Palmer girls, Kodiak boys swimmers win Kenai Invite

Palmer girls, Kodiak boys swimmers win Kenai Invite

The Palmer girls and Kodiak boys won the Kenai Invitational swimming meet Saturday at Kenai Central High School.

The Moose girls scored 73 points, while Kodiak was next at 61 and Soldotna was third at 49. The Bears boys had 97, while Kenai was second at 81 and Soldotna was third at 39.

On the girls side, Homer’s Madison Story led the way for the Kenai Peninsula by taking the 200-yard individual medley and 500 freestyle. The other local win came from Seward’s Lydia Jacoby in the 100 breaststroke.

On the boys side, Kenai’s 200 freestyle relay squad of Savaii Heaven, Koda Poulin, Owen Rolph and Trevor Bagley took the victory. Poulin won the 500 freestyle, while Heaven won the 100 freestyle and Rolph won the 100 butterfly. Soldotna’s Kylin Welch took the diving event.

Kenai Invitational

Saturday at Kenai

GIRLS

Team scores: 1. Palmer, 73; 2. Kodiak, 61; 3. Soldotna, 49; 4 (tie). Colony, Homer, 44; 6. Kenai, 30; 7. Seward, 10; 8. Unalaska, 4; 9. Wasilla, 3; 10. Cordova, 2.

200-yard medley relay — 1. Palmer (O. Beck, M. Beck, Fletcher, Geffken), 1:59.07; 2. Kodiak, 2:01.27; 3. Soldotna, 2:01.69; 4. Homer, 2:04.08; 5. Colony, 2:06.20; 6. Kenai, 2:08.48.

200 freestyle — 1. Leslie Spear, Kod, 2:06.62; 2. Alexis Mattson, Col, 2:08.71; 3. Taylor Nelson, Col, 2:12.63; 4. Adeline Berry, Hom, 2:13.63; 5. Rachael Pitsch, Ken, 2:15.61; 6. Madison Snyder, Sol, 2:16.36.

200 IM — 1. Madison Story, Hom, 2:16.24; 2. Devon Cummiskey, Kod, 2:26.96; 3. Emily Hubert, Kod, 2:35.89; 4. Julia Anderson, Ken, 2:40.30; 5. Darby McMillan, Sol, 2:40.80; 6. Ally Ferguson, Pal, 2:41.57.

50 freestyle — 1. Gretchen Snelders, Pal, 26.16; 2. Ellyse Russell, Pal, 26.59; 3. Alia Bales, Hom, 26.68; 4. Lydia Jacoby, Sew, 26.77; 5. Riley Reese, Ken, 26.85; 6. Ashleigh Nicholson, Kod, 27.81.

Diving — 1. Chloe Hartman, Pal, 177.10; 2. Tyler Coffman, Pal, 156.60.

100 butterfly — 1. Devon Cummiskey, Kod, 1:04.62; 2. Adeline Berry, Hom, 1:05.62; 3. Alexis Mattson, Col, 1:06.92; 4. Julia Anderson, Ken, 1:11.50; 5. Ellyse Russell, Pal, 1:11.72; 6. Katie Creglow, Sol, 1:12.08.

100 freestyle — 1. Gretchen Snelders, Pal, 57.64; 2 . Riley Reese, Ken, 58.34; 3. Ashleigh Nicholson, Kod, 1:00.81; 4. Joscelyn Barrette, Was, 1:01.41; 5. Kiara Villamor, Una, 1:01.50; 6. Alana Esguerra, Cor, 1:03.11.

500 freestyle — 1. Madison Story, Hom, 5:37.67; 2. Rachael Pitsch, Ken, 5:57.32; 3. Madelyn Barkman, Sol, 6:04.85; 4. Emily Hubert, Kod, 6:10.58; 5. Avery Palenske, Col, 6:26.72; 6. Kathleen Barr, Col, 6:35.77.

200 freestyle relay — 1. Palmer (Russell, Musgrave, Petersen, Snelders), 1:47.28; 2. Soldotna, 1:48.90; 3. Kenai, 1:53.13; 4. Colony, 1:54.76; 5. Homer, 1:55.62; 6. Palmer, 1:57.34.

100 backstroke — 1. Lindsay Musgrave, Pal, 1:07.07; 2. Taylor Nelson, Col, 1:10.74; 3. Alex Juliussen, Sol, 1:13.02; 4. Darby McMillan, Sol, 1:13.20; 5. Olivia Beck, Pal, 1:13.41; 6. Addi Rogers, Kod, 1:15.76.

100 breaststroke — 1. Lydia Jacoby, Sew, 1:05.28; 2. Leslie Spear, Kod, 1:12.01; 3. Katie Creglow, Sol, 1:15.29; 4. Katie Laasch-Gray, Col, 1:20.26; 5. Sasha Rankin, Una, 1:22.43; 6. Anika Witsoe, Cor, 1:25.62.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Cummiskey, Hubert, Nicholson, Spear), 3:56.27; 2. Soldotna, 3:57.95; 3. Homer, 4:17.86; 4. Colony, 4:24.96; 5. Colony, 4:50.09; 6. Soldotna, 4:51.01.

BOYS

Team scores: 1. Kodiak, 97; 2. Kenai, 81; 3. Soldotna, 39; 4. Wasilla, 27; 5. Homer, 25.5; 6. Unalaska, 17; 7. Palmer, 15; 8. Colony, 9.5; 9. Seward, 8; 10. Bethel, 3; 11. Cordova, 2.

200 medley relay — 1. Kodiak (Rocheleau, Hocum, Egdorf, Krug), 1:44.23; 2. Kenai, 1:46.27; 3. Soldotna, 1:53.45; 4. Kodiak, 1:54.66; 5. Kenai, 1:55.39; 6. Wasilla, 1:56.38.

200 freestyle — 1. Gage Egdorf, Kod, 1:53.97; 2. Nathan James, Kod, 1:54.62; 3. Connor Spanos, Sew, 1:58.23; 4. Owen Rolph, Ken, 1:58.35; 5. Teddy Handley, Hom, 1:59.73; 6. Theo Castellani, Hom, 2:06.16.

200 IM — 1. Ian Rocheleau, Kod, 2:07.70; 2. Koda Poulin, Ken, 2:12.13; 3. Adam Nguyen, Un, 2:18.46; 4. Jake Nelson, Hom, 2:19.53; 5. Skyler Rodriguez, Hom, 2:24.49; 6. Dominic Alioto, Ken, 2:24.91.

50 freestyle — 1. Camren Hancock, Was, 22.62; 2. Jackson Krug, Kod, 24.31; 3. Anders Hocum, Kod, 24.44; 4. Gareth Rice, Bet, 24.68; 5. Teddy Fussell, Was, 24.75; 6. Peter Anderson, Ken, 25.16.

Diving — 1. Kylin Welch, Sol, 268.65; 2. Sam Skolnick, Sol, 225.75; 3. Cole Johnson, Pal, 168.05.

100 butterfly — 1. Owen Rolph, Ken, 56.73; 2. Konnor Kolberg, Col, 56.79; 3. Clayton Arndt, Hom, 57.99; 4. Jake Nelson, Hom, 59.72; 5. Ian Rocheleau, Kod, 59.79; 6. Peter Anderson, Ken, 1:00.38.

100 freestyle — 1. Savaii Heaven, Ken, 49.97; 2. Nathan James, Kod, 51.52; 3. Connor Spanos, Sew, 52.62; 4 (tie). Teddy Handley, Hom, Konnor Kolberg, Col, 52.81; 6. Teddy Fussell, Was, 55.36.

500 freestyle — 1. Koda Poulin, Ken, 5:13.05; 2. Ethan Evans, Sol, 5:14.89; 3. Jacob Hengen, Kod, 5:36.80; 4. Kaeson Dalrymple-Sorenson, Pal, 5:43.77; 5. Skyler Rodriguez, Hom, 5:53.00; 6. Trevor Bagley, Ken, 5:57.29.

200 freestyle relay — 1. Kenai (Heaven, Poulin, Rolph, Bagley), 1:36.74; 2. Kodiak, 1:37.16; 3. Soldotna, 1:41.66; 4. Wasilla, 1:44.67; 5. Palmer, 1:46.36; 6. Cordova, 1:46.57.

100 backstroke — 1. Savaii Heaven, Ken, 56.22; 2. Adam Nguyen, Una, 58.13; 3. Clayton Arndt, Hom, 1:00.66; 4. Patrick Peralta, Kod, 1:00.78; 5. Theo Castellani, Hom, 1:02.79; 6. Jackson Krug, Kodiak, 1:03.40.

100 breaststroke — 1. Anders Hocum, Kod, 1:03.46; 2. Camren Hancock, Was, 1:04.07; 3. Miles Laughlin, Was, 1:09.41; 4. Nick Carver, Kod, 1:09.62; 5. Trevor Bagley, Ken, 1:11.05; 6. Dominic Alioto, Ken, 1:13.82.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Rocheleau, Dumm, Krug, James), 3:30.36; 2. Kenai, 3:52.98; 3. Unalaska, 3:59.94; 4. Soldotna, 4:08.81; 5. Palmer, 4:20.35; 6. Colony, 4:20.61.

More in Sports

tease
Hoops roundup: Seward girls notch first win of season

The host Seward girls basketball team defeated Unalaska 48-29 on Saturday in… Continue reading

Kenai's Caden Warren, Landon Cialek and Logan Mese celebrate a goal by Mese against Palmer on Friday, Jan. 21, 2022, at the Kenai Multi-Purpose Facility in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Railbelt hockey tightens even more

Kenai gets big weekend sweep

tease
Brown Bears snap 10-game skid

The Kenai River Brown Bears snapped a 10-game losing streak with a… Continue reading

tease
Kenai, Nikiski squads take road losses

The Kenai Central girls and boys basketball teams were swept at Chugiak… Continue reading

Houston’s Daniel Matveev celebrates a goal against Soldotna on Thursday, Jan. 20, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
SoHi, Homer hockey take losses

The Houston hockey team notched a 6-1 victory over Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Bears return home for 3-game set

The Christmas break threw the Kenai River Brown Bears out of their… Continue reading

Michael Armstrong, seated, in sled, gives his mother, Sylvia Jander, the unique Alaska experience of driving a sled-dog team in February 1989 in Anchorage, Alaska. (Photo by Jenny Stroyeck)
Fill out the squares of the Alaska Adventure Bingo Card

Moose, bears, sled dogs wolves, whales oh my: Alaska offers many adventures to check off.

Dog sick fungus, named for its resemblance to canine vomit, is neither vomit nor a fungus. It is a kind of slime mold common in tundra. (Photo by Matt Bowser/USFWS)
Refuge Notebook: Names of living things have much to say

As we at the Kenai National Wildlife Refuge seek to know about… Continue reading

tease
SoHi JV girls topple Ninilchik

The host Soldotna JV girls basketball team notched a 39-27 victory over… Continue reading

Most Read