Mike Crawford negotiates a drop during Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Mike Crawford negotiates a drop during Week 3 of the Soldotna Cycle Series on Thursday, July 18, 2019, at Tsalteshi Trails. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Crawford, Aldridge, Showalter triumph at Week 4 of Soldotna Cycle Series

Mike Crawford, Morgan Aldridge and Landen Showalter took the victories on Thursday at Soldotna Cycle Series Race 4 at Tsalteshi Trails.

Crawford notched his first victory in this year’s series by finishing 12 kilometers in 33 minutes, 14 seconds, while Jim Hall was second at 33:37 and Brian Beeson was third at 34:09. Aldridge was the top woman, and eighth overall, at 36:51, while Leah Kiviat was second at 38:27 and Jen Showalter was third at 40:48.

Landen Showalter led all youth riders to the line at 41:51, while Sean Raften was next at 42:19 and Dylan Hogue was third at 42:20.

In the 6-kilometer race, Cooper Tallent-Darling took the top slot at 22:36, while Carrie Wawrzyk was second at 28:06 and Sailor Tallent was third at 28:10.

The Soldotna Cycle Series continues Thursday at Tsalteshi Trails, this time meeting at the trailhead near Skyview Middle School. Registration is at 5:45 p.m. while racing starts at 6:15 p.m. Cost is $5 for members of the Tsalteshi Trails Association and $10 for nonmembers.

Soldotna Cycle Series Race 4

12 kilometers

1. Mike Crawford – 33 minutes, 14 seconds; 2. Jim Hall – 33:37; 3. Brian Beeson – 34:09; 4. Nathan Kincaid – 34:46; 5. Ian Horton – 35:47; 6. Dave Edwards Smith – 36:06; 7. Eric Willets – 36:36; 8. Morgan Aldridge – 36:51 (1st Place Women); 9. John Pothast – 37:43; 10. Leah Kiviat – 38:27 (2nd Place Women); 11. Jamie Nelson – 38:51; 12. Rob Carson – 39:45; 13. Jon Iannoccone – 40:02; 14. Jeff McDonald – 40:03; 15. Kevin Lauver – 40:20; 16. Jen Showalter – 40:48 (3rd Place Women); 17. Landen Showalter – 41:51 (1st Place Youth); 18. Sean Raften – 42:19 (2nd Place Youth); 19. Dylan Hogue – 42:20 (3rd Place Youth); 20. Mark Forbes – 43:53; 21. Alicia Driscoll – 44:29 Women; 22. Will Morrow – 44:31; 23. Will Walton – 45:04; 24. Melissa Smith – 45:54 Women; 25. Jen Tabor – 46:28 Women.

26. John Tabor – 46:29; 27. James Showalter – 47:27; 28. Dana McDonald – 47:41; 29. Ethan Hogue – 47:43 Youth; 30. Ollie Dahl – 48:03 Youth; 31. Cody Tunks – 49:25 Youth; 32. Ryan Nelson – 49:43; 33. Tor Dahl – 53:04; 34. Jim Campbell – 54:33; 35. Darrell Kincaid – 54:38; 36. Robert Carson – 54:59; 37. Isaiah Smardo – DNF.

6 kilometers

1. Cooper Tallent-Darling – 22:36; 2. Carrie Wawrzyk – 28:06; 3. Sailor Tallent – 28:10; 4. Avery Powell – 30:40; 5. Keenan Young – 30:45; 6. Caden McKinley – 30:46; 7. Eric McKinley – 30:50; 8. Caleb Long – 30:56; 9. Brady Baeten – 31:03; 10. Lauri Lingafelt – 31:04; 11. Nathan Powell – 31:05; 12. Colbie Broyles – 31:17; 13. Gus Cothran – 31:21; 14. Steve Cothran – 31:22; 15. Alexis Collins – 31:23; 16. Nathan White – 31:24; 17. Cassie Collins – 31:25; 18. Rylan Broyles – 31:28; 19. Sheilah Margaret Pothast – 31:31; 20. Quinn Cothran – 35:38; 21. Kim McMilin – 39:16; 22. Lucia Carson – 47:13; 23. Johnthan White – 47:21; 24. Harper Wight – 47:23; 25. Ruby Davis – 47:25.

26. Moriah McKinley – 48:37; 27. Matt McKinley – 48:42; 28. Alana McKinley – 48:49; 29. Ethan McKinley – 51:20; 30. Amy McKinley – 51:22.

More in Sports

TEASE
Soldotna softball reaches NLC final, earns 1st state berth since 2017

The Soldotna softball team secured its first Division II state berth since… Continue reading

Soldotna senior Kaleb Swank dribbles around a West Anchorage defender Friday, April 5, 2019, at Soldotna's Justin Maile Field. (Photo by Joey Klecka/Peninsula Clarion)
It’s Kenai-Juneau girls, SoHi-Juneau boys for Division II state soccer titles

The Kenai Central and Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale girls, and Soldotna and Juneau… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball will play for NLC title Saturday

The Kenai Central and Soldotna baseball teams will play for the Northern… Continue reading

tease
Kenai, SoHi, Homer girls; SoHi boys advance to DII state soccer semis

The Soldotna boys and SoHi, Kenai Central and Homer girls all advanced… Continue reading

tease
Kenai, Soldotna baseball advance to NLC semis

The Kenai Central and Soldotna baseball teams advanced to the semifinals of… Continue reading

tease
Soldotna girls, boys, Homer girls nab region track and field titles

The Soldotna girls and boys, and Homer girls, won Region 3 track… Continue reading

Soldotna's Andrew Arthur celebrates his goal with Lane Hillyer (17) and Gehret Medcoff (5) on Saturday, May 18, 2024, at the Peninsula Conference tournament at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Kenai girls, Soldotna boys nab Peninsula Conference soccer crowns

The Kenai Central girls and Soldotna boys soccer teams won Peninsula Conference… Continue reading

Most Read