Cook Inlet Academy girls head coach Josh Hawley coaches at the Peninsula Conference tournament Friday, March 19, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Cook Inlet Academy girls head coach Josh Hawley coaches at the Peninsula Conference tournament Friday, March 19, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Area cagers scoop up all-state awards

Ninilchik junior guard Landon Colburn, Seward girls coach Curtis Berry, Ninilchik boys coach Dick Hawkins and Cook Inlet Academy girls coach Josh Hawley won major awards in Wasilla Lithia Dodge/Alaska Association of Basketball Coaches All-State voting announced Thursday.

For the voting, coaches submitted ballots from the top 15 players in their respective classes.

Colburn is the Class 1A boys player of the year, while Berry is the Class 3A girls coach of the year, Hawkins is the Class 1A boys coach of the year, and Hawley is the Class 1A girls coach of the year.

In addition to Colburn, Kenai Peninsula players on first teams are Nikiski’s Lillian Carstens for 3A girls, Nikolaevsk’s Lukah Kalugin for 1A boys, Ninilchik’s George Nelson for 1A boys and Cook Inlet Academy’s Tatum Rozak for 1A girls.

Second team players are Homer’s Clayton Beachy for 3A boys, Seward’s Max Pfeiffenberger for 3A boys, Homer’s Hannah Hatfield for 3A girls, Nikolaevsk’s Kosta Fefelov for 1A boys, Ninilchik’s Cole Hadro for 1A boys, Cook Inlet’s Cole Moore for 1A boys, Cook Inlet’s Mason Zeigler for 1A boys and Ninilchik’s Rebecca Okonek for 1A girls.

Third team players are Seward’s Shelby Sieminski for 3A girls and Kenai’s Logan Satathite for 3A girls.

Wasilla Lithia Dodge/Alaska Association of Basketball Coaches All-State Team

4A Boys

Player of the Year: Patrick McMahon, Colony

Coach of the Year: Chuck Martin, East Anchorage

First team:

Patrick McMahon, Colony

Hasaan Herrington, East Anchorage

Jeremiah Hersrud, Colony

Cooper Kriegmont, Juneau-Douglas

Bishop Tosi, Bartlett

Second team:

Reece Ivanoff, South Anchorage

Traivar Jackson, West Anchorage

Cortarious Mingo, West Valley

Jahbez Sellers, East Anchorage

Jackson Wall, Chugiak

Third team:

Andrew Devine, Wasilla

Zach Jenkins, Dimond

Tyriq Luke, West Valley

Meki Toutaiolepo, Thunder Mountain

Dylan Westlake, Service

4A Girls

Player of the Year: Amelia Uhila, Bartlett

Coach of the Year: Clarence Smith, Bartlett

First team:

Amelia Uhila, Bartlett

Indiya Clarke, Colony

Rachel Cockman, West Valley

Bella Hays, Wasilla

Tristian Martin, Lathrop

Second team:

Lewanne Brower, Dimond

Ariana Lewis, Chugiak

Ali May, West Valley

Jenae Rhodes, Ketchikan

TT Tagovailoa, Lathrop

Third team:

Hadley Blasey, West Valley

Adam Kaganek, Bartlett

Kiana Potter, Juneau-Douglas

Sydney Strong, Thunder Mountain

Catherine Uschmann, Palmer

3A Boys

Player of the Year: Quinn McHenry, Monroe Catholic

Coach of the Year: Frank Ostanik, Monroe Catholic

First team:

Quinn McHenry, Monroe Catholic

Malachi Bradley, Monroe Catholic

Luke Lentfer, Grace Christian

Jase McCullough, Monroe Catholic

Jaren Miller, Grace Christian

Second team:

Clayton Beachy, Homer

Jamin Crow, Bethel

Josh Davis, Anchorage Christian

Hayden Howard, Houston

Max Pfeiffenberger, Seward

Third team:

RJ Alstrom, Mount Edgecumbe

Ben Bialik, Delta

JD McGee, Anchorage Christian

Matt Sanders, Anchorage Christian

Dawson Schaeffer, Nome

3A Girls

Player of the Year: Tessa Binder, Grace Christian

Coach of the Year: Curtis Berry, Seward

First team:

Tessa Binder, Grace Christian

Jocelyn Brady, Sitka

Lillian Carstens, Nikiski

Mykaila Pickard, Anchorage Christian

Sayvia Sellers, Anchorage Christian

Second team:

Katie Bast, Monroe Catholic

Hannah Hatfield, Homer

Reese King, Valdez

Sunny Pedebone, Anchorage Christian

Lexi Seymore, Redington

Third team:

Mikayla Johnson, Anchorage Christian

Tawny Smith, Sitka

Shelby Sieminski, Seward

Sarah Sorrells, Anchorage Christian

Logan Satathite, Kenai

2A Boys

Player of the Year: Brennan Skeek, Petersburg

Coach of the Year: Rick Brock, Petersburg

First team:

Brennan Skeek, Petersburg

Elijah Casperson, Metlakatla

Carson Crager, Haines

Mike Haugen, Unalakleet

Henry Kowunna, Tikigaq

Second team:

Brett Abrahamson, Wrangell

John Bisset, Petersburg

Mark Davis, Haines

Cody Ivanoff, Unalakleet

Aidan Rolando, Metlakatla

Third team:

Luke Davis, Haines

Isaac Henderson, Metlakatla

Derek Joseph, Effie Kokrine

Joelian Lane, Tikigaq

Herwin Riodil, Unalaska

2A Girls

Player of the Year: Jadyn Lane, Tikigaq

Coach of the Year: Ramona Rock, Tikigaq

First team:

Jadyn Lane, Tikigaq

Ines Larson, Petersburg

Mary Long, Hooper Bay

Ce’Anika Palacios, Glennallen

Hailey Wilson, Unalaska

Second team:

Kristin Ewan-Dye, Glennallen

Reagan Finkenbinder, Dillingham

Kenna Grenier, Susitna Valley

Brianna Ivanoff, Unalakleet

Ashanti Melik, Tikigaq

Third team:

Michelle Atcherian, Chevak

Ryley Booth, Metlakatla

Kaili Simbahon, Petersburg

Adrianna Stough, Petersburg

Virginia Teayoumeak, Tikigaq

1A Boys

Player of the Year: Landon Colburn, Ninilchik

Coach of the Year: Dick Hawkins, Ninilchik

First team:

Landon Colburn, Ninilchik

Daniel Bennett, Lumen Christi

Brenden Gregory, Lumen Christi

Lukah Kalugin, Nikolaevsk

George Nelson, Ninilchik

Second team:

Tim Bennett, Lumen Christi

Kosta Fefelov, Nikolaevsk

Cole Hadro, Ninilchik

Cole Moore, Cook Inlet Academy

Mason Zeigler, Cook Inlet Academy

1A Girls

Player of the Year: Aileen Lester, Newhalen

Coach of the Year: Josh Hawley, Cook Inlet Academy

First team:

Aileen Lester, Newhalen

Mattie Buyse, Birchwood Christian

Katie McGee, Port Alsworth

Johnna Nanalook, Newhalen

Tatum Rozak, Cook Inlet Academy

Second team:

Keisha Anelon, Newhalen

Rebecca Okonek, Ninilchik

Kayla Philips, Alak

Emily Rose, Lumen Christi

Amara Warren, Lumen Christi

More in Sports

Kenai River Brown Bears defenseman Shayne Monahan controls the puck early in the third period as 1,113 fans watch Friday, March 24, 2017, at the Soldotna Regional Sports Complex. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Spectator limit at sports complex drops to 250

Brown Bears move pair of games back to May

The Kenai Central high school cheerleading team. Back row, left to right: Karley Harden, Nia Calvert, Katie Stockton, Rileigh Pace and Kyrie Medina. Middle row: Karah Huff, Melena Grieme, Calani Holmes and Maya Montague. Front row: Emmalee Roney, Kaitlyn Taylor and Kori Moore. (Photo courtesy of Rebecca Beddow of BeKaptured Photography)
Kenai cheerleaders nab Division II state title

The Kenai Central cheerleading team won the Division II March Madness state… Continue reading

Lydia Jacoby celebrates her commitment to the University of Texas in Seward recently. (Photo by Leslie Jacoby)
Seward’s Jacoby takes 2nd to Olympic champion

Seward junior Lydia Jacoby, 17, set a new personal record in finishing… Continue reading

Soldotna's Ezekiel Miller controls Kenai Central's Owen Whicker at 130 pounds Friday, April 9, 2021, at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. Miller won by major decision, 11-1. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Wrestling: SoHi hosts Kenai; Nikiski hosts Seward, Homer

Kenai Peninsula wrestlers continued to compete in unscored dual meets Friday. The… Continue reading

AJ LaMonda
Oilers get ready for season with new GM

The Peninsula Oilers, after taking the summer of 2020 off due to… Continue reading

Bleached, dying elodea in Sandpiper Lake on Aug. 28, 2020. (Photo by Mark Laker/USFWS)
Refuge Notebook: Update on non-native species in refuge

While some planned projects at the Kenai National Wildlife Refuge were put… Continue reading

Michael Armstrong is properly outfitted for an Arctic summer hiking trip in this photo taken in 1989 along the Wulik River in northeastern Alaska. (Photo by Charles Barnwell.)
Out of the Office: Living in Alaska is a lifetime in learning

From boots to parkas, there’s lots to figure out about surviving in the Last Frontier

Mariner Austin Cline, top, attempts a take down of Kardinal Owen Whicker, bottom, in a wrestling meet on Tuesday, April 6, 2021, in the Alice Witte Gym at Homer High School in Homer, Alaska. (Photo by Michael Armstrong/Homer News)
Area wrestlers compete in duals

Kenai Peninsula wrestlers continued to participate in unscored dual meets Tuesday. The… Continue reading

Kenai River Brown Bears forward Brandon Lajoie (arm raised) celebrates his first-period goal Friday, Jan. 17, 2020, against the Maine Nordiques at the Soldotna Regional Sports Complex in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Brown Bears cap Steel series with victory

The Kenai River Brown Bears finished 1-2 in a three-game series against… Continue reading

Most Read