Gibson, Danielson lead Peninsula at Lynx Loppet

  • By Staff Report
  • Sunday, December 13, 2015 12:05am
  • Sports

Service claimed the annual Lynx Loppet boys team title Friday among scant snow conditions at Kincaid Park, winning with a total time of 56 minutes, 52.9 seconds, to beat South Anchorage by 40 seconds.

Gus Schumacher claimed the boys overall win Saturday, racing the 4.8-kilometer course in 11 minutes, 29 seconds, beating South’s Hunter Wonders by a scant one second. Jack Consenstein of West took third in 12:01.

The Soldotna boys took home sixth place in 1:02:51, while Homer finished 10th and Kenai Central 11th.

Karl Danielson of Kenai was the top-finishing Peninsula finisher in 10th with a time of 12:38, just 1:09 behind the winner. John-Mark Pothast of Soldotna finished 19th, just 18 seconds behind Danielson, while SoHi teammate Levi Michael was 26th.

The West Anchorage Eagles claimed the girls Lynx Loppet team championship in a time of 1:09:42, fending off the Chugiak Mustangs by 1:31.

Kenai took home eighth place with a total time of 1:20:58, while SoHi was 10th.

Anna Darnell of South claimed the girls win on Saturday, beating Molly Gellert of West by two seconds with a time of 13:53.

Kenai Central’s Addison Gibson finished eighth as the top Peninsula skier, finishing 1:07 behind Darnell. Rachel Ellert was the highest placer for Homer in 23rd, while Hannah Pothast of Soldotna finished three seconds further behind in 24th.

Friday, South skier Hunter Wonders took the victory with a time of 13:20, a single second ahead of Service’s Gus Schumacher.

Kenai’s Karl Danielson was the top-finishing Peninsula finisher in 13th, just 91 seconds behind Wonders. John-Mark Pothast finished 19th to place highest among Soldotna skiers, just 17 seconds behind Danielson. SoHi teammate Levi Michael finished a further 30 seconds behind in 28th.

Gellert took Friday’s girls victory by 29 seconds over Service’s Emma Tarbath.

Gibson was the top Peninsula finisher among girls in 15th, finishing 2:10 behind Gellert. Gibson nipped Soldotna’s Hannah Pothast for the position by one second.

Lynx Loppet

at Kincaid, Anchorage

Friday

BOYS

Team times: 1. Service, 56 minutes, 52.9 seconds; 2. South, 57:32.4; 3. West, 58:25.6; 4. West Valley, 1:00:31.4; 5. Colony, 1:01:42.6; 6. Soldotna, 1:02:51.6; 7. Dimond, 1:03:05.8; 8. Grace, 1:03:43.2; 9. Chugiak, 1:06:22.7; 10. Homer, 1:09:50.3; 11. Kenai, 1:10:25.8; 12. Bartlett, 1:28:55.7

Individual 4.8-kilometer classic results

1. Hunter Wonders, Sou, 13:20; 2. Gus Schumacher, Ser, 13:21; 3. Canyon Tobin, Ser, 13:35; 4. Jack Consenstein, Wes, 13:57; 5. Tracen Knopp, Col, 14:10; 6. Hamish Wolfe, Sou, 14:20; 7. Dawson Knopp, Col, 14:22; 8. Benjamin Koenig, WV, 14:25; 9. Ryan Bickford, Wes, 14:33; 10. Zach Bassett, Ser, 14:35.

Peninsula finishers: 13. Karl Danielson, Ken, 14:51; 19. John-Mark Pothast, Sol, 15:08; 28. Levi Michael, Sol, 15:38; 36. Koby Vinson, Sol, 16:01; 37. Jeremy Kupferschmid, Sol, 16:03; 47. Addison Downing, Sol, 16:39; 49. Jacob Davis, Hom, 16:51; 50. James Butler, Ken, 16:54; 51. Caleb Rauch, Hom, 16:57; 53. Hoxie Parks, Hom, 17:01; 64. Josh Shuler, Sol, 18:30; 65. Eric Kempf, Ken, 18:36; 66. Tadhg Scholz, Hom, 19:00; 69. Patrick Michels, Ken, 20:03.

GIRLS

Team times: 1. West, 1:09:42.1; 2. Chugiak, 1:11:13.5; 3. South, 1:12:37.7; 4. Service, 1:14:32.8; 5. Dimond, 1:16:47.1; 6. East, 1:17:19.6; 7. Colony, 1:19:39.9; 8. Kenai, 1:20:58.9; 9. Palmer, 1:22:00.7; 10. Soldotna, 1:25:46.5.

Individual 4.8-kilometer classic results

1. Molly Gellert, Wes, 16:19; 2. Emma Tarbath, Ser, 16:48; 3. Magdalen York, Wes, 16:52; 4. Heidi Booher, Chu, 16:55; 5. Anna Darnell, Sou, 16:56; 6. Abby Amick, Eas, 16:58; 7. Ryan Terry, Ser, 17:14; 8. Hannah Booher, Chu, 17:29; 9. Maggie Needs, Sou, 17:46; 10. Emma Nelson, Chu, 17:48.

Peninsula finishers: 15. Addison Gibson, Ken, 18:29; 16. Hannah Pothast, Sol, 18:30; 35. Sarah Wolf, Hom, 20:09; 36. Mikaela Salzetti, Ken, 20:15; 37. Katie Cooper, Ken, 20:18; 40. Rachel Ellert, Hom, 20:31; 41. Kellie Arthur, Sol, 20:36; 53. Ithaca Bergholtz, Ken, 21:56; 54. Mia Alexson, Hom, 21:57; 55. Mieka Chythlook, Sol, 22:09; 58. Mackenzie Lindeman, Ken, 23:51; 60. Brianna Bennett, Sol, 24:30.

Saturday

BOYS

Individual 4.8-kilometer freestyle results

1. Gus Schumacher, Ser, 11:29; 2. Hunter Wonders, Sou, 11:30; 3. Jack Consenstein, Wes, 12:01; 4. Sam Hiltenbrand, WV, 12:03; 5. Hamish Wolfe, Sou, 12:04; 6. Canyon Tobin, Ser, 12:06; 7. Benjamin Koenig, WV, 12:11; 8. Tracen Knopp, Col, 12:13; 9. Trent Fritzel, Gra, 12:22; 10. Karl Danielson, Ken, 12:38.

Other peninsula finishers: 19. John-Mark Pothast, Sol, 12:56; 26. Levi Michael, Sol, 13:11; 28. Koby Vinson, Sol, 13:12; 36. Jeremy Kupferschmid, Sol, 13:38; 37. James Butler, Ken, 13:45; 40. Caleb Rauch, Hom, 13:47; 45. Addison Downing, Sol, 13:54; 53. Jacob Davis, Hom, 14:16; 54. Hoxie Parks, Hom, 14:18; 57. Tadhg Scholz, Hom, 14:31; 62. Josh Shuler, Sol, 14:48; 65. Patrick Michels, Ken, 15:21; 66. Eric Kempf, Ken, 15:22.

GIRLS

Individual 4.8-kilometer freestyle results

1. Anna Darnell, Sou, 13:53; 2. Molly Gellert, Wes, 13:55; 3. Emma Tarbath, Ser, 13:58; 4. Magdalen York, Wes, 13:59; 5. Heidi Booher, Chu, 14:30; 6. Hannah Booher, Chu, 14:45; 7. Emma Nelson, Chu, 14:58; 8. Addison Gibson, Ken, 15:00; 9. Naomi Kiekintveld, Sou, 15:02; 10. Elizabeth Mans, Wes, 15:05.

Other peninsula finishers: 23. Rachel Ellert, Hom, 15:45; 24. Hannah Pothast, Sol, 15:48; 36. Mikaela Salzetti, Ken, 16:33; 38. Sarah Wolf, Hom, 16:44; 40. Katie Cooper, Ken, 17:01; 41. Kellie Arthur, Sol, 17:05; 48. Ithaca Bergholtz, Ken, 17:43; 49. Mieka Chythlook, Sol, 17:44; 52. Mia Alexson, Hom, 17:52; 58. Mackenzie Lindeman, Ken, 19:17; 59. Brianna Burnett, Soldotna, 19:23.

More in Sports

tease
Saturday prep football: Homer wins; Nikiski, Seward lose

The Nikiski football team opened its season with a 12-8 nonconference loss… Continue reading

Kenai Central's Wade James punts against Eielson on Friday, Aug. 12, 2022, at Buck Nystrom Field on Eielson Air Force Base. (Photo by Jeff Olsen/Fairbanks Daily News-Miner)
Kenai, SoHi football start season with victories

By JEFF OLSEN Fairbanks Daily News-Miner EIELSON AIR FORCE BASE — Asked… Continue reading

Nick Varney
Reeling ‘Em In: More tips from Nick on catching silvers

Now, here are a few more suggestions on how to pop those coho tumbling around the lagoon.

tease
Strausbaughs win ABC Life Choices 5K Run

The ABC Life Choices Celebrate Life! 5K Run was held Saturday in… Continue reading

tease
Week 1 prep football preview: Getting back to normal

The five high school football teams from the Kenai Peninsula begin the… Continue reading

Some great examples of genetic diversity with Kenai River king salmon populations. (Photo by Ken Gates)
Refuge Notebook: Where have the big Kenai River kings gone?

Over the years, fishing for king salmon has provided many anglers with… Continue reading

Bradley Walters leads the pack up Angle Hill on Wednesday, July 18, 2018, at the Salmon Run Series at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Out of the office: Race thyself

During the pandemic, I questioned the value of regular community racing and… Continue reading

Anchorage's Lars Arneson finishes third in the men's Mount Marathon Race on Monday, July 4, 2022, in Seward, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Arneson sets new record at Mat Peak

Lars Arneson, a 2009 graduate of Cook Inlet Academy now living in… Continue reading

Anchorage's Will Ross rides to victory in the Soggy Bottom 100 on Saturday, Aug. 6, 2022, on Alaska's Kenai Peninsula. (Photo provided by Angela DiBeradino)
Anchorage’s Ross gets record back in Soggy Bottom 100

Anchorage’s Will Ross now has Alaska’s most coveted endurance mountain biking record.… Continue reading

Most Read