Anchrorage’s Julie Truskowski skis in the 25-kilometer women’s race at the Kachemak Ski Marathon on Saturday, March 19, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)

Anchrorage’s Julie Truskowski skis in the 25-kilometer women’s race at the Kachemak Ski Marathon on Saturday, March 19, 2022, near Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)

Olympian wins Kachemak Ski Marathon

The Kachemak Ski Marathon was held Saturday in and around Homer, drawing a pair of skiers who had recently competed in the Winter Olympics.

JC Schoonmaker, who competed in Beijing and skis for the University of Alaska Anchorage, won the 42-kilometer men’s race in 1 hour, 58 minutes, 5 seconds. Anchorage’s Gus Schumacher, who also competed in Beijing, was fourth in the 42K in 1:58:25.

The women’s 42K went to Anchorage’s Astrid Stav, another UAA skier, in 2:06:29. Anchorage also swept the 25K event, with Dante Petri winning the men’s race in 1:34:04, and Nancy Pease, who is in the Alaska Sports Hall of Fame for her mountain running resume, winning the women’s race in 1:43:34.

The 13K went to a pair of Homer skiers — Lia Calhoun in 1:15:30, and Bill Jirsa in 1:04.

Kachemak Ski Marathon

Saturday in Homer

WOMEN

13 kilometers — 1. Lia Calhoun, Homer, 1 hour, 15 minutes, 30 seconds; 2. Rachel Lord, Homer, 1:15:40; 3. Karen Marquardt, Homer, 1:20:30; 4. Kim Sweeney, Homer, 1:22:30; 5. Lyn Maslow, Homer, 1:27:30; 6. Paula Godfrey, Homer, 1:50:15; 7. Sherry Stead, Homer, 1:58:30.

25 kilometers — 1. Nancy Pease, Anchorage, 1:43:34; 2. Katie Marden, Homer, 1:46:39; 3. Anna Williams, Homer, 1:46:47; 4. Debbi Wrigley, Anchorage, 1:53:09; 5. Oceana Wills, Homer, 1:54:41; 6. Ali Parker, Anchorage, 1:57:37; 7. Natalie King, Palmer, 2:01:55; 8. Jane Wiebe, Homer, 2:10:31; 9. Juli-Ann Slimpoeg, Anchorage, 2:21:40; 10. Julie Bladel, Anchorage, 2:22:56; 11. Whitney Harness, Homer, 2:24:54; 12. Jaela Marchbanks, Homer, 2:29:12; 13. Niva Flagstad, Anchorage, 2:46:14; 14. Lindsey Flagstad, Anchorage, 2:46:15; 15. Yvonne Leutwyler, Homer, 2:52:31; 16. Gabbie Tews, Soldotna, 2:52:38; 17. Lela Fallon, 2:52:39; 18. Emily Sloth, Homer, 3:05:16; 19. Sydney Thielke, Homer, 3:05:16; 20. Julie Truskowski, Anchorage, 3:29:52; 21. Teal Hall-Hetrick, Homer, 3:29:53; 22. Emma Laukitis, Homer, 4:19:25; 23. Morgan Edminster, Homer, 4:20:51; 24. Claire Neaton, Homer, 4:21:34.

42 kilometers — 1. Astrid Stav, Anchorage, 2:06:29; 2. Alison Arians, Anchorage, 2:12:46; 3. Tuva Bygrave, Anchorage, 2:19:41; 4. Anna Engel, Anchorage, 2:30:31; 5. Kristin Vantrease, Anchorage, 2:49:35; 6. Megan Corazza, Homer, 2:49:43; 7. Melissa Smith, Soldotna, 3:03:14; 8. Jessie Goodrich, Homer, 3:09:21; 9. Sue Forbes, 3:17:04; 10. Jennifer Bando, Homer, 3:24:22; 11. Emily Lints, Homer, 3:25:42; 12. Faustine Bernadac, Fairbanks, 4:38:43; 13. Margaret Spencer, Anchorage, 4:48:13; 14. Becky King, Homer, 5:21:22.

MEN

13 kilometers — 1. Bill Jirsa, Homer, 1:04; 2. Richard Gustafson, Homer, 1:28:10; 3. Gene Backus, Wasilla, 1:30:30.

25 kilometers — 1. Dante Petri, Anchorage, 1:34:04; 2. Leif Jaworski, Homer, 1:45:21; 3. Brad Marden, Homer, 1:46:39; 4. Jeffrey Helminiak, Kenai, 1:56:43; 5. Justin Hansen, Kenai, 1:59:14; 6. Scott Hauser, Homer, 2:01:05; 7. Dale Plant, Bellingham, 2:01:05; 8. David Kaufmann, Homer, 2:08:39; 9. Zane Tews, Soldotna, 2:14:58; 10. Aksel Flagstad, Anchorage, 2:15:57; 11. Michael Wise, Homer, 2:17:38; 12. Bill Spencer, 2:18:22; 13. Tanner Stengel, Homer, 2:20:20; 14. Travis Brown, Homer, 2:20:36; 15. Brandon Phillips, 2:25:02; 16. Eric Pederson, Homer, 2:39:17; 17. Larry Tews, Soldotna, 2:47:47; 18. Steven Gist, Kenai, 2:50:24; 19. Rhys Borland, Homer, 3:03:22; 20. Mitchell Ruimveld, Homer, 3:13:20; 21. Hal Shepherd, Fritz Creek, 3:18:58; 22. Beau Berryman, Homer, 3:23:42; 23. Don Pitcher, Homer, 3:32:19; 24. John Roedl, Homer, 3:52:45; 25. Wilfrid Roedl, Homer, 4:09:53; 26. Jacob Privat, 4:20:53; 27. Harry Fromm, 4:21:33.

42 kilometers — 1. JC Schoonmaker, Anchorage, 1:58:05; 2. Magnus Noroey, Anchorage, 1:58:07; 3. Espen Persen, Anchorage, 1:58:12; 4. Gus Schumacher, Anchorage, 1:58:25; 5. Toomas Kollo, Anchorage, 1:58:25; 6. Sigurd Roenning, Anchorage, 2:02:51; 7. Trond Flagstad, Anchorage, 2:03:12; 8. Connor Scher, Anchorage, 2:06:27; 9. Seth Downs, Hilden, 2:08:02; 10. Brian Bonney, Anchorage, 2:12:52; 11. Elias Oswald, 2:14:58; 12. Vebjorn Flagstad, Anchorage, 2:14:59; 13. Andrew Kastning, Anchorage, 2:16:50; 14. Jeff Kase, Palmer, 2:22:00; 15. Randal Bladel, Anchorage, 2:29:20; 16. Robert Whitney, Anchorage, 2:32:02; 17. Michael Wise Jr., Homer, 2:38:14; 18. Jody Goodrich, Homer, 2:44:54; 19. Ethan Styvar, Homer, 2:44:55; 20. Patrick Carnahan, Anchorage, 2:45:36; 21. Carl Oswald, Anchorage, 2:52:08; 22. Jason Herreman, 2:55:12; 23. Avo Kirsipuu, Anchorage, 2:56:22; 24. Dan Miotke, Homer, 3:21:27; 25. Patrick Miller, Homer, 3:30:01; 26. Seth Adams, Fairbanks, 4:41:03; 27. Tony Perelli, Homer, 5:21:22.

More in Sports

TEASE
Soldotna softball reaches NLC final, earns 1st state berth since 2017

The Soldotna softball team secured its first Division II state berth since… Continue reading

Soldotna senior Kaleb Swank dribbles around a West Anchorage defender Friday, April 5, 2019, at Soldotna's Justin Maile Field. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
It’s Kenai-Juneau girls, SoHi-Juneau boys for Division II state soccer titles

The Kenai Central and Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale girls, and Soldotna and Juneau… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball will play for NLC title Saturday

The Kenai Central and Soldotna baseball teams will play for the Northern… Continue reading

tease
Kenai, SoHi, Homer girls; SoHi boys advance to DII state soccer semis

The Soldotna boys and SoHi, Kenai Central and Homer girls all advanced… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball advance to NLC semis

The Kenai Central and Soldotna baseball teams advanced to the semifinals of… Continue reading

tease
Soldotna girls, boys, Homer girls nab region track and field titles

The Soldotna girls and boys, and Homer girls, won Region 3 track… Continue reading

Soldotna's Andrew Arthur celebrates his goal with Lane Hillyer (17) and Gehret Medcoff (5) on Saturday, May 18, 2024, at the Peninsula Conference tournament at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai girls, Soldotna boys nab Peninsula Conference soccer crowns

The Kenai Central girls and Soldotna boys soccer teams won Peninsula Conference… Continue reading

Most Read