Colony girls, Kodiak boys swimmers win SoHi Invite

tease

The Colony girls and Kodiak boys swimming and diving teams won the SoHi Invitational on Friday at Soldotna High School.

Colony had 95 points for the girls win, while runner-up Homer had 50 and Kodiak had 38. On the boys side, Kodiak scored 105 points, while Palmer had 49 and Colony had 41. Kenai Central was fourth with 30 points to lead the peninsula.

SoHi Invitational

Friday at Soldotna

GIRLS

Team scores: 1. Colony, 95; 2. Homer, 50; 3. Kodiak, 38; 4. Kenai, 34; 5. Palmer, 33; 6. Soldotna, 31; 7. Seward, 19; 8 (tie). Wasilla, Unalaska, 4.

200-yard medley relay — 1. Colony (Rogness, Anderson, Biederman, Barrette), 1:54.53; 2. Kodiak, 2:00.24; 3. Homer, 2:04.26; 4. Soldotna, 2:07.34.

200 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 2:03.37; 2. Merica Miller, Col, 2:07.72; 3. Lori Houghton, Col, 2:10.81; 4. Eden Alioto, Ken, 2:22.42.

200 IM — 1. Lydia Jacoby, Sew, 2:12.90; 2. Jasmine Anderson, Col, 2:14.92; 3. Jasmine Biederman, Col, 2:25.66; 4. Charisma Watkins, Sol, 2:35.21.

50 freestyle — 1. Carly Nelson, Hom, 25.66; 2. Alison Narog, Kod, 26.01; 3. Hager Elserry, Ken, 26.03; 4. Joscelyn Barrette, Col, 26.38.

Diving — 1. Ally Hrncir, Pal, 212.05; 2. Asha Gerteisen, Col, 182.15; 3. Abriella Werner, Sol, 181.95; 4. C. McManus, Col, 165.65.

100 butterfly — 1. Carly Nelson, Hom, 1:00.01; 2. Hager Elserry, Ken, 1:03.45; 3. Joscelyn Barrette, Col, 1:05.51; 4. Mia Nappi, Sew, 1:05.74.

100 freestyle — 1. Ally Ferguson, Pal, 56.26; 2. Lydia Jacoby, Sew, 58.60; 3. Heidi Snyder, Sol, 1:00.81; 4. Cassidy Carroll, Hom, 1:02.29.

500 freestyle — 1. Lori Houghton, Col, 5:41.67; 2. Eden Alioto, Ken, 6:27.58; 3. Emily Stocker, Pal, 6:27.67; 4. Olivia Overdorf, Hom, 6:36.32.

200 freestyle relay — 1. Colony (Rogness, Anderson, Biederman, Barrette), 1:46.92; 2. Homer, 1:51.21; 3. Kenai, 1:52.68; 4. Soldotna, 1:52.75.

100 backstroke — 1. Amaya Rocheleau, Kod, 1:03.30; 2. Josephine Rogness, Col, 1:05.58; 3. Madison Snyder, Sol, 1:09.07; 4. Cassidy Carroll, Hom, 1:10.85.

100 breaststroke — 1. Jasmine Anderson, Col, 1:05.79; 2. Jasmine Biederman, Col, 1:09.81; 3. Mia Nappi, Sew, 1:10.74; 4. Charisma Watkins, Sol, 1:21.37.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (Rocheleau, Neo, Jones, Narog), 4:04.39; 2. Colony, 4:09.27; 3. Palmer, 4:12.60; 4. Kenai, 4:15.43.

BOYS

Team scores: 1. Kodiak, 105; 2. Palmer, 49; 3. Colony, 41; 4. Kenai, 30; 5. Homer, 28; 6. Soldotna, 25; 7. Seward, 24; 8. Unalaska, 6.

200 medley relay — 1. Kodiak (Robinson, Carver, Sarnowski, Krug), 1:47.03; 2. Seward, 1:51.40; 3. Homer, 1:53.14; 4. Soldotna, 1:59.31.

200 freestyle — 1. Jackson Krug, Kod, 1:53.40; 2. Max Robinson, Kod, 1:59.99; 3. Nikita Monyahan, Sol, 2:01.59; 4. Jackson Bird, Sew, 2:06.15.

200 IM — 1. Ian Rocheleau, Kod, 2:02.96; 2. Koda Poulin, Ken, 2:08.76; 3. Jake Sarnowski, Kod, 2:19.84; 4. Shane Morris, Una, 2:23.92.

50 freestyle — 1. Stewart Sawyer, Pal, 23.09; 2. Kristo Vangorder, Col, 23.75; 3. Max Jensen, Kod, 23.98; 4. Skyler Rodriguez, Hom, 24.03.

Diving — 1. Xander Backus, Col, 214.45; 2. Bryon Croom, Col, 149.65; 3. Owen Hasenstab, Kod, 146.15; 4. Angus Bruce, Kod, 135.10.

100 butterfly — 1. Ian Rocheleau, Kod, 53.39; 2. Stewart Sawyer, Pal, 56.58; 3. Skyler Rodriguez, Hom, 57.60; 4. Shane Morris, Una, 1:00.11.

100 freestyle — 1. Connor Lee, Pal, 52.34; 2. Kristo Vangorder, Col, 52.76; 3. Max Reese, Sol, 54.35; 4. Lucas Ruda, Pal, 54.63.

500 freestyle — 1. Koda Poulin, Ken, 5:13.30; 2. Jake Sarnowski, Kod, 5:32.12; 3. Hunter Fry, Hom, 5:48.56; 4. Aidan Houser, Pal, 6:00.02.

200 freestyle relay — 1. Kodiak (Rocheleau, Carver, Berestoff, Jensen), 1:34.60; 2. Palmer, 1:36.02; 3. Colony, 1:37.76; 4. Seward, 1:37.89.

100 backstroke — 1. Samuel Anderson, Ken, 59.06; 2. Max Robinson, Kod, 59.81; 3. Tyler Belliston, Col, 1:02.60; 4. Nickolas Ambrosiani, Sew, 1:04.13.

100 breaststroke — 1. Nick Carver, Kod, 1:03.57; 2. Jackson Krug, Kod, 1:08.26; 3. Max Reese, Sol, 1:09.56; 4. Lucas Nollar, Hom, 1:11.96.

400 freestyle relay — 1. Kodiak (I. Rocheleau, Sarnowski, M. Rocheleau, Krug), 3:26.30; 2. Palmer, 3:38.06; 3. Colony, 3:47.37; 4. Kenai, 3:53.83.

More in Sports

Nikiski's Rylee Ellis and Seward's Hailey Ingalls duel in the 800 meters at the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Soldotna track and field sweeps borough meet

SoHi’s Dahlgren breaks school record in discus

tease
Area soccer teams end regular season

The visiting Soldotna soccer team lost 5-0 to Grace Christian on Saturday… Continue reading

tease
SoHi, Kenai, Homer baseball all win

The host Soldotna baseball team defeated Grace Christian 20-3 in five innings… Continue reading

tease
Softball roundup: Soldotna softball sweeps Houston

The visiting Soldotna softball team swept Houston on Saturday in Northern Lights… Continue reading

tease
Palmer softball sweeps Soldotna

Staff report The Soldotna softball team dropped a Northern Lights Conference doubleheader… Continue reading

tease
Kenai, Homer baseball drop contests

The visiting Homer baseball team lost 5-2 to Houston on Friday to… Continue reading

Kenai Central's Wade James celebrates his first-half goal against Soldotna on Friday, May 13, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Soccer roundup: Kenai girls, boys; Homer girls all win on senior night

The Kenai Central girls and boys soccer teams celebrated senior night by… Continue reading

tease
Kenai, SoHi baseball get wins

The Kenai Central baseball team went on the road to claim a… Continue reading

tease
Wasilla softball defeats Kenai

The host Wasilla softball team defeated Kenai Central 15-10 on Thursday in… Continue reading

Most Read