Alaska Coaches Wrestling Poll announced

  • By Staff Report
  • Tuesday, October 31, 2017 12:40am
  • Sports

With akmat.org and its wrestling rankings no longer on the internet, Kenai Central head wrestling coach Stan Steffensen has started the Alaska Coaches Wrestling Poll. These are the Division II rankings as of Thursday. There were not enough responses for Division I and girls wrestling, but Steffensen said he wants to include those divisions in the future.

Alaska Coaches Wrestling Poll

Division II

98 pounds — 1. Sylvin Carter, Eielson; 2. Hunter Secor, Bethel; 3. Noah Guim, Houston.

106 — 1. Jarris Allain, Bethel; 2. Jonathan Barratt, Wrangell; 3. Caleb O’Hara, ACS; 4. Jacob Andrew, New Stuyahok; 5. Jonah Comstock, Wrangell; 6. James Paris, Redington.

113 — 1. Thomas Dyment, Bethel; 2. Max Kuznetsov, Vozensenka; 3. Anthony Librado, Barrow; 4. Michael Hatch, Kotzebue; 5. Devin Perez, Eielson; 6. James Paris, Redington.

120 — 1. Blunka Blunka Jr., New Stuyahok; 2. Avery Hoffman, Bethel; 3. Seth Inama, Homer; 4. Caleb Evatt, Nome; 5. Zack Giron, Craig; 6. Joacquin Gumlickpuck, New Stuyahok.

126 — 1. Wayne Newman, Homer; 2. Jason Montes, Delta; 3. Khalil Turner, Hutchison; 4. August Jewell, Cordova; 5. Seth Smith, Bethel; 6. Justin Dye, Dillingham.

132 — 1. Luciano Fasulo, Homer; 2. Collin Brown, Quinahok; 3. Max Black, Bethel; 4. Johnny Dorsey, Glennallen; 5. Vinny Mahoney, Houston; 6. Jay Rick Nobleza, Barrow.

138 — 1. Dia Martishev, Voznesenka; 2. Mose Hayes, Homer; 3. Justin Cox, Nikiski; 4. Jesse Noden, Dillingham; 5. Leon Evan, Mt. Edgecumbe; 6. Sean Dorsey, Glennallen.

145 — 1. Ian Jensen, Wrangell; 2. Ben Cross, Nome; 3. Drew Marker, Craig; 4. Brad Brower, Barrow; 5. Dakota Bulduc, Houston; 6. Aengus Bancroft, Glennallen.

152 — 1. Hayden Lieb, Bethel; 2. Dillon Cheney, Dillingham; 3. Mike Kuentzel, Grace Christian; 4. Rob Waska, Galena; 5. Paul Scott; Glennallen; 6. Hames Heppe, Klawock.

160 — 1. Michael Lucas, Holy Rosary; 2. Kyler Samaung, Sitka; 3. Trevor Hickerson, Kotzebue; 4. Gabe Martin, Grace; 5. Mian Alexie-Leonard, Bethel; 6. Jonas Heppe, Klawock.

170 — 1. Caden Gerlach, Glennallen; 2. Chris Cudaback, Homer; 3. Sven Williams, Bethel; 4. Elliot Merriner, Grace; 5. Wayland Patton, Craig; 6. Justin Ward, Aniak.

182 — 1. Evan Brockman, Grace; 2. Tristen Cook, Homer; 3. Nikit Anufriev, Voznesenka; 4. Omar Powers, Delta; 5. Robert Ritter, Houston; 6. Oliver Severance, Redington.

195 — 1. Levi King, Homer; 2. Kayden Bird, Craig; 3. Kyle Valdez, Bethel; 4. Seth Henning, Unalaska; 5. Justin Gerke, Houston; 6. Jalen Tracey, Barrow.

220 — 1. Sion Tu-ifua, Barrow; 2. Kyle Wells, Homer; 3. Kyler Rumfelt, Redington; 4. Ben Heather, Barrow; 5. Caleb Groshong, Wrangell; 6. Tyler Litke, Nikiski.

285 — 1. Dylan Jackson, Houston; 2. Vak Tu’ifua, Barrow; 3. Ryan Smith, Bethel; 4. Anthony Reeve, King Cove; 5. Haley Osborne, Mt. Edgecumbe; 6. Andrew Wilson, Aniak.

More in Sports

tease
Saturday hoops: Seward girls, Houston boys win Seahawk Classic; CIA boys win NIT

The Seward girls and Houston boys won titles at the Seahawk Classic… Continue reading

The Soldotna hockey team won the Division II state championship at the Patty Center in Fairbanks, Alaska, on Saturday, Feb. 4, 2023. (Photo provided)
SoHi hockey claims Division II title; Kenai 4th

The Soldotna hockey team defeated Juneau-Douglas: Yadaa.at Kale 2-1 on Saturday to… Continue reading

tease
Steel notch 2-game sweep of Brown Bears

The host Chippewa (Wisconsin) Steel completed a two-game sweep of the Kenai… Continue reading

tease
State hockey: SoHi makes state final; Kenai to play for 4th

Soldotna, the No. 3 seed, defeated No. 2 seed Palmer 1-0 on… Continue reading

tease
Friday hoops: Homer sweeps Nikiski; CIA boys make final of NIT

The host Homer girls and boys basketball teams swept Nikiski on Friday… Continue reading

tease
Brown Bears fall to Steel

The visiting Kenai River Brown Bears had a two-game winning streak snapped… Continue reading

tease
SoHi wins, Kenai loses on opening day at state hockey

The Soldotna hockey team won and Kenai Central lost Thursday at the… Continue reading

tease
Ninilchik, Seward split; CIA girls, boys move to NIT semis

The Ninilchik and Seward basketball teams split on the opening day of… Continue reading

Nature-based solutions like conserving peatlands and encouraging beaver in the right places and times are promising tools for ensuring abundant cool waters for fish and people. (Photo by C. Canterbury/USFWS)
Refuge Notebook: Water is life

When you think of Alaska and wildlife, the image of waters teeming… Continue reading

Most Read