Nikolaevsk girls move to NIT semis

The Nikolaevsk girls advanced to the semifinals of the Nenana Invitational Tournament by defeating Tok 49-41 on Thursday.

Elizabeth Fefelov led the way for the Warriors with 19 points and 11 rebounds, while Vera Fefelov pitched in 11 points, 10 rebounds and five assists.

The Warriors play Susitna Valley at 3:30 p.m. today.

Minto boys 64, Nikolaevsk 60

Minto edged the Warriors in a tight first-round game at the Nenana Invitational Tournament on Thursday.

Kalenik Molodih had 23 points to lead Nikolaevsk, while Nikit Fefelov had 18 points and Anfim Kalugin contributed 14.

A tumble into the third-place bracket means an 8 a.m. game for the Warriors today against Tri Valley.

Seahawk Classic

The Valdez girls and Seward boys scored victories in the late games Thursday at the Seahawk Classic.

The Class 3A Seahawks boys withstood some good shooting from the 1A Wolverines in posting a 79-74 victory.

The Wolverines hit nine 3-pointers and were 21 of 25 from the line.

Tyler Presley led the way for Ninilchik, hitting three treys and 14 of 15 from the line for 27 points. Austin White added 20, while Dalton Geppert pitched in 14.

Jonah Deboard had 17 points, Nik Pahno had 14 points and Zen Petrosius added 12 points.

The Valdez girls received 30 points from Bobbi Mott in notching a 63-39 victory.

For the Seward girls, Coral Petrosius had 14 points, while Ayla Lapinskas added 12.

In the early games, the Mt. Edgecumbe girls topped Delta 37-32 and the Delta boys turned the tables with a 79-63 victory over Mt. Edgecumbe.

Today, the Delta girls play Valdez at 3 p.m., the Delta boys play Ninilchik at 4:30 p.m., the Mt. Edgecumbe girls play Seward at 6 p.m. and the Mt. Edgecumbe boys play Seward at 7:30 p.m.

Saturday, the Valdez girls play Mt. Edgecumbe at 11 a.m., the Ninilchik boys play Mt. Edgecumbe at 12:30 p.m., the Delta girls play Seward at 2 p.m. and the Delta boys play Seward at 3:30 p.m.

 

Thursday boys

Wolverines 74, Seahawks 39

Ninilchik 15 23 18 18 — 74

Seward 19 15 21 24 — 79

NINILCHIK (74) — Presley 5 14-15 27, Koch 0 2-2 2, Geppert 5 0-0 14, Clark 1 1-2 3, Bartolowits 1 0-0 2, Mumey 1 0-0 3, McGinnis 1 1-1 3, White 8 3-5 20. Totals — 22 21-25 74.

SEWARD (79) — Pahno 5 4-4 14, Kratz 3 0-0 6, Hauze 2 2-6 7, Estes 0 0-0 0, Wilps 0 0-0 0, Spanos 3 0-0 6, Sieverts 7 0-4 10, Jarvis 1 0-0 2, Nilsson 1 0-0 2, Deboard 8 1-1 17, Petrosius 3 6-10 12. Totals — 33 13-25 79.

3-point goals — Ninilchik 9 (Geppert 4, Presley 3, Mumey, White); Seward 4 (Sieverts 3, Hauze). Team fouls — Ninilchik 18, Seward 16. Fouled out — none.

Thursday girls

Buccaneers 63, Seahawks 39

Valdez 14 17 14 15 — 63

Seward 5 5 12 17 — 39

VALDEZ (63) — Watts 3 0-0 6, MacDonald 3 0-0 6, Fleming 2 1-2 7, Holmes 0 0-0 0, Mott 11 7-14 30, Anderson 1 0-0 2, Fleming 1 1-2 3, Francies 4 1-3 9. Totals — 25 10-21 63.

SEWARD (39) — Cinereski 0 0-0 0, Hauze 0 0-0 0, Terry 2 0-0 5, VonBorstel 1 2-3 4, Jackson 1 1-5 4, Lapinskas 5 2-4 12, Sullivan 0 0-0 0, Petrosius 5 4-6 14. Totals — 14 9-18 39.

3-point goals — Valdez 3 (Fleming 2, Mott); Seward 2 (Terry, Jackson). Team fouls — Valdez 16, Seward 14. Fouled out — none.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read