitinger, Anchorage, 2:19:20; 34. Chloe Deatherage, Kenai, 2:20:30; 35. Bobbi Lay, Soldotna, 2:23:31; 36. Sara Pozonsky, Soldotna, 2:24:40; 37. Amy Blackwell, Sterling, 2:24:41; 38. Teslin Hughes, Soldotna, 2:25:23; 39. Becca Satathite, Soldotna, 2:25:24; 40. Maria Hapin, Anchorage, 2:32:52; 41. Jess Mulhern, Anchorage, 2:33:57; 42. Jamie Volz, Anchorage, 2:34:38; 43. Jaymee Logan, Tampa, 2:35:02; 44. Inger Stanley, Kenai, 2:35:27; 45. Emily Rom, Anchorage, 2:36:52; 46. Darcy Zook, Oak Harbor, WA, 2:39:44; 47. Hillary Orley, Anchorage, 2:40:08; 48. Amanda Fletcher, JBER, 2:41:00; 49. Lisa Evans, Anchorage, 2:43:17; 50. Angela Perry-Carter, Anchorage, 2:43:55.

51. Sherry Perry, Seward, 2:43:57; 52. Coreena Like, Anchorage, 2:44:27; 53. Kathy Hammer, Kenai, 2:47:58; 54. Joan Bartlett, Elk Grove, CA, 2:52:01; 55. Hannah Toomey, Anchorage, 2:53:14; 56. Becky Hart, Soldotna, 2:53:14; 57. Lisa Pelfrey, Wasilla, 2:59:2; 58. Debbie Quinoz, Eagle River, 3:05:10; 59. Christina Mullins, Nikiski, 3:05:37; 60. Natalie Kohler, Kenai, 3:06:26; 61. Gerri Tokar-Hines, Wasilla, 3:06:26; 62. Dawni Marx, Soldotna, 3:20:19; 63. Cassandra Winslow, Soldotna, 3:20:19; 64. Diane Palmer, Anchorage, 3:25:04; 65. Kjersti Langnes, Anchorage, 3:27:58; 66. Beth Thierman, Charlotte, NC, 4:14:04.

FIVE KILOMETERS

Men — 1. Dave Roch, Eagle River, 25:08; 2. Corey Fletcher, JBER, 34:49; 3. Silas Cook, Anchorage, 34:55; 4. Ty Morris, US, 42:12; 5. Edward Cook, Anchorage, 43:44; 6. Devon Duniphin, Kenai, 46:23.

Women — 1. Angela Craft, Anchorage, 29:56; 2. Ashlyn Potton, US, 31:04; 3. Robin Tugan, Sterling, 32:49; 4. Nicole, Kenai, 35:26; 5. Viorica Thompson, Kenai, 35:26; 6. Summer Frazier, US, 38:18; 7. Kimber Glidden, Kenai, 38:19; 8. Kassidy Barclay, Anchorage, 39:03; 9. Heather Monn, Anchorage, 39:04; 10. Lani Lauver, Sterling, 41:12; 11. Emily Halstead, Soldotna, 41:46; 12. Wendy Rice, Soldotna, 41:46; 13. Tawni Whitnger, Anchorage, 43:23; 14. Helen Tugan, Sterling, 44:21; 15. Sara Dennis, Kenai, 44:58.

MARATHON RELAY

1. Kids with a Dream, 3:01:23; 2. Tesoro, 3:36:53; 3. Spawntaneous Runners, 3:40:48; 4. #willrun4beer, 3:42:42; 5. Half Pints, 4:06:36; 6. eeny, meeny and miney, but no moe, 4:14:34; 7. Code Blue, 4:28:59; 8. The Young and The Breathless, 4:47:37; 9. Run the Crazy Out, 5:01:16; 10. BAMR, 5:01:20; 11. Where’s The Finish ??, 5:20:02; 12. Dashing Divas, 5:42:40.

More in Sports

Oilers' Caleb Hicks is tagged out by Glacier Pilots third baseman Sam Fragale in the first inning Thursday at Coral Seymour Memorial Park in Kenai. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Weekend Oilers roundup: Peninsula loses to Pilots, Miners, swept by Chinooks

A tough road trip continued for the Peninsula Oilers over the weekend,… Continue reading

tease
Friday: Twins finish regular season with pair of blowouts

The American Legion Post 20 Twins finished up their regular season Friday… Continue reading

tease
Thursday: Bad 1st inning costs Oilers vs. Bucs

The Peninsula Oilers lost 3-2 to the Anchorage Bucs on Thursday in… Continue reading

tease
Thursday: Twins get sweep of Ketchikan

The American Legion Post 20 Twins swept the Post 3 Ketchikan Salmon… Continue reading

Garrett Pennington of the Peninsula Oilers singles against the Mat-Su Miners on Wednesday, June 23, 2021, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Former Oilers selected in Major League Baseball draft

Khadim Diaw, who played for the Peninsula Oilers in 2023, was drafted… Continue reading

tease
Hogue, Aldridge start out mountain bike races with victories

The first mountain bike race of the Soldotna Cycle Series was held… Continue reading

Nick Varney
Reeling Em’ In: Cherishing an old fishing friend

Time now for the fishing report for the week of July 15, 2024.

Beau Forrest congratulates George Collum after Collum rolled in a putt on No. 4 for a skin at the State Farm Agent Heith Groth Pro Am and Skins Game on Monday, July 15, 2024, at Birch Ridge Golf Course in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Pro am and skins game returns to Birch Ridge

2 teams tie for most money won

Most Read