Homer’s Chris Cudaback (right) wrestles with Frank Urbano of Colony in a 170-pound battle at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Homer’s Chris Cudaback (right) wrestles with Frank Urbano of Colony in a 170-pound battle at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Knights take home crown at North-South wrestling meet

As a compelling preview of next weekend’s Region III meet in Kodiak, the North-South tournament held Friday and Saturday at Soldotna Prep School offered teams one last opportunity to tune up for the big show.

“This time of year, coaches usually know where everyone is at,” said Soldotna head coach Neldon Gardner. “For now, we’re just healing up for those that have been injured, and trying to get in competition for the healthy.”

With seven teams in the mix — five Division I teams and two Division II — the round-robin format decided the team championship with pools of six wrestlers in each weight class, each wrestling the other five. The one with the best head-to-head record is crowned class champion.

In the end, Colony prevailed over Wasilla in the team race with 297 points, 25 ahead of the Warriors. Homer took third with 169 points, Soldotna was fourth with 150.5, Palmer was fifth with 137.5, Kenai Central was sixth with 118 and Nikiski was seventh with 40.

The Knights claimed six individual champions, while Wasilla owned three.

As the top Division II school, the Homer Mariners took home four individual titles in an impressive display of strength against the bigger schools. Homer got individual titles from Wayne Newman at 126 pounds, Luciano Fasulo at 132, Mose Hayes at 138 and Kyle Wells at 220.

Homer assistant coach Chris Perk said all four tourney champs earned their accolades with the type of gritty, never-give-up attitudes that have helped the Mariners net two straight Kachemak Conference crowns. Homer is gunning for a third straight next week in Seward.

“We wanted some good, hard competition,” Perk said. “We need to see the best wrestlers in the state.”

Fasulo went 5-0 in his weight class over the weekend to extend his undefeated season to 37 straight wins. Also, Newman went 4-0 over the weekend, Hayes was 5-0 and Wells went 3-0.

Soldotna’s lone individual champion was Gideon Hutchison at 120 pounds. Hutchison pinned Homer’s Seth Inama to claim the crown in the four-person class.

Also for the Stars, Bechler Metcalf placed second at 152 pounds, losing an 8-2 decision to Wasilla’s Andrue Shepersky in his only match, and Melvin Lloyd took third at 285 pounds with a 4-1 weekend record.

Kenai’s lone champion was Byron Dunham at 195 pounds. Dunham completed a 5-0 weekend with two pins. Teammate Seth Kruse went 1-1 at 220 pounds to place third, and although Jacob Grant pinned overall champion Brandon Holmes of Colony in the 285-pound division, he still finished second with a 4-1 record.

Kardinals head coach Stan Steffensen said the weekend provided Dunham and the rest of the team a perfect opportunity to prepare for next weekend’s Northern Lights Conference meet in Kodiak.

“This was a smorgasbord,” Steffensen said. “Hats off to Neldon (Gardner) and (SoHi assistant coach) Joe Cudd for the good job they do. Our healthy kids got a lot out of the matches.”

North-South tournament

At Soldotna Prep School

Team results — 1. Colony, 297 points; 2. Wasilla, 272; 3. Homer, 169; 4. Soldotna, 150.5; 5. Palmer, 137.5; 6. Kenai Central, 118; 7. Nikiski, 40.

Individual results

98 — 1. Jack Fuller, Wasilla; 2. Garrett Blydenburgh, Palmer; 3. Chandler Jasper, Wasilla; 4. Michael Draper, Colony; 5. Jerzy Ritz, Colony.

106 — 1. Jared Hopkins, Colony; 2. Zach Loutzenhiser, Colony; 3. Rett Gallagher, Colony; 4. Logan Craig, Soldotna; 5. Charles Jones, Wasilla; 6. Tristen Pendergrass, Palmer.

113 — 1. Marcus Riedinger, Colony; 2. Aidan Ehmann, Colony; 3. Wesley Fraker, Wasilla; 4. Jacob Harvey, Colony; 5. Ben Booth, Soldotna.

120 — 1. Gideon Hutchison, Soldotna; 2. Seth Inama, Homer; 3. Vincent Cramer, Colony; 4. Alexander Logsdon, Wasilla.

126 — 1. Wayne Newman, Homer; 2. Isaac Rodman, Wasilla; 3. Micah Mathis, Wasilla; 4. Wade McGann, Palmer; 5. Jeremi Zeedar-Boeck, Palmer.

132 — 1. Luciano Fasulo, Homer; 2. Hunter Hayes, Wasilla; 3. Quinten Sereyko, Colony; 4. Owen Manley, Palmer; 5. Mason Payne, Nikiski; 6. Jaden Caple, Palmer.

138 — 1. Mose Hayes, Homer; 2. Sterling Uhlenhake, Wasilla; 3. Brice Lestenkof-Chapman, Colony; 4. Tucker Vann, Kenai; 5. Jalen Tosten, Colony; 6. Jayden Christianson, Palmer.

145 — 1. Trace Severson, Colony; 2. Gregory Dean, Wasilla; 3. Ethan Kraus, Wasilla; 4. Daniel Colley, Colony; 5. Joshua Bradshaw, Homer; 6. Michael Godwin, Palmer.

152 — 1. Andrue Shepersky, Wasilla; 2. Bechler Metcalf, Soldotna; 3. Hunter Bleakney, Palmer; 4. Asa Barnes, Palmer.

160 — 1. Rowdy Bailey, Wasilla; 2. Jason Watkins, Palmer; 3. Corey Dahlberg, Wasilla; 4. Cody Gamble, Colony; 5. Ethan Bleakney, Palmer; 6. Noah White, Colony.

170 — 1. Eric Christy, Colony; 2. Levi Farris, Palmer; 3. Chris Cudaback, Homer; 4. Hudson Metcalf, Soldotna; 5. Frank Urbano, Colony.

182 — 1. Caleb Hopkins, Colony; 2. Jeff Glynn, Palmer; 3. Coa Gamble, Colony.

195 — 1. Byron Dunham, Kenai; 2. Christian Kurka, Palmer; 3. Simon Ganchenko, Colony; 4. Jeffrey Palmer, Wasilla; 5. Tyler Litke, Nikiski; 6. Ricky Westover, Colony.

220 — 1. Kyle Wells, Homer; 2. Cole Wilson, Colony; 3. Seth Kruse, Kenai; 4. Amos Bartlett, Wasilla.

285 — 1. Brandon Holmes, Colony; 2. Jacob Grant, Kenai; 3. Melvin Lloyd, Soldotna; 4. Richard Brock, Homer; 5. Austin Reeves, Soldotna; 6. Elisha Martin, Wasilla.

Nikiski’s Mason Payne attempts to work out of a near-pin by Palmer’s Owen Manley in a 132-pound match at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Nikiski’s Mason Payne attempts to work out of a near-pin by Palmer’s Owen Manley in a 132-pound match at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Kenai Central’s Byron Dunham grapples with Palmer’s Christian Kurka in a 195-pound bout at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Kenai Central’s Byron Dunham grapples with Palmer’s Christian Kurka in a 195-pound bout at the North-South tournament Saturday at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Soldotna’s Max Rogers attempts to pin Kenai Central’s Rocky Sherbahn in a 182-pound match Saturday at the North-South tournament at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

Soldotna’s Max Rogers attempts to pin Kenai Central’s Rocky Sherbahn in a 182-pound match Saturday at the North-South tournament at Soldotna Prep School. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)

More in Sports

tease
Friday: Twins top South, fall to Service

The American Legion Post 20 Twins split a doubleheader in Anchorage on… Continue reading

tease
Chase Laker, Kate Cox win Salmon Run Series 1

Chase Laker and Kate Cox won the first Salmon Run Series race… Continue reading

Peninsula Oilers reliever Cameron Teper delivers to the Chugiak-Eagle River Chinooks on Thursday, July 11, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Thursday: Oilers top Chinooks in sudden death

The Peninsula Oilers defeated the Chugiak-Eagle River Chinooks 4-3 in sudden death… Continue reading

Kristen Faulkner is pictured in her official Olympic portrait photo. (Photo by Evan Kay with Climb High Productions, provided by Kristen Faulkner)
Homer’s Faulkner now will compete in 2 Olympic events

USA Cycling announced Tuesday, July 9, that Kristen Faulkner, who grew up… Continue reading

Fans watch Mini Stock Heat 2 on Sunday, July 7, 2024, in the Skylar Thomas Lyon Memorial at Twin City Raceway in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Hale wins 30-lap A Stock feature at Skylar Thomas Lyon Memorial

Jimmie Hale won the 30-lap A Stock feature Sunday, July 7, at… Continue reading

tease
Monday: Oilers finish road trip on high note by topping Chinooks

Robson hits 2 2-run home runs off foul pole

Peninsula Oilers infielder Petey Soto tries to make a play during a 2-1 loss to the Mat-Su Miners on Sunday, July 7, 2024, at Hermon Brothers Field in Palmer, Alaska. (Photo by Jeremiah Bartz/Frontiersman)
Sunday: Miners nip Oilers

The Peninsula Oilers lost 2-1 to the Mat-Su Miners in Alaska Baseball… Continue reading

tease
Sunday: Twins post dominant sweep of Bartlett

The American Legion Post 20 Twins swept Post 29 Bartlett on Sunday… Continue reading

Post 20 Twins third baseman Gabe Smith explores the puddle at his position Saturday, July 6, 2024, at Coral Seymour Memorial Park in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Saturday: Twins walk off on Chugiak in extra innings

The American Legion Post 20 Twins defeated Post 33 Chugiak 3-2 in… Continue reading

Most Read