All-ABL squad announced

  • By Staff Report
  • Monday, August 1, 2016 11:58pm
  • Sports

The Alaska Baseball League announced its All-League squad Monday.

The Oilers did not get any of the major awards. Jonathan Washam got on the first team at catcher, while Billy Oxford was a first-team starting pitcher and Ryan Lillie was a first-team relief pitcher.

A number of Oilers dotted the second team, with Seth DeWitt at first base, Trey Dawson at shortstop, Darius Hill in the outfield and DeWitt at designated hitter.

2016 Alaska Baseball League All-League awards

Top hitting prospect — Garrison Schwartz, Miners.

Top pitching prospect — Jordan Floyd, Miners.

Player of the year — Steven Sensley, Bucs.

Gold Glove — Alan Trejo, Bucs.

Silver Slugger — Steven Sensley, Bucs.

Coach of the year — Ben Taylor, Miners.

First team

Catcher — Jonathan Washam, Oilers.

First base — Jake Scudder, Miners.

Second base — Levi Jordan, Miners.

Shortstop — Alan Trejo, Bucs.

Third base — Alex Seifert, Oilers.

Outfield — Steven Sensley, Bucs; Hunter Vansau, Chinooks; Garrison Schwartz, Miners.

Designated hitter — Michael Donadio, Miners.

Starting pitchers — Billy Oxford, Oilers; Justin Vernia, Miners; Weston Rivers, Pilots; Justin Mulvaney, Bucs; Connor Lungwitz, Pilots.

Relief pitchers — Ryan Lillie, Oilers; Gage Burland, Miners.

Closer — Jordan Floyd, Miners.

Utility player — Jacob Hughey, Miners.

Second team

Catcher — Tyler Walters, Pilots.

First base — Seth DeWitt, Oilers.

Second base — Will Bass, Chinooks.

Shortstop — Trey Dawson, Oilers.

Third base — Tim Millard, Chinooks.

Outfield — Darius Hill, Oilers; Joe Gillette, Pilots; Michael Donadio, Miners.

Designated hitter — Seth DeWitt, Oilers.

Starting pitchers — Brody Harris, Chinooks; Jacob Hughey, Miners.

Relief pitcher — Timothy Holdgrafer, Pilots; Preston White, Chinooks.

Closer — Wyatt Mills, Bucs.

Utility player — McCarthy Tatum, Bucs.

More in Sports

tease
CIA volleyball tops Ninilchik

The host Cook Inlet Academy volleyball team defeated Ninilchik 26-24, 25-18 and… Continue reading

tease
Lafleur, Hecht win Girdwood Trail Marathon

Hannah Lafleur and Galen Hecht won the Girdwood Trail Marathon on Saturday… Continue reading

tease
Seward boys set 3 new relay records

Seward swimmers Nickolas Ambrosiani, Bengimin Ambrosiani, Jackson Bird and Paxton Hill got… Continue reading

Kenai Central's Bridger Beck passes under pressure from Barrow's Lennox Dias and Norm Lilomaiava on Saturday, Oct. 1, 2022, at Ed Hollier Field at Kenai Central High School in Kenai, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Barrow tops Kenai in battle for playoff spot

Barrow defeated Kenai Central 28-12 on Saturday at Ed Hollier Field in… Continue reading

Eagle River's Aiden Roschi is stopped by Soldotna's Jakob Kemp, Elijah Lee and Trevor Michael on Saturday, Oct. 1, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)
Stars top Eagle River, win 16th straight NLC crown

Soldotna defeated Eagle River 49-13 on Saturday at Justin Maile Field in… Continue reading

tease
CIA soccer wears Borealis Conference crown

The Cook Inlet Academy coed soccer team won its first Borealis Conference… Continue reading

tease
Volleyball roundup: Seward wins, SoHi loses

After losing to Soldotna on Friday, the Palmer volleyball team came back… Continue reading

tease
Brown Bears sweep Windigo

The visiting Kenai River Brown Bears defeated the Wisconsin Windigo 4-3 on… Continue reading

Grace Christian’s David Sliwinski and Homer’s Seamus McDonough both make their last push to the finish chute during the Region 3/Division II race on Saturday, Oct. 1, 2022, at Tsalteshi Trails just outside of Soldotna Alaska. (Jake Dye/Peninsula Clarion)
SoHi’s Jedlicki, Seward’s Ingalls nab 1st region titles

The Region 2 and Region 3 cross-country running championships were held at… Continue reading

Most Read