Crawford back on top at Soldotna Cycle Series

Mike Crawford is back on top of the Soldotna Cycle Series.

After losing to Tyle Owens in the opening race of the series, Crawford rode the 12-kilometer course in 26 minutes, 43 seconds, to top runner-up Owens by 19 seconds for the victory Thursday at Tsalteshi Trails. Brian Beeson was third at 28:13.

Including the six-kilometer race, the series once again drew 62 competitors, equaling a record set last week.

Angie Brennan continued to rule the women, taking the top spot at 33:16 and also finishing eighth overall. Morgan Aldridge was next at 34:07, while Jen Showalter was third at 34:52.

Landen Showalter was the first youth rider across the line, crossing at 34:17 to also take 12th overall. Chase Laker was second at 35:42, while Dylan Hogue was third at 38:04.

In the six-kilometer event, Mark Beeson notched the win at 18:13, while Matt Brown was second at 18:40 and Sorin Sorenson was third at 19:06.

For women, Stephanie Bias was first and fourth overall at 20:04, while Kristin Morrow was second at 20:12 and Morgan Davie was third at 22:11.

For youth, Toli Boutwell was first at 21:21 and sixth overall, while William Smith was second at 22:24 and Cooper Tallent was third at 27:09.

The third race in the series will be Thursday at Tsalteshi Trails. The registration for the two-kilometer kids race is at 5:30 p.m., while the race is at 5:45. The 6- and 12-kilometer registration is at 5:45, while the race is at 6:15. All races are $5 for Tsalteshi members and $10 for nonmembers.

Soldotna Cycle Series Race 2

12-kilometer race — 1. Mike Crawford – 26:43; 2. Tyle Owens – 27:02; 3. Brian Beeson – 28:13; 4. Jordan Theisen – 29:40; 5. Tom Kobylarz – 31:30; 6. Kevin Lauver – 32:40; 7. Jamie Nelson – 33:13; 8. Angie Brennan – 33:16 (1st Place Women); 9. Jon Iannacone – 33:49; 10. Nathan Kincaid – 34:02; 11. Morgan Aldridge – 34:07 (2nd Place Women); 12. Landen Showalter – 34:17 (1st Place Youth); 13. Jen Showalter – 34:52 (3rd Place Women); 14. Chase Laker – 35:42 (2nd Place Youth); 15. Jim Hall – 35:51; 16. Philip Smith – 35:59; 17. John Pothast – 37:04; 18. Joel Todd – 37:42; 19. Dylan Hogue – 38:04 (3rd Place Youth); 20. James Showalter – 38:34; 21. Jack Laker – 38:42 (Youth); 22. Ben Boersma – 38:42.5 (Youth); 23. Carl Kincaid – 38:43; 24. Dana Cochran – 38:53 (Women); 25. Matthew Dura – 38:55.

26. Mark Forbes – 39:06; 27. Cassie Collins – 39:08 (Women); 28. Jen Tabor – 39:11 (Women); 29. Megan Anderson – 39:13 (Women); 30. John Tabor – 39:35; 31. Sheryl Nelson – 39:56 (Women); 32. Patty Moran – 39:58 (Women); 33. Peter DiCarlo – 40:45; 34. Jane Adkins – 43:45 (Women); 35. Jodi Dura – 43:47 (Women); 36. Ethan Hogue – 44:45 (Youth); 37. Darryl Kincaid – 45:29; 38. Alicia Driscoll – DNF (Women).

Six-kilometer race — 1. Mark Beeson – 18:13; 2. Matt Brown – 18:40; 3. Sorin Sorenson – 19:06; 4. Stephanie Bias – 20:04 (1st Place Women); 5. Kristin Morrow – 20:12 (2nd Place Women); 6. Toli Boutwell – 21:21 (1st Place Youth); 7. Morgan Davie – 22:11 (3rd Place Women); 8. Stephanie Kobylarz – 22:20 (Women); 9. William Smith – 22:24 (2nd Place Youth); 10. Shawn Hollenberg – 22:29; 11. Christine Stinnetts – 22:36 (Women); 12. Cooper Tallent – 27:09 (3rd Place Youth); 13. Sheilah-Margaret Pothast – 27:18 (Women); 14. Sandi Crawford – 28:15 (Women); 15. Sailor Tallent – 30:56 (Youth); 16. Mike Tallent – 30:57; 17. Wanda Kincaid – 32:05 (Women); 18. Trevin Moore – 35:25 (Youth); 19. Nathan Moore – 35:25.5; 20. Teagan Kobylarz – 38:53 (Youth); 21. Rosemary Dura – 38:53.5 (Youth); 22. Olivia Kobylarz – 41:12 (Youth); 23. Leif Laker – 49:18 (Youth); 24. Mark Laker – 49:18.

More in Sports

Soldotna's Tanner Inman drives on Mila Hargrave of Juneau-Douglas on Thursday, Jan. 26, 2023, at the Al Howard Tournament at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai, SoHi open with losses at Al Howard tourney

Anchorage Christian Schools swept Kenai Central and Juneau-Douglas swept Soldotna on Thursday… Continue reading

tease
Hello, Neighbor

Even after living in Alaska for the better part of a decade,… Continue reading

tease
Brown Bears look to cool off Windigo

On Oct. 22, the Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo… Continue reading

JD McGee of Anchorage Christian Schools knocks the ball away from Soldotna's Jakob Brown on Wednesday, Jan. 25, 2023, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
ACS hoops sweeps Soldotna

The visiting Anchorage Christian Schools boys basketball team pulled away in the… Continue reading

tease
Andrew captures Ski Dash

Mitchell Andrew won the Food Cache Ski Dash on Sunday on Tsalteshi… Continue reading

Eventual race winner Morgan Aldridge chases Libby Jensen, who finished third, and is chased by Amy Anderson, who took second, at the Ski for Women on Sunday, Feb. 2, 2020, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Sterling’s Aldridge wins age group at national championships

Sterling’s Morgan Aldridge won the 40 to 44 women’s age group Saturday… Continue reading

tease
Wolverines sweep Brown Bears

The Anchorage Wolverines finished a two-game North American Hockey League sweep of… Continue reading

Cook Inlet Academy's Alek McGarry battles for a rebound against Birchwood Christian on Saturday, Jan. 21, 2023, at Cook Inlet Academy just outside of Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
CIA girls, boys sweep Birchwood Christian

The Cook Inlet Academy girls and boys basketball teams hope to break… Continue reading

tease
Saturday hoops roundup: Bethel sweeps Nikiski to take Donlin Gold titles

The Nikiski girls and boys basketball teams finished play at the Bethel… Continue reading

Most Read