Moose River Hustle results posted

  • By Staff Report
  • Sunday, May 10, 2015 12:49am
  • Sports

The Moose River Hustle was held Saturday at the Sterling Senior Center. The results follow:

1 mile

1. Zach Burns 5:37, 2. Ellie Burns 7:02, 3. Jacob Strausbaugh 7:24, 4. Leah English 8:36, 5. Peyton Williams 9:03, 6. Bryce Hopkins 9:13 7. Dwight Brown 9:23, 8. Amy Hagen 9:24, 9. Hannah Cristiano 9:46, 10. Darin Hagen 9:51, 11. Tanner Williams 10:10, 12. Axel Coxwell 11:45, 13. Maria Sweppy 11:46, 14. Connie Wheat 12:16, 15. Hailey Stonecipher 13:12, 16. Lynne Anderson 13:27, 17. Aniah Hopkins 13:28, 18. Rebecca Weekley 13:30, 19. Sarah Williams 13:30, 20. Anne Marie Lacy 15:47, 21. Leif Wilshusen 16:31, 22. Bobbi Lay 16:47, 23. Elle Lacy 16:48, 24. Karon Tollackson 17:11, 25. Sharon Isaak 17:11, 26. Sarah Leonard 17:11, 27. Tanya Almaraz 17:40, 28. Kelly King 17:40, 29. Sherri Davis 18:21, 30. Janet Jones 18:38, 31. Jessica Wilshusen 19:08, 32. Travis Baker 20:34, 33.Tina Salazar 21:26, 34. Leighton Wilshusen 21:26, 35. Laim Wilshusen, 36. Justin Wilshusen 21:26.

5 kilometers

1. Carl Kincaid 21:35, 2. Kevin Lauver 22:30, 3. Zack Hicks 22:47, 4. Ryan Kapp 23;19, 5. Sondra Stonecipher 24:39, 6. Nathan Kincaid 24:56, 7. Jacob Goff 25:01, 8. Jenny Dickinson 25:02, 9. Annie Burns 25:18, 10. Joel Burns 25:19, 11. Dylan Hogue 26:19, 12. Doug Hogue 27:24, 13. Jeff Perschbacher 28:13, 14. Julie English 28:20, 15. Christine Fudzinski 30.00, 16. Joan Estay 31:01, 17. Melodie Epperheimer 32:03. 18. Jessica Franklin 32:36, 19. Renee Rybak 33:08, 20. Charlene Spiers 33:27, 21. Marly Perschbacher 33:47, 22. Kristine Jensen 34:10, 23. Jessica Jensen 34:10, 24. Ethan Hogue 34:29, 25. Rinna Carson 34:38, 26. Amy Hogue 35:04, 27. Baine Hayes 37:20, 28. Tre Rybak 37:28, 29. Joe Rybak 37:28, 30. Alexis Collins 37:39, 31. Mary Lou Klaude 37:45, 32. Alice Anderson 37:45, 33. Cassie Collins 39:07, 34. Aiden Collins 39:07, 35. Ann Mercer 34:22, 36. Kelly Hicks 39:58, 37. Mykaela Rybak 40:06, 38. Lani Lauver 40:32, 39. Monica Frost 41:36, 40. Penny Furnish 43:07, 41. Petra Murray 43:57, 42. Dee Dee Fowler 45:14, 43. Jennifer Tollackson 45:14, 44. April Hayes 46:55, 45. Emma Murray 47:12, 46. Aubrey Duncan 47:11, 47. Emma Murray 47:12, 48. Lawrie Murray 47:42, 49. Angel Haberman 50:30, 50 Ron Haberman 50:30, 51. Lester Anderson 55:12, 52. Janet Anderson 55:44, 53. Hydra Murray 1:01:38, 54. Sarah Duncan 1:01:51, 55. Bonnie Smith 1:01:52, 56. Ermie Moonin 1:01:52.

10 kilometers

1.Sean Goff 46:05, 2. Cynthia Fudzinski 46:53, 3. Nissa Fowler 49:11, 4. Morgan Aldridge 51:34, 5. Roy Stuckey 53:54, 6. Rebecca Craven 54:23, 7. Patti Berkhahn 54:33, 8. June Stuckey 1:01:08, 9. Melinda Miller 1:01:21, 10. Janice Habermann 1:01:53, 11. Susan Pfaffe 1:01:54; 12. Caleb Murray 1:11:34, 13. Justin Oleson 1:11:34, 14. Johna Beech 1:17:12, 15. Natalie Kohler 1:26:05, 16. Carolyn Bosela 1:42:30.

More in Sports

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

tease
CIA moves to Borealis Conference finals

The Cook Inlet Academy coed soccer team defeated Susitna Valley 3-0 on… Continue reading

tease
Volleyball roundup: SoHi, Kenai, Seward all win

The host Soldotna volleyball team won its first Northern Lights Conference match… Continue reading

tease
Aldridge captures 4th cyclocross race

Morgan Aldridge won the overall and women’s race Thursday in the fourth… Continue reading

Most Read