Family Fun Run results posted

  • By Staff Report
  • Monday, June 23, 2014 11:44pm
  • Sports

The Family Fun Run was held in Nikiski on Saturday as part of the Family Fun in the Midnight Sun celebration.

The event includes three- and five-mile runs. The top men’s finishers in the three-mile race were Justin Cox at 21 minutes, 3 seconds, Larry Cutsforth at 21:12 and Grant Kimball at 21:42. The top women in the three-mile race were Courtney Stroh in 18:56, Bethany Carstens in 25:34 and Shandra Cutsforth in 25:41.

In the men’s five-miler, Ty Smith led the way at 34:11, while David Martin was the runner-up at 40:25.

Ashley Anderson finished first in the women’s five-miler with a time of 39:33, while Dana McDonald was second at 52:21 and Dagmara Griffith was third at 54:40.

Complete age group results follow:

Family Fun Run

Saturday in Nikiski

Five-mile race

Women

20 to 39 — 1. Ashley Anderson, 39 minutes, 33 seconds; 2. Dana McDonald, 52:21; 3. Dagmara Griffith, 54:40.

40 to 59 — 1. Tammy Zweicher, 65:05; 2. Darria James, 65:05.

60 and over — 1. Maria Sweppy, 59:19.

Men

20 to 39 — 1. Ty Smith, 34:11; 2. David Martin, 40:25.

Three-mile race

Women

9 and under — 1. Leora McCaughey, 26:56; 2. Zoe Ellis, 31:57; 3. Avery White, 35:05; 4. Maggie Grenier, 47:22; 5. Selon Coots, 47:48; 6. Lynnea Hack, 54:24.

10 to 19 — 1. Courtney Stroh, 18:56; 2. Bethany Carstens, 25:34; 3. Shandra Cutsforth, 25:41; 4. Bailey Epperheimer, 29:45; 5. Rylee Ellis, 31:57; 6. Kaley Hunter, 32:25; 7. McKenna Leighton, 39:46; 8. Shelby Low, 39:47.

20 to 39 — 1. Jessica Doth, 29:45; 2. Dana Hunter, 30:41; 3. Misty Peterkin, 32:16; 4. Rhonda White, 32:50; 5. Kelly McCaughey, 35:01; 6. Kaci Tauriainen, 40:41; 7. Jennifer Hack, 54:24; 8. Rachel Gauthier, 56:14.

40 to 59 — 1. Janell Grenier; 2. Melodie Epperheimer, 35:44; 3. Nadia Anders, 40:01; 4. Crystal Leighton, 40:33; 5. Pam Martinez, 42:48; 6. Charlotte Coots, 47:44.

60 and over — Judy Shields, 56:31.

Men

9 and under — 1. Neo Patigg, 35:00; 2. Samuel Anders, 39:21; 3. Daniel Anders, 40:01; 4. Alex Martinez, 42:47; 5. Vail Coots, 47:46.

10 to 19 — 1. Justin Cox, 21:03; 2. Larry Cutsforth, 21:12; 3. Grant Kimball, 21:42; 4. Gavin White, 25:38; 5. Martin Cox, 28:24; 6. David Blum, 29:32; 7. Koleman McCaughey, 29:40; 8. Simon Grenier, 30:19; 9. Hamilton Cox, 31:48.

20 to 39 — 1. Jake Sanders, 30:57; 2. Ryan Ellis, 31:57.

40 to 59 — 1. Carl Kincaid, 31:00.

More in Sports

tease
Colony girls, Kodiak boys swimmers win SoHi Invite

The Colony girls and Kodiak boys swimming and diving teams won the… Continue reading

tease
Grace sweeps Frank D. Invite

The Grace Christian girls and boys cross-country teams swept the Frank D.… Continue reading

tease
Boersma takes cyclocross race

Ben Boersma won the first race of the Chainwreck Cyclocross Series on… Continue reading

tease
Area volleyball teams pile up experience at West Spiketacular

The Kenai Central volleyball team led the Kenai Peninsula at the West… Continue reading

tease
SoHi football holds off Eagle River

The visiting Soldotna football team defeated Eagle River 27-14 on Saturday to… Continue reading

tease
Soldotna’s Youngren part of historic Equinox Marathon

Soldotna’s Megan Youngren finished second Saturday in the most stacked women’s field… Continue reading

tease
Brown Bears finish 1-3-0-0 at Showcase

The Kenai River Brown Bears fell 3-2 to the Maine Nordiques on… Continue reading

tease
Jacoby wins 2nd Pentathlon in record-setting fashion

A lot has happened, to say the least, to Seward senior Lydia… Continue reading

tease
Seward football nips Valdez

The visiting Seward football team defeated Valdez 54-50 on Saturday in Denali… Continue reading

Most Read