Hoops state tournament games announced

  • By Staff Report
  • Monday, March 12, 2018 12:34am
  • Sports

The Nikiski girls, Ninilchik girls and Nikolaevsk boys learned Sunday what time they will be playing in the state basketball tournament at the Alaska Airlines Center in Anchorage.

The Nikiski girls earned the No. 5 seed in the Class 3A tournament and will play No. 4 Barrow at 5 p.m. on March 22.

The Ninilchik girls play Davis Ramoth, the No. 3 seed, at 8 a.m. Wednesday in a Class 1A play-in game. The Nikolaevsk boys boys play Kake, the No. 2 seed, at 5 p.m. in a play-in game Wednesday.

Carstens, Anderson, Kornstad win major awards

The Nikiski basketball program won three of the four major awards in Southcentral Conference balloting announced at the conclusion of Saturday’s tournament.

Bethany Carstens was named MVP, while girls coach Scott Anderson and boys coach Reid Kornstad were each Coaches of the Year.

The rest of the awards follow:

Southcentral Conference awards

GIRLS

MVP — Bethany Carstens, Nikiski.

Coach of the Year — Scott Anderson, Nikiski.

First team — Destiny Reimers, ACS; Ashley Jackson, Seward; Grace Salima, Grace; Emma Wik, Nikiski; Courtney Crockett, Redington; Jordan Todd, ACS; Rylyn Todd, Homer; Chaunice Carr, ACS; Tessa Binder, Grace; Alissa Cole, Homer; Mary Kate Parks, ACS.

Second team — Jessie Davis, ACS; Abbie Fuller, Redington; Kaitlin Johnson, Nikiski; Riley Von Borstel, Seward; Riley Davis, Houston; Rylee Jackson, Nikiski; Coral Petrosius, Seward.

Good sport team — Jenna Markel, Grace; Marilena Koozata, Redington; Sierra Randall, ACS; Rylee Doughty, Homer; America Jeffreys, Nikiski; Rose Terry, Seward; Katie Ritchie, Houston.

BOYS

MVP — Tobin Karlberg, Grace.

Coach of the Year — Reid Kornstad, Nikiski.

First team — Zen Petrosius, Seward; Jimmy McGovern, Grace; Ian Johnson, Nikiski; Joel Carroll, Homer; Demarcus Hall-Scriven, ACS; Frederick Onochie, ACS; Jordan Beachy, Homer; Jace Kornstad, Nikiski; Danilo Guzman, ACS; Koby Etzwiler, Homer; Orlando Luzano, ACS.

Second team — Brett Dickerson, ACS; Charles Rohr, Homer; Brody Brooks, Redington; Cody Handley, Nikiski; Sylvanus Edi, Grace; Robert Ritter, Houston.

Good sport team — Nate Harriman, Grace; Simon Estes, Seward; Jay Davis, Homer; Boyce Warner, Houston; Michael Bridges, Nikiski; Bristin Conaway, Redington; Cole Smith, ACS.

Cheerleaders

Cheerleading coach of the year — Haley Hatch, Seward.

First team — Karli Wilkerson, Houston; Kendyl Morris, Seward; Amiyah Varga, Homer; Ayrieanne Terrell, ACS; Totiana Delaney, Houston; Jullianna Hanenberger, Homer; Kira Keller, ACS; Jaelyn Singleton, ACS; Falcom Greear, Homer; Elissa Turner, Seward.

Good sport team — Miranda Martin, Homer; Jaelyn Singleton, ACS; Claire Robertson, Seward; Emily Coughlin, Houston.

More in Sports

Soldotna's Tanner Inman drives on Mila Hargrave of Juneau-Douglas on Thursday, Jan. 26, 2023, at the Al Howard Tournament at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai, SoHi open with losses at Al Howard tourney

Anchorage Christian Schools swept Kenai Central and Juneau-Douglas swept Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Hello, Neighbor

Even after living in Alaska for the better part of a decade,… Continue reading

tease
Brown Bears look to cool off Windigo

On Oct. 22, the Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo… Continue reading

JD McGee of Anchorage Christian Schools knocks the ball away from Soldotna's Jakob Brown on Wednesday, Jan. 25, 2023, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
ACS hoops sweeps Soldotna

The visiting Anchorage Christian Schools boys basketball team pulled away in the… Continue reading

tease
Andrew captures Ski Dash

Mitchell Andrew won the Food Cache Ski Dash on Sunday on Tsalteshi… Continue reading

Eventual race winner Morgan Aldridge chases Libby Jensen, who finished third, and is chased by Amy Anderson, who took second, at the Ski for Women on Sunday, Feb. 2, 2020, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Sterling’s Aldridge wins age group at national championships

Sterling’s Morgan Aldridge won the 40 to 44 women’s age group Saturday… Continue reading

tease
Wolverines sweep Brown Bears

The Anchorage Wolverines finished a two-game North American Hockey League sweep of… Continue reading

Cook Inlet Academy's Alek McGarry battles for a rebound against Birchwood Christian on Saturday, Jan. 21, 2023, at Cook Inlet Academy just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
CIA girls, boys sweep Birchwood Christian

The Cook Inlet Academy girls and boys basketball teams hope to break… Continue reading

tease
Saturday hoops roundup: Bethel sweeps Nikiski to take Donlin Gold titles

The Nikiski girls and boys basketball teams finished play at the Bethel… Continue reading

Most Read