Hall, Aldridge, Showalter win at Chainwreck Cyclocross Series

Hall, Aldridge, Showalter win at Chainwreck Cyclocross Series

Jim Hall, Morgan Aldridge and Landen Showalter won at the second race of the Chainwreck Cyclocross Series on Thursday at Tsalteshi Trails.

In cyclocross, racers complete as many laps as they can within a time limit. Total time is then used to rank the racers. Hall finished five laps in 35 minutes, 52 seconds, while Jordan Chilson was next at 36:03 and Nathan Kincaid was third at 36:21.

Aldridge also finished with five laps, taking first among women and fourth overall at 37:07. Jen Showalter finished at 42:39 and Patty Moran was at 43:31.

Landen Showalter was the top youth rider at five laps in 39:07, while Dylan Hogue was at 42:59 and Madison McDonald had four laps in 38:18.

The Chainwreck series continues Thursday at the Skyview Middle School entrance to Tsalteshi, with registration at 5:45 p.m. and racing at 6:15 p.m.

1. Jim Hall – 35:52 (5) 1st Place Men; 2. Jordan Chilson – 36:03 (5) 2nd Place Men; 3. Nathan Kincaid – 36:21 (5) 3rd Place Men; 4. Morgan Aldridge – 37:07 (5) 1st Place Women; 5. Tony Eskelin – 38:26 (5) Men; 6. Landen Showalter – 39:07 (5) 1st Place Youth; 7. Jon Iannoccone – 39:23 (5) Men; 8. Rob Carson – 39:26 (5) Men; 9. John Pothast – 39:42 (5) Men; 10. Mark Beeson – 40:16 (5) Men; 11. Jeff Helminiak – 40:17 (5) Men; 12. Jeff McDonald – 42:37 (5) Men; 13. Jen Showalter – 42:39 (5) 2nd Place Women; 14. Dylan Hogue – 42:59 (5) 2nd Place Youth; 15. Tor Dahl – 43:11 (5) Men; 16. Patty Moran – 43:31 (5) 3rd Place Women; 17. James Showalter – 43:50 (5) Men’ 18. CO Rudstrom – 44:03 (5) Men; 19. Jen Tabor – 44:07 (5) Women; 20. John Tabor – 44:11 (5) Men; 21. Andy Schaafsma – 35:50 (4) Men; 22. Will Morrow – 36:29 (4) 1st Place Singlespeed Men; 23. Alicia Kincaid – 37:41 (4) Women; 24. Dana McDonald – 37:44 (4) Women; 25. Madison McDonald – 38:18 (4) 3rd Place Youth.

26. Havilah Tuite – 39:31 (4) Women; 27. Ollie Dahl – 40:31 (4) Youth; 28. Audrey McDonald – 41:14 (4) Youth; 29. Robert Carson – 43:30 (4) Youth; 30. Lauri Lingafelt – 43:57 (4) Women; 31. Cindy Miller – 44:04 (4) Women; 32. Nels Dahl – 45:27 (4) Youth; 33. Darrell Kincaid – 30:28 (3) Men; 34. Jane Adkins – 36:15 (3) Women; 35. Alexis Collins – 38:09 (3) Youth; 36. Cassie Collins – 38:09 (3) Women; 37. Sheilah Margaret Pothast – 38:56 (3) Women.

More in Sports

Head coach Taylor Shaw (center) talks to the Kenai River Brown Bears during a timeout at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska, on Saturday, March 23, 2024. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears take 8 in NAHL Draft; league schedule released

The start of the North American Hockey League season seems closer with… Continue reading

The field of Late Models slide through a turn Friday, Sept. 6, 2019, at Twin City Raceway in Kenai, Alaska. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
Results posted for Circle Track Division race

The Twin City Raceway - Circle Track Division held its second race… Continue reading

tease
Thursday: Miners cruise past Oilers again

The Mat-Su Miners defeated the Peninsula Oilers 10-1 on Thursday in Alaska… Continue reading

tease
Oilers topple Pilots for 1st victory of season

The Peninsula Oilers defeated the Anchorage Glacier Pilots 3-1 on Wednesday at… Continue reading

Allie Ostrander is presented her award by Stacia Rustad at the Alaska High School Hall of Fame's Class of 2023 induction ceremony on Sunday, May 7, 2023, at The Lakefront Hotel in Anchorage, Alaska. (Screenshot)
Ostrander wins tuneup race for Olympic Trials

Allie Ostrander, a 2015 graduate of Kenai Central, set a new personal… Continue reading

tease
Tuesday: Oilers-Chinooks game rained out

Former Oilers pitcher Thorpe makes solid big league debut, but former Oilers pitcher Woo doesn’t make scheduled start

Runners start the fifth lap at the Tsalteshi Backyard Ultra at the Soldotna Regional Sports Complex on Friday, June 8, 2024, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Girdwood’s Behney runs 75 miles to win his 2nd Tsalteshi Backyard Ultra

The Tsalteshi Backyard Ultra is an unusual running race, so it’s no… Continue reading

tease
Monday: Oilers drop close one to Bucs

The Anchorage Bucs defeated the Peninsula Oilers 4-3 Monday in Alaska Baseball… Continue reading

Lee Frey and Niko Zlotnik (501) lead the pack at the start of the 10-mile race at the Run for the River on Saturday, June 8, 2024, in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Run for the River nears prepandemic participation levels

The Run for the River, put on Saturday by the Kenai Watershed… Continue reading

Most Read