tease

Colony swimmers sweep Kenai Invite

The Colony girls and boys swimming and diving teams swept the Kenai Invitational on Friday and Saturday at Kenai Central High School.

On the girls side, the Knights scored 134 points, while Palmer was second with 54. Soldotna was third, Kenai was fourth, Homer was fifth and Seward was seventh.

For the boys, Colony scored 90. Seward was second with 53, Soldotna was fourth, Kenai was fifth and Homer was sixth.

Homer’s Carly Nelson got the only individual wins for the Kenai Peninsula on the girls side. Nelson won the 100-yard butterfly in 59.85 seconds and the 100 backstroke in 1:02.95.

Nickolas Ambrosiani, Bengimin Ambrosiani, Jackson Bird and Paxton Hill won two relays for Seward to lead the team to the runner-up finish. They took the 200 freestyle relay in 1:34.55 and the 200 medley relay in 1:46.99. Hill also won the 100 freestyle in 52.88 seconds.

Soldotna got a 400 freestyle relay victory from Nikita Monyahan, Benn Abel, Derrick Jones and Max Reese in 3:46.34. Monyahan also won the 200 freestyle in 1:55.94.

Lucas Nollar won the 200 IM for Homer at 2:16.18.

Kenai Invitational

Friday, Saturday at Kenai Central

GIRLS

Team scores: 1. Colony, 134; 2. Palmer, 54; 3. Soldotna, 45; 4. Kenai, 43; 5. Homer, 32; 6. Wasilla, 18; 7. Seward, 2.

200-yard medley relay — 1. Colony (Cooper, Anderson, Benner, Miller), 1 minute, 55.37 seconds; 2. Soldotna, 2:08.31; 3. Palmer, 2:11.21; 4. Homer, 2:12.32; 5. Colony, 2:18.74; 6. Kenai, 2:20.94.

200 freestyle — 1. Cooper, Col, 2:09.27; 2. Snyder, Sol, 2:11.28; 3. Anderson, Ken, 2:17.40; 4. Sherwood, Hom, 2:19.74; 5. Alioto, Ken, 2:25.98; 6. Blackburn, Col, 2:31.03.

200 IM — 1. Anderson, Col, 2:15.79; 2. Watkins, Sol, 2:24.60; 3. Houghton, Col, 2:26.45; 4. Frederickson, Sol, 2:29.65; 5. Lotscher-Fra, Hom, 2:34.36; 6. Stocker, Pal, 2:38.76.

50 freestyle — 1. Miller, Col, 25.53; 2. Charton, Pal, 26.28; 3. Hershberger, Ken, 26.92; 4. Ligman, Col, 29.64; 5. Bowman, Was, 29.75; 6. Edgar, Col, 31.27.

Diving — 1. Hrncir, Pal, 212.15; 2. Dietz, Was, 206.65; 3. McManus, Col, 199.65; 4. Gerteisen, Col, 195.60; 5. Frizzelle, Was, 194.05; 6. Werner, Sol, 191.35.

100 butterfly — 1. Nelson, Hom, 59.85; 2. Benner, Col, 1:04.73; 3. Klotunowitch, Was, 1:08.28; 4. Watkins, Sol, 1:08.44; 5. Ligman, Col, 1:21.15; 6. Noffke, Col, 1:22.01.

100 freestyle — 1. Miller, Col, 54.96; 2. Hershberger, Ken, 1:01.17; 3. Adams, Pal, 1:03.58; 4. Settle, Col, 1:04.25; 5. Wilder, Sew, 1:05.04; 6. Blackburn, Col, 1:06.35.

500 freestyle — 1. Cooper, Col, 5:38.32; 2. Houghton, Col, 5:49.00; 3. Benner, Col, 5:55.73; 4. Snyder, Sol, 6:03.08; 5. McDonald, Ken, 6:07.80; 6. Charton, Pal, 6:13.61.

200 freestyle relay — 1. Palmer (Adams, Stocker, Strobel, Charton), 1:52.67; 2. Soldotna, 1:53.12; 3. Colony, 1:56.06; 4. Kenai, 1:56.29; 5. Homer, 2:02.48; 6. Colony, 2:10.10.

100 backstroke — 1. Nelson, Hom, 1:02.95; 2. Klotunowitch, Was, 1:08.86; 3. Anderson, Ken, 1:11.07; 4. Stocker, Pal, 1:11.33; 5. Settle, Col, 1:11.63; 6. Edgar, Sol, 1:13.81.

100 breaststroke — 1. Jasmine Anderson, Col, 1:05.40; 2. Adams, Pal, 1:17.84; 3. Frederickson, Sol, 1:18.11; 4. Lotscher-Fra, Hom, 1:20.28; 5. Wedekind, Col, 1:22.31; 6. Roberts, Sol, 1:27.68.

400 freestyle relay — 1. Colony (Benner, Houghton, Anderson, Miller), 4:00.98; 2. Kenai, 4:21.23; 3. Colony, 4:28.04; 4. Palmer, 4:53.62; 5. Kenai, 5:39.66.

BOYS

Team scores: 1. Colony, 90; 2. Seward, 53; 3. Palmer, 52; 4. Soldotna, 47; 5. Kenai, 40; 6. Homer, 30; 7. Wasilla, 18.

200 medley relay — 1. Seward (B. Ambrosiani, Bird, Hill, N. Ambrosiani), 1:46.99; 2. Colony, 1:50.62; 3. Palmer, 1:52.11; 4. Homer, 1:56.38; 5. Kenai, 1:57.20; 6. Colony, 2:02.36.

200 freestyle — 1. Monyahan, Sol, 1:55.94; 2. Fry, Hom, 1:58.91; 3. N. Ambrosiani, Sew, 2:00.90; 4. DenBleyker, Col, 2:01.90; 5. Lee, Pal, 2:04.64; 6. Woodring, Col, 2:10.40.

200 IM — 1. Nollar, Hom, 2:16.18; 2. Reese, Sol, 2:16.20; 3. Houser, Pal, 2:20.56; 4. Merritt, Ken, 2:24.30; 5. Branham, Was, 2:38.04; 6. Dhondt, Col, 2:41.29.

50 freestyle — 1. Vangorder, Col, 23.77; 2. B. Ambrosiani, Sew, 24.07; 3. Anderson, Ken, 24.08; 4. Charton, Pal, 24.20; 5. Doland, Pal, 24.50; 6. Bird, Sew, 24.55.

Diving — 1. Campbell, Was, 245.15; 2. Thorton, Was, 206.75; 3. Elledge, Pal, 183.50; 4. Jones, Sol, 174.50; 5. Musgrave, Was, 160.45; 6. Karmer, Sol, 125.45.

100 butterfly — 1. Woodring, Col, 58.02; 2. Hulien, Col, 58.09; 3. Berga, Ken, 59.14; 4. Merritt, Ken, 1:01.14; 5. Houser, Pal, 1:05.07; 6. Halstead, Col, 1:06.66.

100 freestyle — 1. Hill, Sew, 52.88; 2. Charton, Pal, 52.95; 3. Fry, Hom, 53.32; 4. Doland, Pal, 55.57; 5. Woodring, Col, 57.14; 6. Smith, Col, 58.93.

500 freestyle — 1. Hulien, Col, 5:25.06; 2. DenBleyker, Col, 5:28.12; 3. Monyahan, Sol, 5:28.38; 4. Lee, Pal, 5:32.78; 5. Frederickson, Sol, 5:54.72; 6. Storms, Ken, 6:03.65.

200 freestyle relay — 1. Seward (N. Ambrosiani, B. Ambrosiani, Bird, Hill), 1:34.55; 2. Palmer, 1:36.82; 3. Colony, 1:37.07; 4. Soldotna, 1:41.07; 5. Homer, 1:44.58; 6. Colony, 1:49.83.

100 backstroke — 1. Anderson, Ken, 57.33; 2. Settle, Col, 1:02.15; 3. Berga, Ken, 1:03.90; 4. Smith, Col, 1:04.69; 5. Bird, Sew, 1:07.00; 6. Mills-Price, Col, 1:12.48.

100 breaststroke — 1. Vangorder, Col, 1:08.50; 2. Reese, Sol, 1:09.20; 3. Nollar, Hom, 1:10.47; 4. N. Ambrosiani, Sew, 1:11.57; 5. Hill, Sew, 1:12.12; 6. B. Ambrosiani, Sew, 1:13.57.

400 freestyle relay — 1. Soldotna (Monyahan, Abel, Jones, Reese), 3:46.34; 2. Kenai, 3:53.85; 3. Colony, 3:56.64; 4. Palmer, 4:15.99; 5. Colony, 4:26.00; 6. Wasilla, 4:32.79.

More in Sports

The Kenai River Brown Bears and Anchorage Wolverines battle for the puck Saturday, Nov. 19, 2022, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Bears close homestand by hosting Wolverines

The Kenai River Brown Bears renew their rivalry with the Anchorage Wolverines… Continue reading

Forests surrounding the Kenai River. (Photo by Lisa Hupp/USFWS)
Refuge Notebook: Expect the unexpected

Climate change is changing conservation. We used to set goals and objectives… Continue reading

Downtown Seward on Saturday, Nov. 12, 2022. (Ashlyn O'Hara/Peninsula Clarion)
Out of the Office: Something about Seward

There’s something magical about Seward. It’s more than the quaintness of a… Continue reading

Nikiski’s Niles Broussard throws Kenai’s Delen Byrd during a dual meet on Tuesday, Nov. 29, 2022, at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai topples Nikiski at dual meet

The meet also served as the Kenai team’s senior night

From left, Dain Douthit, Silas Thibodeau, Roman Dunham, Cody Good and Jackson Anding participate in a practice League of Legends match on Tuesday, Nov. 22, 2022 at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
Kenai Peninsula esports teams ready for state championships

Players contend with changing games, increased pressure, rival rematches

Tela O’Donnell-Bacher and Neldon Gardner hold their plaques after being inducted into the National Wrestling Hall of Fame following a duel wrestling meet on Tuesday, Nov. 22, 2022, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
A celebration of Kenai Peninsula wrestling

Two storied members of local wrestling community inducted into National Wrestling Hall of Fame

A great horned owl sits in a tree. (USFWS/Colin Canterbury)
Refuge Notebook: Finding perfection in the imperfect

The new snow brought our refuge manager outside for a morning walk

File
Out of the Office: On Andrews’ legacy

I thought it would be appropriate to rerun my column, originally published on June 5, 2001

Skiers from Kenai, Seward and Soldotna start the girls race during the Turkey Trot on Tuesday, Nov. 22, 2022, at Tsalteshi Trails in Soldotna, Alaska.
Kenai boys, SoHi girls clock top finishes at Turkey Trot ski meet

Kenai boys took the top four finishes of the night

Most Read